| anonim_4396 a întrebat:

Oare, asa se simte dragostea? Asa sunt toți tinerii căsătoriți?
Sunt căsătorită de puțin timp, nici nu cred că a avut timp cerneala să se usuce pe certificat că între noi deja au început certurile.
Simt că mă sufoc, simt cum în permanență nu merit iubire, nu merit liniște și cum în permanență trebuie să demonstrez că sunt mai bună ca fosta lui sau ca orice femeie cu care el intră in contact. Sunt însărcinată... liniște și pace doar când dorm mai am, uneori nici atunci că am coșmaruri.
Am început să vorbesc cu el la 2 săptămâni după ce el s-a despărțit de fosta lui, îl ascultam, îl sfatuiam și încercăm să-l îmbărbătez. După prima săptămână de vorbit deja a venit cu o invitație să merg la ea, în alt oraș. Am mers. După acel weekend, am început o relație. La nici o lună de relație m-a cerut de soție, am acceptat. ( a cerut-o și pe fosta de soție). Relația a mers bine, până în vară când m-a invitat la el, să stau pe perioada verii, am acceptat. La 2 săptămâni când am ajuns, am aflat că sunt însărcinată. Era încântat, am hotărât să-l păstrăm. Când a aflat mama lui mi-a reproșat că eu am rămas însărcinată cu un motiv, m-a jignit, eu am început să plâng iar pe el nici nu a încercat să mă apere. A urmat certuri, a început să țipe la mine pe stradă, că îi mănânc banii, că îi cer multe ( l-am rugat să mă ajute să-mi platesc un examen, am tăcut, plâns iar el a tipat la mine. Am renunțat la tot pentru el, el m-a cerut cu inelul fostei lui, zilnic mă face să mă simt că nu merit, el greșește și mă face pe mine să mă simt vinovată. El are 29 iar eu 23, sunt ultimul an de facultate. De când am venit la el, m-am angajat. Fac de mâncare dar nu mănâncă, tot de la măsa este mai bună. Mama lui a țipat și m-a făcut ca pe o albie de porci că nu i-am răspuns la telefon, m-a făcut să plâng, iar el mi-a spus să-i cer scuze mamei lui, să fie bine eu am acceptat. Când am fost să-i cer scuze, mama lui iar a început să mă jignească, iar el se uita ca la circ, fără să spună ceva. Am vrut să fac avort, dar la insistențele lui si crezând că se va schimba, nu am făcut. Eu nu am voie să mă dau cu ruj, dacă ies aranjată este o problemă, dacă îmi șterg mesajele cu o colegă iar sunt discuții. Am probleme cu sarcina, nu mă menajează, din contră, mai rău face. Nu mai pot, m-am săturat să mă prefac fericită. Sunt ultimul an, am nevoie de liniște să învăț, nu am, fostei lui el i-a scris licența, pe mine nici nu mă ajută la un proiect, că vede cât sunt de obosită. Sunt multe, reproșuri zilnice, certuri, nu este o zi fără să spună ceva. Nu mai pot, îmi este dor de casă, de ai mei, îmi este dor să simt iubire și protecție. Nu mai pot și nu știu ce să fac, mă simt singură, mă doare. Simt ca nu mai pot, ca mă sufoc.
Ce să fac? Ce să cred?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lioana a răspuns:

