| anonim_4396 a întrebat:

Oare mai exista dragoste adevărată? Oare mai exista oameni care se îndrăgostesc, iubesc cu adevărat și nu țin cont de defecte fizice și nu cauta perfecțiunea?
Cândva credeam ca mai exista astfel de persoane, pana când persoana în care avem cea mai mare încredere mi-a arătat ca tot ceea ce fusese era o minciuna, o prefăcătorie care a durat ani de zile.
Ma uit la cei din jur și par atata de superficiali, mereu căutând senzatii tari și urmărind sa își demonstrează lor și prietenilor ca pot sa cucerească mereu pe altcineva deși ei au relație și pozează în cupluri fericite.
Ce se întâmplă cu lumea asta? Chilotareala apărută peste tot la tv și pe net ii face pe oameni sa uite de valorile morale, de respect fata de ei și cei din jur.
Ce se intâmapla? Unde este respectul fata de persoana pe care ai ales-o unde este respectul fata de propriile alegeri?

32 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt la a 2-a casatorie si am 27 de ani de la casatorie. In zilele cele mai grele (am trecut pe langa moarte) sotia nu m-a parasit. Ne mai certam (usor) ca este normal, nu ne injuram si nu ne batem. Ne alintam si acum cu vorbe frumoase, si cand suntem despartiti peste 3-4 zile ne simtim rau unul fara altul. Eu cred ca mai exista dragoste adevarata si nu ne uitam la tampeniile televizate.

| RAY a răspuns:

Te invit sa citești psihologia evoluției umane, nu cautam perfecțiunea, nu cautam fotomodele nici voi nici noi, în primul rand atracția fizica este 100% bazata pe alegerile strămoșilor noștri, bărbați cautau fete care treceau de pubertate și aveau o genetica bună, o fata simetrica,sanij dezvoltați,fundul bombat, ca înainte făceam sex pe la spate, acești factori sau dezvoltat pe perioada evoluției, evoluția ne spune ca majoritatea se vor reproduce, asta înseamnă 50, 1%, rațiunea nu are legătură cu sexualitatea, un grup nu va atrage sexul opus, frustrarea cea mai mare are legătură cu lipsa sexului

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca exista!
Nimeni nu-i perfect, toti avem defecte atat fizice cat si psihice, unele vizibile, altele invizibile, care oricum nu conteaza cand vezi si simti cu SUFLETUL, cealalta persoana.

la televizor se prezinta emisuni de barfa, mistocareala sau chilotareala cum o numesti tu, fiindca asta se vinde cel mai bine si de acolo, ies bani multi.

Respectul pentru persoana care ai ales-o consta in respectul pe care il arati tu persoanei alese si pe care-l primesti inapoi, daca este reciproc sentimentul de dragoste si respect.
Tu esti direct raspunzatoare de ceea ce alegi si ceea ce respecti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oare mai exista dragoste adevărată?
Ce drăguț vers de poezie!
A existat vreo dată? Dar dacă nu mai există, cea falsă cum e, cea ne adevărată?
și nu țin cont de defecte fizice și nu cauta perfecțiunea?
Deci hai să nu ținem. Hai la ciungi, ologi, chiori și cocoșați să dăm clase de de dragoste adevărată la tot cartierul.
ii face pe oameni sa uite de valorile morale. Care valori morale, alea, alea?
Faptul că ai avut un eșec sentimental te face să vezi lumea cu fundul în sus, fără să îți dai seama cum stai în raport cu verticala atunci când privești.

| Drimmero a răspuns:

Sa stii ca si relatiile au ca baza atractia fizica si abia apoi e intretinuta de cea emotionala.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da.

| Mosotti a răspuns:

Nu se intampla nimic ciudat, situatia e cum a fost si pana acum de sute de ani, indragosteala, iubirea adevarata apare cand atragi mult fizic, fara atractie fizica nu exista iubire.
Faptul ca vrea pe cineva care sa atraga, nu inseamna ca vrea cineva perfeciunea.

Netu nu face decat sa ai mai multe optiuni sa cunosti eventuali parteneri, atata tot.
Iar aia superficiali nu-s indragostiti, nu e problema, doar place persoane respectiva si atat, asa cum poate place pe multi alti potentiali parteneri, de aia trece de la unul la altul.
Si daca ai o relatie temporara, te bucuri de clipele frumoase care sunt si gata, dupa aia aie e, altul la rand, nu e nevoie sa stai toata viata cu un om neaparat.

