| Adelina13062014 a întrebat:

Parinti toxici?
Pe scurt..Sunt intr-o relatie de sase ani de zile cu un baiat. Avem casa noastra insa exista o problema, mama mea. Vrea sa controleze ABSOLUT TOTUL. Casa unde locuim a fost a bunicului meu, dar inainte de deces a luat hotararea sa o treaca pe numele meu fiind singura lui neapoata. Ca orice cuplu tanar am stat cateva luni cu mobila si tot ce ramasese de la el. Am pus niste bani deoparte si am hotarat ca usor sa renovam dupa gustul nostru. Mama e impotriva la absolut orice. Am schimbat mobila din sufragerie si cand a vazut-o a facut un bot de 2m. Ca asta nu e mobila desi am dat undeva la vreo 2000 de lei pe ea (vrea pe comanda ea si anumite culori). Vine in fiecare zi in vizita (ma trezesc cu ea la usa). Recent s-a apucat de baut de asta cred ca si vine zilnic (bea doua, trei cutii de bere), fumeaza jumatate de pachet de tigari si apoi pleaca acasa..In vara aveam niste bani pusi deoparte si am vrut sa ne apucam de schimbat termopanele cu unele noi. Venise fix in momentul in care baiatul de la firma era prezent pentru masuratori. Ne daduse un pret bun (o mica diferenta mai trebuia pusa de noi 100-200 de lei). S-a apucat ea sa sune nu stiu ce cunostinta sa vina sa monteze ca e mai bine asa evident la un pret mult mai mare, noi gasisem cu 2300 de lei, iar ea cu 3700 de lei..Prietenul meu ma ameninta ca dupa data de 1.03 cand ia salariul si imi lasa bani sa platesc intretinerea, lumina etc o sa plece din casa. Eu i-am explicat ca acest lucru insa nu intelege si imi spune ca el glumeste desi s-a apucat usor, usor sa isi faca bagajul.Ce sa ii fac sa inteleaga? Sora, tatal, cumantul ei au incercat sa ii explice ca nu e bine insa ea nu pricepe. Acum zece minute m-a sunat prietenul meu ca s-a trezit cu ea la usa si ca sta in bucatarie unde bea. El abia s-a trezit si se pregateste sa intre la serviciu si ca orice om are tabieturile lui. Alta chestie este faptul ca mama mereu comenteaza, doreste sa aiba doar ea dreptate..Cum sa o fac sa inteleaga ca am 26 de ani, apreciez ca am sprijin si ca altii nu au insa nu in halul asta de sufocant.

26 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

O dai afara din casa simplu si la obiect.Imi iubesc parintii si multumesc lui Dumnezeu ca nu sunt asa cum o descrii tu pe mama ta.Dar daca ar fi nu as accepta.Eu zic omului direct ce nu-mi convine indiferent cine este sau cat am de pierdut de pe urma adevarului.Din cate pricep are casa ei asa ca sa-si vada de viata si sa va lase si pe voi sa va vedeti de a voastra.Din ce imi dau eu seama iubitul tau este chiar foarte educat de vrea sa plece pur si simplu fara cearta, fara nimic pentru ca s-a saturat. Daca nu pui piciorul in prag o sa ai numai de pierdut.Gandeste-te ca iti va face asta toata viata.

| Sofer a răspuns:

Tine ușa închisă.

| Osneros a răspuns:

Deci te deranjează că vine, dar nu faci nimic s-o oprești. Crezi c-o să plece de bunăvoie?

| Freya1 a răspuns:

Având în vedere că ai trecut casa pe tine, casa e a ta usa e a ei.
Trage-o de mânecă si spune-i ca nu are ce sa mai vina la tine pana nu isi revizuieste comportamentul.Incuiati usa la casa cand sunteti acolo iar cand auziți ca a venit nu ii deschideți pur si simplu.Chiar dacă e mama ta nu poate intra peste voi ca in birt,aveti nevoie de intimitate.
Vorbeste si cu iubitul tău să nu mai fie asa sensibil, poate sa o ignore sau sa stea cu usa închisă o perioadă până conștientizează că nu e bine venită. Daca nici asa nu se rezolva foarte bine, chiamo la tine, pune-o la masa si spune-i "iti place casa asta asa mult si vrei sa faci ce vrei tu foarte bine, ti-o vand si ma mut".