Tipul asta nu te iubeste. Te-ai grabit sa intri in viata lui iar el a acceptat pentru ca era singur. Datorita faptului ca ai acceptat atat de repede sa intri in patul lui n-ai apucat sa-l faci sa se indragosteasca de tine. Ai fost doar umarul pe care a putut plange dupa fosta. Dragostea trebuie cultivata, ingrijita, crescuta si abia apoi sa incerci sa-i culegi roadele.
Sa incerci sa-i castigi dragostea acum e greu. Trebuie sa-i cuceresti intreaga familie si nu stiu daca tu il iubesti pe el suficient de mult ca sa duci lupta asta. Poate ca nici nu era potrivit pentru tine oricum ai fi facut.
Stand langa el nu vei avea parte de liniste ca sa-ti termini studiile. Lui nu pare sa-i pese de facultatea ta ca sa te astepti sa te inteleaga si sa te sustina iar daca te plangi, mai rau faci.
Cel mai bine ar fi sa pleci de acolo fara sa spui nimanui. Sa-i lasi doar un bilet in care sa-i spui ce-ai simtit alaturi de el si ca nu te-ai simtit iubita. Daca te primesc parintii du-te la ei. Stai departe de el o vreme si analizeaza-ti sentimentele. Dupa ce te liniștești iti va veni tie un gand despre ce trebuie sa faci in continuare. Fa copilul departe de el, termina facultatea si fii mai inteleapta de acum inainte. Incearca sa inveti ceva din aceasta experienta a ta.
Probabil ca sotul tau va veni după tine avand in vedere ca-i porti copilul. Sa nu crezi ca te iubeste daca va face asta. Nu mai crede atat de usor ceea ce iti spune. Fii o cetate greu de cucerit. Lasa-l sa depuna eforturi. Daca n-o va face cu siguranță nu ai un viitor bun alaturi de el si singura opțiune e divorțul.

27 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e ceva general valabil, e exlusiv vina ta ca te-ai casatorit atat de repede cu-n barbat pe care nici n-ai apucat bine sa-l cunosti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios? Ai acceptat sa te casatoresti cu el dupa o relatie de 1 luna cand el abia se despartise de alta si acum iti pui intrebari?

| Endoryus a răspuns (pentru suntserios):

La ce te astepti de la una care fac sex neprotejat cu unu abia cunoscut?

| relian a răspuns:

Stai acolo si o sa te obisnuiesti asa cu viata aia.Stii cum se spune,ce cauti aia gasesti.
Daca divortezi ce o sa faci? Cu copil unde mergi,cine te ajuta? Daca arati bine,poate te ia cineva,dar cam greu acolo in ro,aia ce au ceva bani nu se incurca cu femei,mai ales cu femei care au copil.
Stiu tipul asta de barbat,stiu si cum te simti,dar cum am spus ai ce ti-ai dorit,barbatu ce ti-ai dorit aia ai.

Stii ce o sa se intimple? Sa zic ca divortezi si o sa fie bine,asta asa cred unia,dar o sa intilnesti un alt barbat stii cum? Exact ca si cel pe care il ai acum si stii de ce? Iti zic tot eu,pentru ca esti atrasa de barbagi genul asta,iar sa gaaesti exceptia sansele is f mici.

Inca ceva,cine a patit ceva, sau cine a facut ceva o sa mai pateasca si o sa mai faca, asta iti garantez, Nu o spun eu au spus-o altii cu mii de ani inainte, oameni care au studiat, observat si asa mai departe.

Stii cum este? Fiecare femeie sau barbat este atras/a de un anume gen si 99% o sa nimereasca la fel.Ai 23 de ani sau cati ai spus,o sa traiesti si o sa iti aduci aminte candva ce citesti aici.

Cum faci sa eviti? Foarte greu,ar trebuie sa nu-ti mai asculti sentimetele atunci cand alegi sa fii cun barbat,doara asa poti evita un alt esec sau alte esecuri pe viitor.
Studiaza,fa ceva cercetari si o sa vezi ca majoritatea celor casatoriti nu erau unebuniti unu dupa altul,majoritatea oamenilor care stau casatoriti nu sau luat din dragoste,sau n-a fost marea lor dragoste.

Ca sunt si exceptii da sunt,insa putine si cum am spus slabe sanse sa nimeresti,mai ales acum ca o sa ai si un copil.
E f naspa dar asta e viata.
Stii este un proverb nu stiu daca e romanesc sau cine lo fi spus "daca nu ai batrani sai cumperi" nimic mai fals,indiferent ce sfat ai primi de la un om cu experienta,tu si toti o sa faca tot ce stiu, o sa vrea fiecare din noi sa treaca persoanl prin aceste chestii.
Nu stiu de ce dar se pare ca sentimetele sunt de cele mai multe ori mai puternice decat ratiunea laughing se pare nu ne putem impotrivi si uite asa sufera omu, uneori si toata viata.