Nu vad ce te mira asa, unii se indragostesc, altii nu.
Unii au nevoie de diversitate in relatii, altii nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce nu ar exista? Exista, doar ca de foarte multe ori, de mult prea multe ori, de cele mai multe ori, e trecatoare. Contrar a ceea ce sunt sigur ca zic unii pe aici - nu m-am uitat la celelalte raspunsuri inca - nu e ceva ce tine o viata intreaga. Faptul ca exista un moment - mai multe momente - o perioada de timp in care ambii sau macar unul simt(e) ceva intru totul profund si autentic nu transforma acel moment(e)/perioada intr-o minciuna odata ce totul se duce naibii.
In cazul tau, nu stiu, nu ai detaliat, dar presupun ca o perioada a fost la fel si pentru celalata persoana, doar ca intre timp v-ati schimbat mai mult decat v-ati si asteptat si ati alunecat in directii diferite. Uneori respectul pentru tine si pentru celalalt inseamna sa accepti faptul ca totul s-a terminat.

| relian a răspuns:

Stai linistita ca de abia ai 20 de ani laughing nici nu stii cei aia deocamdata

| Wr3nch a răspuns:

Of, drama.Da sunt, si destule. Secretul e ca cei cu relatii de gen nu se dau in spectacol, de aia nu stii de ei.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca dadea semne (oricat de mici) ca este in acest fel, doar ca tu nu le-ai vazut.

| SilentRain a răspuns:

Nu, nimic și nimeni nu mai r sigur in ziua de azi
Daca nu ai ceva de oferit, nu te băga nimeni în seama

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De existat, exista. Nu-i gasesti in cluburi sau in alte locatii pline cu oameni superficiali.

Ar trebui sa-ti analizezi alegerile, ca sa nu mai vii cu intrebari despre suferinta in dragoste. https://www.tpu.ro/......e-mine-as/

| RAY a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ori cât de intelectual ești atracția fizica este același

| Werrich a răspuns:

Nu mai exista, femeile cauta barbati perfecti cu care sa se imperecheze

| Drimmero a răspuns (pentru Werrich):

Sincer toti vrem pe cineva care sa ne atraga din toate punctele de vedere, nu le poti acuza ca vor ce e mai bun pentru ele, poti sa nu reprezinti idealul uneia, dar poti fi idealul alteia

| Werrich a răspuns:

Să fim în top pe scară socială
Asta ne învață încă de la școală
Ignorăm tot ce ne-nconjoară
Și d-asta dragostea-i atât de rară
Că vrem să urcăm pe scară socială
Asta ne învață încă de la școală
Ignorăm tot ce ne-nconjoară
Și d-asta dragostea-i atât de rară.

Antonia si Puya - Hurricane

| dinaprilie a răspuns:

Avem repere diferite..multi dintre noi si cartea se scrie rescrie completeaza all the time..nu e asa doamne doamne?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

DA, cu siguranță mai există!, însă din păcate tot mai puțini caută iubirea ci tot mai mulți... altceva...

Și DA!, ai dreptate cu afirmația (tile ) legate de TV și de consumul de "media", oamenii și-au schimbat valorile morale de-a lungul anilor, fără să conștientizeze că această schimbare vine de undeva și că are un efect total negativ.

| LostForForever a răspuns:

Da exista

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

sad Mai există dragoste adevărată, dar este tot mai greu de găsit și de atins din cauza mediului în care trăim, la fel ca și fericirea. happy Suntem o generație de îngâmfați care nu știm decât să incercăm să dovedim celor din jur,winking că putem reuși în toate, sperând că nimeni nu va observa tristețea adâncă din inima noastră. sad Suntem săraci și goi sufletește, urmărind doar plăceri scurte și senzații tari. În ziua de azi, dragostea costă mult, iar sex-ul e pe gratis. Suntem o generație depravată. sad Mă bucur că ai pus această întrebare. Oare ne putem schimba? happy

| outsidethebox a răspuns:

