| Dalmore a întrebat:

Oare cum își educau mamele copiii când nu existau cursuri de parenting? thinking

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Si-i educau mult mai bine, copiii aveau respect, responsabilitate si bun simt. Vorba cuiva, dintr-o generație de țărani s-a născut o generație de oameni deștepți si cu carte. Din pacate, aceștia au dat naștere unei generații din care nici țărani nu poți sa faci, cu toate cursurile de parenting de care spui.

| RAY a răspuns:

Invatatu de la mamele lor sau bunicele lor

| Yuoia a răspuns:

Aveau ele exucatie de acasa si stiau cum sa o faca. La nevoie, mai aveau di sfatul mamelor, bunicelor, matusilor. Inainte familia era unita. Intre timp a degenerat totul, inclusiv educatia. Sau mai ales educatia. Si de aici, pornesc toate relele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveau educatia manuala dar garantata, din piele si cu catarama. Ti-ar fi prins bine si tie.
In plus, femeile ce ajungeau mame aveau deja invatate toate abilitatile de familie - stiau de toate, ca s-a ocupat cineva de ele inca de mici, nu stateau cu iPhone-ul in mana ci cu matura, nu-si faceau unghiutele la salon ci vedeau cum se taie o gaina.

De cealalta parte, baieteii nu-si etalau gleznele finute si sprancenele pensate, ca li se punea securea-n mana si li se arata mormanul de lemne, sau li se punea bota si li se aratau 200 de oi pe care musai sa le ingrijeasca. Daca au prins anii 50, li s-a pus chiar pusca-n mana si pe front, nu la Fortnite.

Erau educati in spiritul moralitatii, bunei-credinte si muncii. Rezultau adulti responsabili si pregatiti de viata.
Acum avem pufuleti cu codite si telefonul in manuta, unghiutele lucioase si sprancenele atent ingrijite. Fete (wanna-be femei) care habar n-au sa faca o supa, care nu-s in stare sa schimbe un copil, macar de ar fi bune la altceva, o cariera, dar unele nici aia nu o au, ramanand niste scursuri.

| Dalmore explică (pentru anonim_4396):

Pun pariu că ești paralizat in fata pc-ului pe LoL toată ziua și nu știi nici să schimbi un bec laughing.

N-a inventat generația asta nimic nou.
https://youtu.be/9_RPss7dwU4

| Dalmore explică (pentru anonim_4396):

Dar câte fete ai luat tu la puricat tu de știi că sunt așa? Cu cate ai mers tu acasă ca sa vezi cate știu să facă? laughing Eu nu cunosc fată de vârsta mea sa nu știe să gateasca și să facă lucruri basic pe care ție încă ți le face mama. Nu știu ce anturaj dubios ai tu, probabil stai intr-o țigănie mică sau ceva. Și mai ești și millenial rolling on the floor)). Nu uita că te lăudai că pierdeai ore întregi pe LOL, așa că lasă tu Fortnite-ul și uită-te-n grădina ta de handibel.

| Jus7t a răspuns:

Majoritatea mamelor și-au educat și își educă copiii fără cursuri.
Eu cred că o materie de genul trebuie să fie implementată în școli sau dacă nu să fie obligatorie și gratuită în caz că vrei să ai un copil sau deja ai unul.
E foarte important pentru că oricât de mult potențial ar avea copilul o singură informație corectă învățată de când e mic îi poate schimba RADICAL viața în bine la fel cum una greșită îi poate schimba viața în rău.

| Vali215 a răspuns:

Cu cureaua. laughing Lăsând gluma la o parte, cred că o făceau pur instinctiv sau din ce vedeau la alte mame.