Nu vreau sa te sperii, insa uneori trebuie sa stam sa analizam, sa luam decizii impotriva noastra, asta daca vrem sa ne fie bine mai tarziu.
Tipul tau deja areb 30 de ani,deci slabe sanse ca omu sa se mai schimbe,deja sia finalizat caracterul,are deja drumul scris.

Pe viitor trebuie sa simti daca cineva iti ofera protectie,sa simti dragoste din partea lui,nu doara sa-ti placa fizic cum arata,pentru ca sunt sigur tu l-ai ales pentru felul cum arata,pun pariu pe asta.

ce poti sa faci? Sa te ajute parintii tai,omu asta o sa iti controleze viata,am intilnit asa destui oameni femei care au patit exact ca tine, exact cu aceleasi simptome, se sufocau, unele au reusit sa se desprinda, altele nu si au ramas asa, siau acceptat soarta.Depinde de tine cat de tare esti.
Nimeni nu te poate ajuta in situtaia ta, decat parintii tai.Imi pare rau dar asa este viata,sa iti spun ca sunt situatii destule,tot nu te ajuta,aici nu este vorba despre o singura persoana sa spui ca Creanga "sunt prost,dar cand ma uit in jurul meu prind curaj"aici nu merge asa.
Trebuie sa comunici cu lumea,iar parintii sa te ajute daca o pot face
Bine tipu o sa revina,ma refer daca o sa incerci sa divortezi,o sa vina sa te abureasca cat de mult te iubeste,juraminte,o sa se poarte frumos o vreme,o sa fie aproape exact ce iti doresti, dar cand se linistesc lucrurile va reveni la caracterul lui, asta de acum.
Bafta orice ai alege, alegerea iti apartina, cine spune sa div sau alte povesti e bine sa se abtina, alegere iti apartine tie.

| anonimg a răspuns:

Este vina ta pentru ca tu ai acceptat ca el sa reia relatia cu fosta lui prietena. Pai mai bine alegeam saracia si moartea decat sclavismul. Si niciodata nu trebuie sa locuiasca doua familii in aceeasi casa. Odata casatoriti, oamenii nu mai trebuie sa locuiasca cu parintii, indiferent de situatie.
Sufletul tau va gasi insa pace daca vei cauta pe Dumnezeu.
Cartea "Caminul adventist" poate salva multe relatii de la esec.
https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
De fapt toate relatiile duc la esec daca unul din membrii ei nu cauta sa pastreze unitatea, armonia, buna intelegere. Atunci cand fiecare incepe sa isi caute foloasele lui, procentul de despartire este de 1000%.
Vei sti ce trebuie sa faci dupa ce vei citi cartea -care o gasesti si la libraria Sola Scriptura din localitatea ta: https://www.viatasisanatate.ro/librarii

| Wr3nch a răspuns:

Sa divortezi. Sa te casatoresti cu cineva dupa o luna de relatie e una din cele mai mari greseli care se pot face. Si dupa 6 luni e devereme, si in6 luni il cunosti mult mai bine. Problema e ca el pare sa fie baiatul lui mama si asta nu se va schimba pana nu moare ea. Si asta poate sa dureze destul de mult. Pentru a daca stai in stresul asta in cativa ani te va macina complet. Si va merge din rau in mai rau.

| SilentRain a răspuns:

DA! Fix așa cum ai descris tu e dragostea, dragostea adevărată de manifestă și cu ochii vineti...
Dacă nu te bate în fiecare zii clar nu te iubeste!
Tu pe ce planetă trăiesti la 23 de ani?
Cum adică ce să faci? Îți miști fundul acasă și vezi de copilasul tau, un loc de muncă bun

| OldSoul a răspuns:

Oare, asa se simte dragostea?
-Nu
Asa sunt toți tinerii căsătoriți?
-Nu

Problema ta e ca tu te-ai grabit, i-ai fost alaturi cand ii era mai greu, insa, asta nu a contat.
El singur trebuia sa-si puna ordine in viata dupa despartire, nu sa caute o alta relatie, dar cine stie, te-o fi stiut ca esti fata "buna" si si-a incercat norocul, si, se pare ca i-a tinut.
Dar asta nu i-a rezolvat problemele lui, el in continuare nu are incredere in femei, si de aici toate problemele.

