| anonim_4396 a întrebat:

Oare e normal ca "bunicii" tai sa te dea "la spate"? Adica eu am grija de sora mea tot timul si "bunica" mea care nu are grija de ea, care decat ii spala cateva haine odata la 2 saptamani-o luna, care o spala pe sora-mea odata la o luna si care este platita de tatal surorii mele cu 250€ pe luna se crede nedreptatita tot ea. Oare are dreptate cand spune ca eu nu fac nimic si ca ma trezesc la 10:00, cand eu de fapt ma trezesc la 08:00? Tot ea se ia de mine.Adica daca ne da de mancare,ne scoate ochii,ca stam cu ea,ne scoate ochii,ca "maica-mea" nu ne da niciun ban si nici "taica-meu" nu ne da, ne scoate ochii, ca trebuie sa merg la scoala(clasa a 9-a), imi scoate ochii ca trebuie sa imi dea bani, ne scoate ochii din toate.Si lui frate-meu, care si fumeaza la nici 14 ani(eu am aproape 15),care merge cu oile, caprele, vacile pe camp si degeaba pentru ca oricum castiga si el 20-50 de lei si se duce si ii da pe prostii la bar si apoi se mai duce si la ei, la toti membrii familiei si cere bani si ii si da fara sa comenteze, frate-meu se mai scoala si la 10-12 ziua si tot de mine se ia,care incerc sa invat,sa nu ajung ca ei,sa nu ajung la sapa de lemn, vreau sa imi fac un viitor, sa ajung cat mai sus.Adica colegele mele merg in club,merg cu baieti,familiile lor le da bani din toate partile,au tot ce isi doresc,au calculator, tableta, telefon frumos(adica la 700-1000-1500-2000 lei), nu ca mine la 300 lei.Ele ies cu prietenii,eu stau doar in casa cu sora-mea mai mica,ele au cu ce sa isi plateasca scoala,eu,nu.Ele mananca tot ce poftesc, eu, nu.Eu umblu in acelesi haine de cativa ani si imi mai dau si oamenii, ei nu imi cumpara nimic.Eu de-abia daca am cateva perechi de chiloti pe care le tot spal si pe care le tot port(scuzati aceasta fraza,dar asta este adevarul).Si cand am scris o postare anterioara, toti cei care au comentat la ea m-au judecat pentru ca am scris ca sunt saraca lucie, dar chiar asa e.Eu nu am bani sa imi iau chiloti,dapai,ce sa mai zic si te alte haine,mancare, telefon, etc.Eu ma spal o data la saptamana si chiar odata la luna pentru ca incep sa faca gura daca ma spal in fiecare zi, ca ce, de ce ma spal eu in fiecare zi.Nu mai suport.Eu ma chinui sa imi fac un viitor, iar ei se chinuie sa mi-l strice, ei imi taie aripile.Eu niciodata nu am fost in oras ca sa ma imbrac,eu niciodata,nu am fost la plaja, eu niciodata nu am mancat ceva pe saturate, eu am mancat doar asa fara sa ma satur si am mancat cu ghionturi in gat.Nu stiu ce sa fac ca sa ies din infernul asta.Eu acum in noaptea asta, ca si altadata o sa dorm singura intr-o casa de langa un cimitir.Deci,eu chiar nu stiu ce sa fac ca sa ies din infernul asta.De-abia astept sa cresc mare ca sa imi vad de viata mea, dar mai am mult de indurat, inca 3 ani.Ei nici macara nu vor sa imi plateasca scoala, de fapt nici nu aveau in gand.Ei sunt numai cu tigarile si alcoolul, consuma cate 3-4-5 pachete de tigari pe zi si cate 5-6 sticle de bautura(bere la 3l sau vin la 2, 5l si tuica).Eu chiar nu stiu ce sa fac.Ieri "bunicul" a mers sa scoata banii pe care ia trimis tatal surorii mele si intr-o saptamana toti banii o sa se duca ca si cum nu ar fi fost si doar pe bautura si togari(250€).Cateodata(mai mereu), imi vine sa plec departe de ei, dar nu am unde.Cateodata imi vine sa imi pun capat zilelor, dar ma gandesc la sora mea, care si ea este neajutorata si nu vreau sa pateasca ceva.Eu vreau sa cresc mare mai repede si sa o intretin pe sora mea, adica nu vreau ca si ea sa aiba parte de lipsurile pe care le am eu.Pentru ca e fata si e pacat,sa devin si ea ca ma-sa o depravata si o betiva,vreau sa ajunga ceva mare,dar nu stiu cum sa ies eu din infernul asta,am multe in cap,dar nu pot sa le fac,nu le pot duce pana la capat,nu am putere,nu am sustinere,nu am nimic,sunt ca si moarta,tot viitorul meu mi se scurge printre degete.Aveti voi vreo idee? As putea face ceva? Nu vreau sa anunt protectia copilului pentru ca in primul si in primul rand,o voi face pe sora mea sa sufere si nu vreau asta. Vreau sa traiasca ca o printesa si vreau sa ii ofer tot ce ea are nevoie,dar nu pot. Vreau sa mor, sa nu mai stiu de nimic, sa scap de toate chinurile si de toate problemele.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este trist ceea ce scrii tu aiic, dar sunt muli copii si familii ca a ta pe lumea asta, unii chiar mai sarcai decat voi si totusi, vointa si ambitia sunt cele care te vor face sa razbesti in viata si sa iti afci un viitor atat de bun si prosper, incat sa nu mai fii saraca niciodata.
Teleofnul, televizorul, tableta, computerul nu sunt chestii cu care este musai sa traiesti, se poate si fara ele. Discoteca si crasmele nu sunt pentru copiii de 15 ani!
Dar cartile si scoala sunt ceea ce ai nevoie acum, sa ai 10 pe linie, sa-ti demonstrezi tie ca vrei sa ajungi un om mai bun, mai destept si sa faci cariera, sa ajungi cineva, cu un slaariu mare, care-si va pute apermite sa cumpere tot ce-si doreste in viata lui.
Asta este ambitia spre care trebuie sa tragi, nu discotecile unde se duc copii, ca oricum nu-i legal pana la 18 ani.
Nu crasmele sau fumatul... ca sunt vicii care omoara!
Viitorul ti-l faci singura, nu ti se duce nicaieri daca esti desteapta! Ti-l faci singura, prin invatat pe rupte, prin olimpiade internationale castigate, care iti aduc burse si studii gartuite in starinatate...doamne cate se pot face cu ambitie!
Dar inceteaza sa mai dai vian ep toti din jur, ambitioneaza-te sa iesi din casa si familia asta sis a-ti faci un viitor frumos si prosper, invata de 10 pe linie, uimeste lumea interaga, fii cu adevarat desteapta!

