| AnaMaria4469 a întrebat:

Ok intru direct in subiect. Părinții mei nu se mai înțeleg de câțiva ani, însă efeciv tot stau impreuna. Mami sta mai mult de frica lui tati pentru ca el o cam amentinta că dacă divorțează de el o omoară și chestii d-astea. Am înregistrări de când se certau, a și bătut-o. Eu cu mami și fratele meu mai mic nu-l suportăm, de fiecare data când vine acasa ne agitam instant, e o tensiune. Chiar dacă nu e vulcanic mereu, dar și când nu e, nu putem sa-l suportam. Nu știu ce sa fac, ii spun lui mami de câțiva ani sa divorțeze ca e mult mai bine, doar nu are sa-și petreacă toată viața așa. Dar tot zice ca ar face tati super urat și chestii din astea. Problema e ca nici pe noi nu prea are cine sa ne ajute, bunicii nu prea sunt de partea noastră, nu suntem in relații așa bune. Am 16 ani. Am planuri de viitor, sa-i ajut și pe mami și fratele meu însă încă 2 ani eu nu pot sa o mai duc așa. Am încercat sa vorbesc și cu frumosul cu tati, nu exista sanse sa vorbim cu frumosul cu el.
Nu știu cât s-a inteles din ce am zis, am încercat sa fiu cât de cât coerenta. Niște sfaturi sau ceva? Voi ce ați face in situația mea?
*apropo anul trecut am fost eu la psiholog pentru ca pe mine ma afectează super rău comportamentul lui tati, însă doamna de acolo mi-a zis ca exagerez eu dar se înțelege altfel situatia când e trăită față de când e povestită. Sincer chiar nu mai pot psihic. Am ajuns sa cer sfaturi pe TPU legate de subiectul asta oklaughing ajutați-ma.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Maică-ta să facă plângere la poliție. Și când va pleca de acolo să fie prezentă și poliția.
Oamenii violenți trebuiesc pedepsiți cu moartea.
Maică-ta trebuie să plece de acolo neapărat.
Taică-to se mulțumește cu atmosfera din casă, și se crede stăpân pe ceilalți membrii ai familiei. Asta pentru că este animal. El nu trebuie să mai trăiască. Amenințările fizice sau verbale trebuiesc smulse din rădăcină.
Asociația www.adra.ro vă va oferi gratuit cazare, hrană și tot ce trebuie dacă nu aveți unde să stați. Dar nu puteți sta cu animale periculoase în casă.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu ai ce sa faci. Strange bani daca poti, invata(pentru ce iti place tie nu neaparat la scoala)si peste 2 ani muta-te! Daca nu le pasa de tine de ce ti-ar pasa tie sa ii ajuti? Stiu ca e egoist, dar e corect. Ma refer la tatal tau, de mama nu stiu, poate merita!

| Cqarina a răspuns:

Ai zis ca ai filmari si inregistrari, arata-le politiei! Spunele de toate amenintarile spuse de el si sigur se va schimba cevA