Cam asa se intampla in mai toate situatiile astea cand partenerul vine din trecut cu regrete, daca alegi sa-i ramai aproape sa-l consolezi, sa-l ajuti sa treaca peste, ajungi sa fii luat de prost, sa fii folosit/folosita.
Nu merita.

| Sn4k3 a răspuns:

Ce facultate?

| RoCkKiD a răspuns:

Sa scapi de el. In fuctie de cat de avansata e sarcina poti decide ce faci cu copilul dar pleaca de acolo.

| Endoryus a răspuns:

Divortezi sau ramai cu el dar o sa ai o viata trista si mizerabila. Nu e ca nu o meriti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alta dovada ca "graba, strica treaba".
Iar certificatul de casatorie nu te leaga cu nimic. Doar bani aruncati pe nunta. As prefera sa traiesc in concubinaj o viata intreaga. Intelegere sa existe. Casatoria e praf in ochi.

| mihaicelsfant a răspuns:

Se spune-le ca primele 2 luni sunt urate. el se poarta cam prea urat cu tinesad depune actele de divort si sa fi o femeie independenta.
poate o sa ajunga sa dea si in tine.23 de anisad nu mai sta asa

| Subsemnatul123 a răspuns:

Este cu 6 ani mai mare ca tine. Ce a fost in mintea ta cand ai acceptat sa te ia de nevasta (si dupa doar o luna)? Te desparti de el, o sa suporte obligatiile fata de copil si asta este. Si

Iar daca te desparti se el, slabe sanse sa te ia cineva cu copilul altuia cu tot. Oricum iti faci tie insuti un.bine daca scapi de el si de masa.

| eugeniu2020 a răspuns:

Cine dracu iese cu un baiat dupa 1 zi / 1 saptamana de la despartire si se mai marita cu el dupa 1 luna? ti-a fost bine in pat cu el, ai ramas gravida? cu ce gandeai atunci?
voi, femeile, singure va faceti rau si nimeriti in asa situatii.
nu mai sunt p...e pe lumea asta ca sariti imediat pe cineva?
acum ce sa faci - divortezi, dar iti va fi greu sa finisezi facultatea si sa cresti singura copilul

| YingYang a răspuns (pentru eugeniu2020):

Eugeniu2020 esti cam aspru dar nu esti nici in plina nedreptate. Si NU o sa creasca singur copilul, cel putin nu pentru timp indelungat, la un moment dat va gasi ea pe cineva vice versa.

Sa divortezi ar fi pe scurt calea cea usoara dat circumstantele. Poate se mai schimba omul daca mai astepti putin...insa sansele sant slabe, oricum pare genul de baiatul lu' mamii.

Nu stiu daca ai incercat sa discuti cu parintii tai, dar te as sfatui sa le explici in ce situatie te afli, cere-i ajutorul lor.

Trebuie sa te gandesti si la anumite consecinte ce te vor astepta ca urma deciziei luate, ori ca il parasesti ori ca vei ramane alaturi de el. Cand se va naste copilul, daca se va trezi instinctul de tata in el, va dori copilul de la tine, ajungand pe la tribunale.

| eugeniu2020 a răspuns (pentru YingYang):

Aspru- dar asta e realitatea in ziua de azi.
cui ii va trebui una tanara cu copil? cu bagaj?
rar cand asa barbati mai iau o fata

| anonim_4396 explică (pentru eugeniu2020):

A facut copil crezand ca asa il va face sa ramana cu ea pentru totdeauna. A crezut ca acel copil ii vor "lega pentru toata viata". E cam prostuta femeia si nu stiu cum o femeie cu studii superioare ( in curs ) gandeste atat de prost.

Gandeste inainte sa te casatoresti mai ales, gandeste inainte sa faci copil si mai ales cu cine.

| eugeniu2020 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, dar la sigur fata nu a inteles nimic asa ca...