| Adelina13062014 explică (pentru Osneros):

I-am explicat cu frumosul ca suntem tineri si noi, nu am zis sa nu vina insa nu zilnic. In vara eram in casa si ea suna la usa, nu i-am raspuns am facut liniste in casa si i-am zis ca suntem plecati.A stat o ora pe palier pana s-a plictisit. Am avut discutia asta cu ea zeci de ori nu vrea sa priceapa.

| Adelina13062014 explică (pentru Sofer):

Si grati pot pune ca sta la usa si suna pana se plictiseste. Soacra mea a aflat si ea de aceste fapte sa le zic asa si este foarte pornita si pe mine si pe mama. Am sunat-o acum sa ii zic sa il lase sa se pregateasca de serviciu si mi-a reprosat ca o dam afara din casa ca nu asa se face.

| Crackman a răspuns:

Nu o mai primesti in casa, rup lehatura si la gara cu ea.

| Sarasanu a răspuns:

Stai de vorba cu ea si iti spui puntul de vedere si daca nu-i convine deciizile tale sa nu mai vina la tine acasa, dar trebuie tu sa te impui in fata ei chiar daca e maica-ta

| GabiDumitrescu a răspuns:

Are cheie? Schimbi frumos yalele si nu ii mai dai voie. Ii zici ca nu are ce cauta la voi in timpul saptaminii, iar in weekend daca vrea sa anunte cu minim doua saptamini inainte scopul si durata vizitei. Simplu.

| Swae a răspuns:

Ma dar voi astea in relatii mereu postati romane si complicati totul. Nu poti simplifica putin? Ca mi-e lene sa citesc atat, pe bune. Spune-i mamei tale ca sunteti amandoi adulti, e treaba voastra ce faceti cu vietile voastre, in relatia voastra, in casa voastra. Sa se obisnuiasca cu ideea.

| Adelina13062014 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cheie numai are, usa a fost schimbata odata cu mutarea noastra.

| Adelina13062014 explică (pentru Swae):

Cu ce anume ti se pare ca am complicat. Nu trebuie sa pornesti de la o idee cand afirmi ceva?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești la tine acasă, sau la ea acasă?
Când se poartă așa. o dai afară, să bea în altă parte.
O faci să înțeleagă punând piciorul în prag.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adelina13062014):

Pai in cazul asta sanatate si virtute, sa aiba ce bea si f*&e, dar nu la voi in casa.

| johnnny123 a răspuns:

Există o singură soluție și este foarte simplă:

Îi spui "Mamă, ești sufocantă și îmi strici viața. Sunt un adult la casa mea, am viața mea, relația mea, trebuie să respecți niște reguli. Atâta timp cât le vei respecta, ne vom înțelege foarte bine. Dacă nu le respecți, nu mai putem avea nici o relație.

Regula 1: De acum înainte toate vizitele se anunță cu telefon în prealabil. Iar eu îți spun dacă poți să vii sau nu. Dacă mă trezesc cu tine la ușă în inspecție inopinată nu-ți deschid. Poți să stai pe hol 8 ore.

Regula 2: Nu-ți mai exprimi opiniile legate de ce fac la mine în casă decât dacă ți le solicit. Nu ai dreptul să iei decizii legate de viața mea peste capul meu.

Regula 3: Casa mea nu este bodegă. Dacă nu-ți poți controla apucăturile, nu ai ce căuta aici"

Iar după ce-i spui lucrurile astea foarte clar, evident că le și aplici.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu înțeleg. Voi n-aveți cheie la ușă?

