| anonim_4396 a întrebat:

Pai, sunt într-o relație de aproape 10 luni, ce-i drept nu ne-am văzut niciodată dar cred ca ne iubim destul de mult, vorbeam cam tot timpul dar săptămână asta el a trebuit sa plece cu seful lui din tara si nu prea mai are timp pentru mine, e foarte stresat in ultimul timp, înjura de față cu mine ( nu făcea asta) ma face sa plâng si de fiecare dată când seful lui e pe lângă el îmi închide, pe motiv ca nu-l lăsa sa vorbească la telefon.
Acum o luna jumătate am reușit sa-i sparg contul de socializare, acolo am găsit câteva mesaje pe care le-a trimis unor fete in timp ce noi eram într-o relație, mesaje de genul "hei, buna" si mai multe. Am mai aflat ca după ce eu dormeam de câteva ori se ducea la prietenul lui sau in timpul zilei stătea pe la magazin. Si m-a mințit cu faptul ca nu fumează dar de când ne-am certat cică nu o mai fumat, ma gândesc ca o fii stresat din lipsa lor, dar totuși urla la mine si îmi vorbește rece( ma alinta dar o face cum s-ar răsti) sunt destul de sensibila si încep sa plâng iar el se enervează. Azi ne-am certat, mi-o zis ca am prea mult tupeu..ca cică l-am luat de la prietenele mele(n-am așa ceva, nu ies deloc afara sunt antisociala dacă pot spune așa) i-am spus ca nu am ieșit si o început sa-mi spună sa ies afara daca vreau.
Nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| Costelushel a răspuns:

Il confrunti direct daca te mai iubeste si mai te vrea langa el.
Daca zice nu continua sa urmaresti ce face pe site-urile de socializare si cu cine mai vorbeste
Intreaba-l de ce este stresat si incearca sa il consolezi, daca refuza sa vorbeasca cu tine probabil ascunde ceva
Daca tot insista ca nu ascunde nimic dar nici nu vrea sa iti spuna ameninta-l ca va despartiti. poate recunoaste ceva daca este pus sub presiune. Daca aflii ceva, este decizia ta ce faci mai departe.

| Anonima610 a răspuns (pentru Costelushel):

Mereu ma confrunt cu el si îmi spune ca am prea mult tupeu, ca cine m o învățat
Nu vorbește cu nici o fata, doar cu mine din cate am văzut
Nu cred ca are ceva de ascuns. Daca cineva il enervează el își descărca nervii pe mine fara sa conștientizeze, vorbește pe un tom autoritar si asta ma face sa plâng dar după își da seama ca a greșit, dar mereu se repeta situația.
Nu stiu, ma gândesc daca ma mai iubeste☹
Înainte eram foarte depresiva.iar el m-a schimbat, inca am rănile pe mana chiar daca a trecut câteva lunii. Simt cum il pierd?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu poti fi legata de cineva cu care nu te.ai vazut e doar un haz de necaz intampinat in viata pentru tine

| SilentRain a răspuns:

Rămân cu el, asa este o relație normala și echilibrata, categoric asa se comporta un bărbat care te iubește

| ywar a răspuns:

Tu ai o relatie de 10 luni si nu v-ati vazut vreodata? Sunt eu defazat complet sau asta e prostie in forma continuata? De 10 luni, desigur.
Nu stiu ai reusit sa-i spargi contul, dar conturile nu se sparg ci se fura parolele. Nu cred ca detii niste instrumente soft performante astfle incat sa jonglezi tu cum vrei cu conturile. Eu pentru asta ti-as face plangere la politie... ca sa te racoresc.

| Anonima610 a răspuns (pentru ywar):

Când am spus ca i am spart parola m-am referit la faptul ca i am ghicit o, adică înainte am folosit un site si i am aflat vechea parola si după mi-a fost simplu sa aflu pe cea noua, il cunosc destul de bine dupa părerea mea

| Dalmore a răspuns:

Asta nu e iubire și nici relație. Nu v-ați văzut niciodată, deci practic tu habar nu ai cu cine ești, crezi că îl iubești numai pentru că ați vorbit o perioadă tot timpul și nici măcar nu ești fericită laughing. Asta e prostie și atât. Normal că NU te iubește. Nici tu nu îl iubești. Ești o copilă tare confuză. Nu orice formă de atenție e rezultată din iubire. Nu știu dacă e vorba de lipsă de experiență sau altceva, dar tu nu înțelegi conceptul de relație. Și da, chiar ai prea mult tupeu, oricât l-ai bănui, n-ai dreptul să-i violezi intimitatea. O relație fără încredere e pa și pusi.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Draga mea, nu stiu cati ani ai, dar iubirea nu se construieste asa.
In 10 luni ar fi trebuit sa va intalniti de nenumarate ori.
Pot sa zic ca iti pierzi timpul degeaba. Decat relatie de asta,mai bine deloc. Tu trebuie sa simti ca esti iubita,prin fapte reale,nu virtuale.
Ar trebuie s-o inchei imediat. Daca era un barbat adevarat, responsabil, avea initiativa de a va intalni.
Iar acum ca nu se mai comporta ok, te minte, cu atat mai mult ar trebui sa se termine.
Gandeste-te bine si ia o decizie care sa nu te afecteze. :*

| Clytia a răspuns:

Sincer, dacă te iubea așa mult, nu cred că simțea nevoia să trimită mesaje altor fete. Și totuși, sunteți de 10 împreună și nu v-ați văzut niciodată? Asta nu e relație cu adevărat. Dacă țipă la tine când nici măcar nu sunteți f2f, ce crezi că o să facă dacă să zicem că peste ceva timp o să stați amândoi?
Cel mai bine ar fi să te desparți de el, că oricum te face să suferi și când sunteți împreună.
Mult noroc!

| Anonima610 a răspuns (pentru Clytia):

Noi vorbeam mereu, si când zic mereu ma refer cel putin 10/24h. Iar după vacanta, normal ca am fost ocupată cu școală iar el din plictiseala dădea mesaje, dar nu vorbea cu nici una doar dădea mesaj, nu in fiecare zii ci Martie, Mai, cam așa
Sincera sa fiu sunt dificila, mereu îmi explica lucruri iar eu nu înțelegeam asta aducând cearta
Recent s-a lăsat de fumat, cred ca de la asta e stresat.
Nu stiu, pnm nici sa ma exprim nu stiu. Poate vi se pare penibil ce spun...

| Daniel323 a răspuns:

Nu v-ati vazut niciodata si crezi ca ai o relatie?
Ai gargauni in cap fetito.

| qwertpro a răspuns:

Salut,din ceea ce spui tu inteleg ca ai o relatie doar in lumea virtuala.Din pacate relatiile din lumea virtuala nu sunt stabile si rareori rezista.Atunci cand cunoastem o persoana pe internet si o intalnim in lumea reala, putem fi dezamagiti, pentru ca nu a corespuns asteptarilor noastre.Din pacate nu ai de unde sti daca te minte sau nu sau daca te inseala cu cineva, nici nu ai de unde sti ce stare are el in orice moment din simplul motiv ca nu il poti vedea si nici simti.Intr-o comunicare gesturile si mimica joaca un rol foarte important, ceea ce in lumea virtuala nu putem vedea. Odata si odata el isi va dori o relatie reala, sa aiba alaturi o persoana care sa-i poata oferi placere fizica, nu doar psihica.Va putea el oare sa evite toate fetele din lumea reala pentru o relatie din lumea virtuala? Nu as crede.Asta e si problema in acest tip de relatii, increderea poate fi usor tradata, iar dovezile prezentate pot fi usor falsificate sau ascunse.Nu uita ca mai exista si alte retele de socializare prin care poti comunica, iar mesajele pot fi usor sterse, iar unele cupluri nu comunica prea mult pe internet, ci isi petrec o mare parte din timp in lumea reala.

| Anonima610 a răspuns (pentru qwertpro):

Problema cu întâlnitul e la mine, nu la el.
El e dispus sa vina când vreau chiar daca e la 400km, dar eu sunt o fire mai timida si nu prea mi-am dat interesul sa ma vad cu el, mi e frica de reacția lui când ma va vedea.
Vorbim destul de mult cum am zis mai sus si stiu totul despre el iar el despre mine
El e cam orgolios, si cu plecarea asta a lui crede ca eu ies in oraș (așa ii spune seful lui, nu prea il lasa sa vorbeasca cu mine nu stiu de ce, e confuz cică ce vorbim noi așa mult)
Faptul ca in ultimul timp își pierde ușor calmul ma face sa ma îndepărtez, când vorbea cu mine nu folosea cuvinte urate ( imi bag, scot) dar acum folosește sia deranjează, se aprinde ușor. Cate șanse mai sunt sa ma iubească

| qwertpro a răspuns (pentru Anonima610):

Nu poti sti totul despre o persoana in mediul online, cel mai probabil stii despre el ceea ce el a vrut ca tu sa afli, de altfel nu poti afla totul fara sa il cunosti pe el, pe familia si pe prietenii lui in lumea reala.De la ei la fel ai putea obtine informatii utile. Daca iti este mereu frica sa te vezi cu el care mai e rostul? Odata si odata tot va trebui sa va vedeti, de altfel relatia voastra se va ruina cu timpul, si daca nu te va placea in lumea reala, inseamna ca trebuie sa treci peste.Mai bine afli adevarul acum de cat mai tarziu, caci s-ar putea sa traiesti asa in minciuna.Nu vei putea trai mereu astfel, odata si odata tot va trebui sa faci o schimbare.