| danay72 a răspuns:

E bine ca te gândești la sora ta să o ajuți. Are nevoie de tine si felicitări ca nu o neglijezi. Poate ca ar trebui ai o discuție cu ei despre nemulțumirile lor și să vezi dacă poti sa ii ajuți ca sa nu se mai ia de tine. Ai zis bine, mai ai putin si apoi vei fi pe picioarele tale. Merita sa faci acest sacrificiu pentru tine și sora ta. Dar ca sa reziști, încearcă și vezi lucrurile care îți fac plăcere și concentreaza-te asupra lor. Nu uita ca o inimă veselă înseninează fața.

| Ralukafay a răspuns (pentru danay72):

Nu am cum sa vorbesc cu ei despre nelamuriri pentru ca ei nu ma asculta, ei o stiu pe a lor si atat.Ei nu vor sa faca nimic, ei nu vor sa asculte nimic.

| danay72 a răspuns (pentru Ralukafay):

Imi pare rau.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Ce viata ai.Fai zile negre lui bunica ta apoi daca primesti bursa de merit strangeti banii si la 18 ani te vei muta împreună cu sora ta undeva cu chirie.Du-te si vinde niste brățări(poți sa le faci chiar tu din perle, scoici etc) si încearcă sa fii mai puternica.

| Ralukafay a răspuns (pentru AnoAnonima0):

Nu am de unde sa strang bani, am si eu o alocatie amarata si trebuie sa ma folosesc de ea pentru anumite nevoi, sunt si eu fata si am nevoie de una de alta...

| LadyDee89 a răspuns:

Pt ca esti fata, de aia se poarta asa cu tine! zic ca daca se poarta asa, te intaresc si te "motiveaza"! liceul este gratuit! poti sta de vorba cu directorul liceului unde vrei sa inveti si sunt convina ca te va ajuta cu rechizite scolare! primesti si bursa pentru invatatura! parintii tai? am vazut ca nu ai scris despre ei! Sti vorba aia : daca vrei, poti! e al naibii de greu dar daca iti doresti ceva cu adevarat, poti obtine! nu te da batuta si sa stii ca te ajuta daca mai vorbesti cu cineva despre asta, o prietena, oricine

| Ralukafay a răspuns (pentru LadyDee89):

Nu spun asta ptc sunt fata si vor sa ma intareasca, ci pentru ca sunt o povara pentru ei.Liceul nu este gratuit,se plateste internatul si gazda(depinde unde vrei sa stai+bani de haine+bani de buzunar+bani de rechizite). Mama este divortata de tata si s-a maritat cu un tigan si nu ii pasa de noi+ca ei nu ne ajuta deloc nici material, nici sentimental, sora mea are tata, dar eu, nu.Eu vreau, am vointa, dar nu pot, nu am putere, e mult pentru varsta mea si sunt si minora.