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Nici n-am citit tot. Sfatul meu este să îi spui ca să nu mai vină la voi și că nu-i vei mai deschide ușa. Faci lucrul acesta fără să te cerți cu ea; adică fără să îi lași posibilitatea să îți răspundă. Asta dacă este casa ta și nu a ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părinți și copii toxici.
Nici tu nu ești mai bună ca ea, casa nici măcar nu e a ta, sau ai construit-o tu de la 0?
Actele puțin conteaza, prostia voastră e că investiți bani in ea.

| SG1995 a răspuns:

Eu îl locul tău aș da-o fain frumos afară, cât că e mama, e viața mea, spațiu meu privat, și am o vârstă, mai crescut, mulțumesc, tot respectul și așa mai departe, dar în familia mea nu te bagi. Pe scurt fata mea, dacă nu vrei să stai cu maică-ta până mori impune-te ori altmiteri nu vei avea o viață amoroasă proprie, sunt tot felul de nebune care după ce le cresc copii le distrug viața.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu-i luati cheia?
Si tu, ca fata a ei, spune-i de la obraz ca nu are voie sa mai vina cand vrea ea, odata pe sapataman este mai mult decta suficient, iar atunci, \sa va sune din timp, sa vada daca sunteti acasa si o puteti primii.
Iar in ce privesc aranjamente din casa, nu o privesc pe ea!
Pana nu-i spui serios aceste lucruri, nu va intelege cat te supara si ca-ti strica relatia.
Baiul este ca asa va proceda cu toti baietii, nud oar cu asta, fiindca tu esti vinovata, odata ce nu-i interzici sa mai intre peste voi cand are ea chef si sa se bage in deciziie voastre.
Asa ceva este inacceptabil.
Eu am facut acest lucru si cu ai mei parinti si cu socrii, practic le-am cerut politicos si rece sa-si vada de comentariile lor ca-n casa aia eu si sotul decidem. in ce priveste venitul in vizita, ai mei aveau mai mult bun simt, ca nu dadeau niciodata buzna.
Retine: spune lucrurilor pe nume acum, inainte sa-ti distruga viata si relatia.

| AliGab a răspuns:

Eu nu i-as explica nimic. Nu are dreptul sa stea ciocan pe capul vostru. Simplu, cand este la usa nu ii mai deschideti, cand faceti ceva nu dati explicatii si faceti ca voi, nu ca mama.

| LoveSleep a răspuns:

Vinzi casa si te muti altundeva, sau te duci la poliție și le zici că o nebună vine mereu la tine acasă si nu mai scapi de ea.

Nu stiu daca exagerezi, sau maică-ta chiar e plecata de acasa. La figurat. Daca nu poti sa scapi de ea, muta-te. Vinzi, iti iei un credit daca e nevoie si cumperi ceva mai bun, altundeva. Mai bine o rata la banca decat sa ai drame mereu. Și să plece și gagică-tu.

| Adelina13062014 explică (pentru LoveSleep):

Luasem și varianta aceasta în calcul și o voi analiza în continuare Din nefericire pentru mine astăzi s-a întâmplat,, minunea,, și a plecat, ulterior am aflat ca în timpul unui teambulding din luna decembrie fostul meu ca acum ii pot spune asa a încurcat camerele de hotel și a ajuns în alta?‍♀️, iar domnișoara respectiva este ou kinder acum. Deci probabil motivul plecării lui a fost și acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori o legi, ori o vinzi pe olx. Nu, glumesc. Paai dacă vrei ii cauți un fel de casa a ei (sau chirie ca să nu dea bani pe alcool) la o distanta maaare de tine, ori o dai la azil (asta e cea mai trista varianta, mai ales dacă ea e mai tanara), ori ii zici "da ia mai du te ## și lasă mi viata în pace (dacă a ajuns sa te comande chiar merita. Sau mai poți sa o trimiți la munca (aici nu știu ce sa zic, cauți sfaturi despre chestia asta). Cea mai buna varianta este sa te rogi la Dumnezeu sa ii dea ocupație sau sa facă ceea ce poate pentru a i schimba comportamentul ei. Nu prea poți face nimic fără voia și ajutorul lui Dumnezeu. Totul se rezolva la timp. Și dacă te asculta și iubitul tău sa mai aștepte... Dacă nu are răbdare o duci unde ți am zis. Sper sa te ajute măcar ceva din ce am zis. Am pățit și eu ceva gen ca tine. Dar sa te rogi și sa mergi la biserica neapărat.

| Adelina13062014 explică (pentru anonim_4396):

S-a rupt singura de noi a decis sa ramana cu prietenul ei. Au ajuns plini de datorii pe la rude, propietar, intretinere, banii prefera sa ii dea pe alcool si respectivul pe droguri si jocuri de noroc.