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeiei cu studii superioare spui tu sau in curs?laughing Nu ai auzit,plateste examenele sa treaca clasa laughing deci e clara face facultatea la fara sa invete,ala probabil are ceva malai, plateste ala scoala, plus examenele ca ea se pare e prea obosita sa le treaca, unde pui ca mai e si insarcinata.
Sa faci scoala cu bani, pfff frate la ce fac unia asa ceva sincer, niciodata nu am inteles.Stai locului,nu te pricepi dao la jalea ca oricum dupa nu te angajeaza nimeni ca esti praf. Unia cred ca daca au o scoala gata deacu a rupt gura targului.Te mai angajeaza unia asa pe nestiute,dar cand vad ca stii sa faci nimic,te matura rapid laughing.
Ori ala o fi avand si el facultate tot asa la fara sa invete si cea zis omu, trebuie sa am si femeie cu facultate laughing
Naspa dar asta e moda in RO toti vor sa aiba facultati laughing fara nu merge.
Deci tipa gandeste atata de prost cum spui pentru ca atat poate, scoala aia la care merge e platita, examenele la fel, nu stie ea ces alea, stai tu linistit laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru eugeniu2020):

Depinde, nu e mare belea faptul ca are un copil cu altul. A fost naiba o data, ok. Important e sa isi invete lectia si sa nu fie naiba si pe viitor. Adica daca eu o iau pe una cu copil si vreau sa le ofer stabilitate pe termen lung, iar ea fuge cu primul tont care ii face cu ochiul? Asta e problema.

| eugeniu2020 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu esti prost, nu fuge nimeni de langa tine

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru eugeniu2020):

Nu trebuie' sa fii prost. Poate ca tu esti normal si ea o sa fuga dupa un golan. Sau poate tu muncesti de te indoi pentru familie si pe ea o paleste "pasiunea" pentru un taica dragnea/irinel/samd. Nu poti sa simplifici atit de mult o problema care e de fapt foarte complexa.

| eugeniu2020 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Amin!

| SimonaBubu a răspuns:

Maicasa e de vina și îl îndepărtează de tine și el puțin că o baga in seama. Daca te iubea cu adevărat nu o lua în seamă și va petreceati viața împreună fara sa se bage nimeni.Ce să faci? Vorbește cu maicasa ce problema are cu tine și încearcă să te schimbi sau să faci pe placul dânsei câteva zile. Daca și așa nu merge și tot încearcă să bage bete in roata lasa-l in lumea lui.Mai sunt băieți în lumea asta.

| gaby0512 a răspuns:

El nu merita dragostea ta, ai intrat în viața lui când avea nevoie de un umăr pe care sa plângă.
După mine mai bine pleci și îl lași să vadă ce prost a fost că nu te-a respectat și nu te-a iubit cum meritai
Daca vrei putem vb prin mesaje poate te pot ajuta

| EvaEvita a răspuns:

Draga mea, pleaca cat poti de repede la parintii tai. Acolo vei avea parte de liniste, de sustinere si de iubire.
Nu doresc sa-ti tin morala, dar ai facut un lant de greseli. Ai intrat mult prea repede intr-o relatie, te-ai casatorit imediat, imediat copil... In momentul in care ai vazut primul semn ca nu a uitat-o pe fosta, trebuia sa te desparti. Odata cu venirea copilului, sa nu crezi ca situatia se va ameliora, din contra. El deja te considera atat pe tine cat si copilul, o piatra de moara legata de gatul lui.
De mama ce sa mai spun... femeie fiind, te jigneste si se comporta asa mizerabil cu tine, cand de fapt ar trebui sa o bucure venirea unui nepot si sa faca in asa fel, sa va intelegeti nu sa va certati. "Aschia nu sare departe de trunchi", cum sunt parintii asa sunt si copiii lor, in timp te vor termina psihic.
Poate la inceput iti va fi greu, pana te pui pe picioare, dar nimic nu se compara cu linistea sufleteasca. Lumea e plina de mame singure. Esti tanara si iti poti reface viata atata timp cat inveti din greseli.