| LadyDee89 a răspuns (pentru Ralukafay):

Poti face naveta! la mine la liceu se decontau banii pentru naveta! bani de buzunar nu ceream ca vedeam ca nu are de unde imi da! rechizitele ti le-ar plati scoala respectiva, vorbind cu directorul scolii! unii oameni sa stii ca te ajuta chiar daca nu te cunosc, dar vad ca ai vointa si vrei sa inveti!

| Ralukafay a răspuns (pentru LadyDee89):

Eu nu merg la liceu, ci la profesionala ca sa ies cu o calificare si sa ies repede la salariu.La noi nu se deconteaza nimic, au venit sa ne spuna si ca se deconteaza naveta, dar nu se deconteaza.

| anonim_4396 explică (pentru Ralukafay):

Pierzi timpul la profesionala. Se deconteaza naveta(abonamentul), daca mergeai la liceu primeai 'Bani de liceu' cam 300 de lei pe luna, cu conditia sa nu ai mai mult de 20 absente pe luna. Iti sugerez sa renunti la profesionala si sa te inscrii la liceu.

| Ralukafay a răspuns (pentru anonim_4396):

La profesionala imi da bursa 200 lei netinandu-se cont de absente si situatia materiala a familiei.

| Tess a răspuns:

Dragă Lianafay. Nu este normal ca bunicii tăi să te dea "la spate" deloc. Însă se întâmplă foarte des. Te înțeleg incredibil de mult și mi se rupe inima. La 15 ani ai tot viitorul în față. Nu ți se scurge viitorul, ți se scurge prezentul ceea ce este la fel de rău. Vorbele nu-ți pot fi de folos. Vorbește cu cineva la școală. Un profesor poate? Însă ei au datoria să informeze protecția copilului. Trebuie să fie vreo asociatie ceva. Ai căutat pe Google? Evident că ești nefericită, ai vrea și tu să mergi prin cluburi... din nefericire unii au o cruce mai grea de dus. Îmi pare așa de rău că nu te pot ajuta. Fii tare și fă ceea ce poți. Într-o zi va fi bine. Curaj!

| Ralukafay a răspuns (pentru Tess):

Nu am cum sa vorbesc cu un profesor, ar fi in zadar.Si nu pot face nimic.Nu am cautat pe google nimic.

| Tess a răspuns (pentru Ralukafay):

Nu știu cum să te ajut. Îmi dau seama că ești obosită. Eu despre asta scriu în cărțile mele, dar numai tu te poți ajuta. Nici nu-ți închipu cât de bine te înțeleg. Știu că orice cuvânt, sfat ți se pare inutil, aruncat în vânt, dar nu e. Oamenilor chira le pasă, dar nu pot face nimic. Eu scriam de mică ceea ce simțeam. Totul. Apoi ardeam foile să nu le găsească nimeni. Scrie și tu pe un caiet, dar ai grijă să nu ți-l găsească. Unii oameni sunt monștri. Îmi pare rau. Nu trebuie să sfârșești așa, mai este și străinătatea. Învață la școală, dacă poți. Evidențiază-te cumva. În bine, evident. Este incredibilă de grea situația ta. Mai mult nu te pot ajuta. Îmi pare extrem de rău. Uite aici un blog care tratează un astfel de subiect: http://povesteaisabellei.blogspot.co.uk/2013/06/blesteme-de-mama.html

| blond1x a răspuns:

Citind ceea ce ai scris, pur și simplu nu mi-a putut oprii lacrimile din ochi. Fi puternică pentru surioara ta, învață tu ca să o ajuți, să ieși ceva în viața asta, ai grijă de tine și de surioara ta, fi puternică și ai grijă!

| Ralukafay a răspuns (pentru blond1x):

Nu am cum sa fiu puternica, nu mai am nicio putere, ma simt neputincioasa, totul se scurge.Si deja simt cum nici eu nu voi avea niciun viitor,voi sfarsi ca toate femeile,ca majoritatea dintre ele, dintre cele de la tara, mergand la sapa, muncind pe cativa lei, muncind de pe o zi pe alta.

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru Ralukafay):

Trebuie sa fi optimistă. E greu, dar nu imposibil... Învață la scoala, ia note bune la liceu, du-te la o facultate bună, in viitor notele astea o să conteze... Nu te gandii că nu mai ai puteri, focusează-te pe ce îți dorești să devii in viitor si se va întâmpla. Cam astea ar fi sfaturile mele pentru tine. Nu uita, FI PUTERNICA!

| Ralukafay a răspuns (pentru Qweerrrtttyyy):

Si cu ce bani sa merg la liceu? Nu am bani si nimeni nu are sa imi dea.