| frum a întrebat:

Parinti... am un loc bun de munca. Am avut posibilitatea sa imi iau o masina bunicica si acum vreau sa o vand si sa imi iau alta mai buna. Stand cu tata si mama, tata mereu umbla cu masina mea(el nu are pentru ca niciodata nu a stiu sa faca o economie sa cumpere ceva) si practic am ajuns sa imi cer voie sa umblu cu masina luata de mine! Acum ca i-am zis ca vreau sa o vand, a facut circ, ca fac intentionat, ca sa nu mai umble el si ca nu imi mai lasa mostenire si imi doreste ca eu sa mor pentru ca scopul meu, cum vede el, este sa il
nenorocesc. Pentru ca vreau sa imi iau o masina mai buna, din banii mei. Sunt fata, am 26 ani, dar asa se pune problema in familia mea. Am bani de o garsoniera sa ma mut singura, dar el zice ca se sinucide daca ma mut inainte sa ma marit pentru ca il fac de rusine. De maritat nu am cu cine pentru ca sunt singura, nu am iubit. Eu o iau razna. Ce parere aveti? Ma gandesc ca sinuciderea e singura cale sa scap.

11 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Te muti singura daca poti! Lasa ca nu se sinucide! Si nu cumva sa ii dai cheie de la casa ta!
Daca locuiesti cu un astfel de parinte nu vei putea realiza niciodata nimic. Probabil ca de asta nu ai nici iubit.
[Editare ulterioara] Scuze pentru ultima afirmatie, m-am uitat pe cateva din intrebarile tale si am vazut povestea. Sper ca intre timp ai rezolvat cu serviciul!
Dupa parerea mea, prioritatea ta #1 ar trebui sa ai o casa a ta. Normal, daca ai loc de munca. Ar fi bine sa fie mai mult decat o garsoniera, daca stati doi in ea e greu, unul vrea sa se uite la TV, celalalt vrea sa asculte muzica sau are ceva de lucru, ar fi o mie de probleme in spatiul mic. Daca iti poti permite, incearca sa ai macar 2 camere.
Lasa deocamdata masina mai buna, baga tot ce poti in casa. Masina se compune din 4 roti si un volan, te duce de colo dincolo, abia cand mananca prea multi bani si/sau cand devine nesigura iti pui problema sa o schimbi. Stiu ca noua, romanilor, ne place sa ne fudulim dar chiar merita?
Din povestile tale, doua persoane au profitat de tine. Poate ca e timpul sa te autoexaminezi si sa vezi daca nu cumva atragi profitorii? Poate ca esti prea de treaba, nu iti vezi interesul etc. Si de fapt mi se pare ca ai probleme mari in felul in care iti organizezi viata. Acum cateva luni tatal tau voia sa te mariti si sa pleci, acum si-a schimbat parerile. Si povestea cu iubitul de 41 cand aveai 25... serios? Chiar mai crezi in povestile cu feti-frumosi?
Ce cred eu ca ar trebui sa faci este sa te gandesti serios ce vrei sa faci cu viata ta. Iti stabilesti obiectivele, le scrii pe hartie, stabilesti care sunt primii pasi de urmat si te tii serios de planurile pe care le faci. Iti va fi mult mai bine decat sa depinzi de unul sau altul. In societatea de azi trebuie sa contezi doar pe tine insati.

| Pavlov_Manu_1990 a răspuns:

Spune-i Omule e viața mea fac ce vreau mașină e a mea și tu trebuie să îmi ceri voie să o iei tu nu ai niciun drept să nuă lași să mă mut și dacă te sinucizi nu faci nimic crezi că faci rău cuiva tubîți faci singur rău

| Holiday a răspuns:

Doar te santajeaza. Nu fi bleaga, nu mai crede toate tampeniile.

| Hammurabi a răspuns:

Scuză-mă, dar chiar nu-ți dai seama cât de fraieră ești că te lași șantajată sentimental?
Fugi cât mai repede de acolo și fă-ți viața ta, trăiește cum vrei și cumpără-ți ce vrei. Ăla nu ți-e tată dacă se poartă așa cu tine.
Tu chiar vrei să-ți nenorocești viața?
Pleacă cât mai repede, indiferent ce-ți spune și cu ce încearcă să te șantajeze. Dacă n-o faci, o să regreți enorm mai târziu.