Nu este intamplator, asta se doreste, sa se uite de valorile morale iar oamenii "mari in devenire" sa perceapa acest lucru ca "noul normal", de unde si libertinismul desantat afisat peste tot in continutul media...
Partea buna a lucrurilor este ca nu toata lumea si in special nu toti tinerii subscriu acestor idei, ceea ce le si ne mai dau o sansa.
Legat de deziluzia ta, sunt sigur ca au fost semne de intrebare asupra comportamentului lui in cuplu, insa ti-a fost prea frica sa le adresezi pana nu a fost prea tarziu?
In mod normal as spune sa nu disperi pentru ca mai ai timp, insa nu traim intr-o lume normala si nu stim ce ne rezerva viitorul, mai ales ca suntem cu totii impinsi de la spate intr-o directie in care nu ne-am dori sa mergem.
Iti urez mult noroc!

| RAY a răspuns (pentru outsidethebox):

Omule mereu omul a fost îndrăgostit de frumusețe, Iisus e arătat ca un bărbat cu pătrățele, masa musculara

| Eireann a răspuns (pentru RAY):

Reprezentarile lui Iisus il arata asa, un fel de Adonis al Galileei - alb, blond, cu ochii albastri. Iti dai seama ce exercitiu de imaginatie este sa constientizezi ca era din Orientul Mijlociu si avea probabil infatisatea specifica.

| Werrich a răspuns (pentru Eireann):

S-ar da 4 m in spate daca l-ar vedea pe adevaratul Isus https://hips.hearstapps.com/......795979.png

| outsidethebox a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca raspunsurile noastre se exclud. Cat despre frumusete, am spus-o si o repet, este in ochii privitorului, unii oameni sunt atrasi de masa musculara, patratele, altii de inteligenta si spirit.
Ma rog, fiecare crede ce vrea.

| RAY a răspuns (pentru outsidethebox):

Nu este omule, majoritatea vom fii atrași de anumite persoane

| 69GRIMMJOW69 a răspuns:

Am 25 de ani aproape. Eu unul după modul cum gândesc și din experiența mea destul de limitată când vine vorba de relati cred ca exista. Cel puțin în opinia mea. Cel puțin pe mine mă atrag femeile inteligente, mai inteligente ca mine cel puțin. Nu zic ca nu contează și aspectul. Desigur ca da
Dar primul lucru ca mă atrage e inteligenta și personalitate.
Dragoste exista lângă persoana potrivită.
Dar de cele mai multe ori in ziua de azi este tot mai rară. Deoarece sărăcia împinge lumea să fie materialistă în primul rând și pe interes.
Nu cred ca am iubit pe cineva vreodată sincer. Nici nu cred ca
Am habar cum este. Dar cu siguranța nu voi alege pe cineva care e pe interes. Cel puțin așa e
Pentru mine. Mă refer că nu am avut ocazia sa fiu sincer întru totul pentru a mă cunoaște cineva cu adevărat. În fine asta a fost doar problema mea ca nu am fost destul de deschis. Sau ca nu am considerat ca persoana care mă place merită sa îi fiu 100% al ei. Poate cineva are alta părerea cel puțin pentru mine e ca nu am întâlnit persoana potrivită încă. Sincer refuz multe oportunități si în viața de zi cu zi doar din cauza ca nu sunt destul deschis în primă fază happy
Aia e încă mai am de învățat. Sau cel puțin încă nu am cunoscut pe cineva pe aceeași lungime de unda ca mine

| Counter123456 a răspuns:

Societatea în care trăim și social media au schimbat foarte mult omul care și.a uitat originile și modul în care el trebuie să rezoneze cu natura... consider că încă mai există oameni asemeni ție totul ține doar de tine să știi unde să cauți ca și idee identifica lucrurile care îți plac ție cel mai mult și încearcă să cauți oameni cu aceleași pasiuni și hobby.uri...și tine minte nu trebuie sa ai așteptari de la toți oamenii pentru că oamenii de obicei te dezamăgesc și te rănesc așa că nu te mai atașa atât de mult de oameni sau lucruri și încearcă să te atașezi de un scop sau o pasiune. Spor!

| RAY a răspuns (pentru Counter123456):

Tu ești atras de suflete?

| Counter123456 a răspuns (pentru RAY):

Nu pot sa.ti zic că sunt atras de suflete ....pentru că sunt conștient creierul nu poate să perceapă ceea ce nu vede deci da sunt atras de frumusețe prima oară și după incerc sa observ sufletul persoanei... știi cum se zice îndrăgostește.te de suflet chipul i.a trădat pe mulți.

| outsidethebox a răspuns (pentru Counter123456):

Macar suntem doi de aceeasi parere aici!