| Anonima610 a răspuns (pentru qwertpro):

E cam greu sa ma întâlnesc cu el, nu stiu dacă ai mei sunt de acord
Când au aflat de el nu mi au spus nimic ba chiar fac glume pe seamă lui

| Costelushel a răspuns:

Trebuie sa devi si tu autoritara. daca spune ceva trebuie sa ii spui ca nu te lasi calcata in picioare. daca continua asa si nu cedeaza de la el..relatia e sortita pieirii... Dupa cum ai formulat totul sunt 100% sigur ca ascunde ceva.Incearca sa nu mai fi sacul lui de box si daca nu se opreste doar opreste legatura cu el, o sa aflii daca te iubeste dupa cateva zile daca mai incearca sa te contacteze. daca nu, probabil si-a gasit pe altcineva.Inteleg ca la munca nu poate vorbi, dar trebuie sa isi faca timp sa vorbeasca cu tine..nu trebuie sa stati cu orele la telefon nici sa vorbiti zilnic, doar sa te intrebe daca esti bine...

| Anonima610 a răspuns (pentru Costelushel):

Asta a fost ce mai frumos răspuns posibil ❤
Ai dreptate, dar nu prea sunt genul de persoana autoritară. Azi o ajuns acasă si cică vrea sa-si de a demisia, sper ca va reveni totul la normal, înainte sa plece era totul frumos.
Își face timp, săptămâna asta cat a fost plecat, ma suna de 6 ori pe zi si vorbeam circa 5-10min iar noaptea la 10 stătea cu mine pana la 00-1 si vorbeam dar la cea mai mica greșeală începea sa se răstească la mine după își cerea scuze. Mereu știe daca am ceva practic chiar daca nu suntem unu lângă altul știe când am ceva. Ma întreb daca ma m ai iubeste.
Te rog daca poți sa mi raspunzi

| Anonima610 a răspuns (pentru Costelushel):

Asta a fost ce mai frumos răspuns posibil ❤
Ai dreptate, dar nu prea sunt genul de persoana autoritară. Azi o ajuns acasă si cică vrea sa-si de a demisia, sper ca va reveni totul la normal, înainte sa plece era totul frumos.
Își face timp, săptămâna asta cat a fost plecat, ma suna de 6 ori pe zi si vorbeam circa 5-10min iar noaptea la 10 stătea cu mine pana la 00-1 si vorbeam dar la cea mai mica greșeală începea sa se răstească la mine după își cerea scuze, el îmi da toată atenția de care am nevoia. Mereu știe daca am ceva practic chiar daca nu suntem unu lângă altul știe când am ceva. Ma întreb daca ma m ai iubeste..nu mi place când e autoritar, ma face sa ma îndepărtez de el☹
Te rog daca poți sa mi raspunzi

| Costelushel a răspuns:

Trebuie sa planificati o intalnire si sa discutati in persoana toate problemele personale, ca nu it place ca face, de ce, si sa va promiteti ca o sa va schimbati, daca nu vrea..nu prea stiu ce sa zic...Trebuie sa prinzi autoritate chiar daca nu esti genul, trebuie, barbatii sunt ciudati..si eu fiind nu ii inteleg pe unii. Daca e sa va intalniti, el sa vina la tine in oras/sat pentru orice precautie, nu accepta sa plecati departe de zona/orasul in care stai.

| Anonima610 a răspuns (pentru Costelushel):

Ai mei stiu de el, sora mea îmi spune ca ar trebui sa ne vedem (are 23 de ani), dar nu cred daca ai mei vor fi de acord, sunt genul de persoane care nu vor probleme, tata mi o zis ca daca îmi va face ceva il baga la pușcărie. I am spus despre asta iubitului meu iar lui acum ii este frica, nu va face nimic
Am o ipoteza
Își mai bătea el capul cu una ca mine eu fiind minora si la 400km distanta de el, plus ca eu sunt genul de persoana care vrea multa atenție, nu e zi in care noi sa nu vorbim, nu trec mai mult de 3-4 ore fara sa vorbim apoi vorbim 3 ore in conținu chiar si noaptea, mereu ma suna seara si ma alinta, îmi canta chiar daca nu are glas. Făcea el astea daca nu ma iubea?
Inca le face doar ca e mai dur uneori, se enervează repede si nu se mai abține si tipa la mine sau înjura.