| JamesWatson a răspuns:

Bună, Doamne fereste sinuciderea chiar nu este una dintre idei. Inteleg ca treci printr o perioadă mai rea a vieți tale și sigur o sa treci cu greu peste, dar idea e că o sa treci. Eu unul nu am mai auzit părinți sa faca asa (ma refer la tatăl tău) adică nu inteleg modul cum gândește sau asa. Dar na poate are gândirea unui om trecut prin mai multe si poate asa crede el de cuviință.
Eu ti as recomanda sa te muți (chiar dacă dupa cum zice el il faci de rusine) sunt fete care la 18 ani se muta sigur iar tu la 26 nu ai "acest drept" mi se pare absurd. Iar cea cu masina chiar nu am ce s-a spus, mai ales că vrei să o iei de una sigura, daca le cereai lor bani, înțelegeam.
Eu sunt sigur că tu esti o fata foare puternică și ca nu o să cedezi niciodată.
Sper sa treci de toate aceste lucruri.
Fi puternică, si nu te lasa doborata de niciun obstacol.

| minrest a răspuns:

Vezi, omul are o boala care ii permite sa creada PRETEXTELE inventate tot de el; o fata nu se face de rusine daca sta singura, nici macar acum o suta de ani nu se considera ca e curva pentru simplul fapt ca sta singura. Nu poti sa ajuti un om bolnav conformandu-te bolii lui, dimpotriva, inebunesti si tu si ii faci rau, caci ii incurajezi boala. Daca te muti singura, el nu se va sinucide, caci de abia reuseste sa creada ca il faci de ras; dealtfel nu prea ai in fata cui sa il faci de ras, caci oamenii cu boala lui au putine relatii. Daca te muti singura, o sa se poarte mai bine cu tine, ca sa nu piarda relatia cu tine, caci nu are cu cine sa te inlocuiasca. Iar de la o distanta, il poti ajuta mai mult; totusi sa stii ca boala lui nu se vindeca. Sarut mana si succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sa incep. Ca il inteleg si pe el si pe tine. Te-a crescut 26 de ani. S-a dus la munca pentru tine. Cand ai copil, pa viata sociala, pa tot. Munca si acasa. Rai buni cum sunt sunt parintii tai.
Vorbesti cu el si ii spui ca vrei sa purtati o discutie serioasa pana la sfarsitul saptamanii, si cand are timp sa iti zica. Stati frumos la masa, si ii explici acelasi lucru care l-ai scris si aici.
Uite tati, am 26 de ani, vreau si eu o viata sociala, de-asta mi-am luat masina, sa mai ies si eu, ma duc la munca cu ea, etc.
Nu putem cadea la un consens? Vreau sa iau o masina mai buna, nu fac intentionat.
Nu stiu, comunicarea e rezolvarea happy
Nu vrea? te muti cu chirie daca muncesti, ca banuiesc ca muncesti daca ai bani de garsoniera, si sa schimbi masina.
Stai cu chirie o perioada, iti iei masina si pa. O sa ii para rau si abia atunci o sa vada unde a gresit, si o sa vina tot el sa isi ceara scuze.

| darrio2007 a răspuns:

Nu se sinucide stai linistita. Va trebui sa iti gasesti pe cineva cu care sa convietuiesti.

| GirlOnline81 a răspuns:

Mai bine te-ai gandi la cum sa scapi de teama de a te aventura singurawinking.

| SilentRain a răspuns:

26 de ani și o asemenea gândire?
Vrei sa te sinciuzi din prostie, simplu vrei mașină nou îți cumperi din bani tai
Vrei apartament îți cumperi din bani tai, vrei iubit îți faci unu
Frumos ar fi sa nu îl lași pe tactu'fara mașină, te-a crescut atâta timp...

Mă lovește putini râsul din ce motive vrei tu să îți pui capăt zilelor, casca ochii și fii mai recunoscatoare pentru ce ai

| mgtow a răspuns:

Hai in gb https://goo.gl/images/k8sJcW asta e masina mea bani am cacalau, arat bine 27 de ani. Facem vila in tara si traim viata