| Girly97 a întrebat:

Parintii mei ma forteaza sa merg cu ei la Voluntari dar nu vor sa imi spuna motivul. Oricand ii intreb care ar fi motivul imi spun ca vor sa imi faca o pensie si daca ii rog sa imi dea mai multe detalii incep sa imi vorbeasca urat. Am impresia ca ei vor de fapt sa imi fac handicap nu pensie si ma cam deranjeaza ca sunt fortata sa fac lucruri care nu imi sunt explicate inainte. Sa merg la politie? Nu cred ca este legal sa fortezi pe cineva sa faca ce vrei...

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Calmeaza-te! Daca vei merge de bunavoie la comisia de evaluare din Voluntari-Ilfov, vei afla daca poti beneficia sau nu poti beneficia de drepturile prevazute in Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.
In cazul in care suferi de o anumita tulburare psihica, pe langa drepturile prevazute in Legea 448/2006, poti sa primesti si o pensie de invaliditate.

p.s. In calitate de sustinatori legali, parintii sunt cei care trebuie sa se ocupe de toate formalitatile necesare pentru ca tu sa poti beneficia de anumite drepturi. Asadar, asculta-ti parintii!

| Girly97 explică:

Imi cer scuze daca am uitat sa mentionez ca sunt majora!

| alessia5158 a răspuns:

Chiar daca esti majora, in situatia in care, din anumite motive(scoala, sanatate), nu te poti sustine financiar, parintii sunt sustinatorii tai.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Esti majora doar in buletin. Dar din toate postarile tale inteleg ca nu esti apta de munca. Parintii tai s-au gandit bine. Sau, poate esti sanatoasa si doar simulezi boala ca sa nu lucrezi? De asta te temi sa mergi la comisie? Ia spune tu adevarul!

| Girly97 explică:

Eu sunt zilnic jignita de toata tara asa ca nu mi se pare nou felul in care imi vorbesti. Dar cred ca am sa imi sterg contul de TPU pentru ca toata lumea imi vorbeste urat. Va multumesc pentru nimic.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Draguta, cum scrii, asa ti se si raspunde.
In conditiile in care vrei sa-i reclami la Politie pe parintii tai pentru ca vor sa iti faca bine... nici nu ma mir ca te simti jignita.

| anonimg a răspuns:

Sa nu te gandesti sa iti stergi contul ca ne superi. Avem nevoie unii de altii. Ca de exemplu daca oamenii nu aveau nevoie de mine si eu de ei, traiam de mult in padure.

In privinta lipsei de explicatii a parintilor tai, eu zic sa nu te mai gandesti nici la asta. Caci si Dumnezeu lucreaza ca un parinte iubitor in vietile noastre spre binele nostru -chiar si daca nu ne place cateodata-, si atunci cand Ii cerem explicatii nu ne raspunde. La fel o sa faci si tu cand o sa ai familia ta, copii tai. O sa iti ceara explicatii pentru orice lucru; si chiar daca le-ai raspunde tot nu vor intelege. De cele mai multe ori trebuie sa ascultam de cei mai mari, chiar daca nu intelegem de ce trebuie sa facem asta.

Daca ai fi avut o presimtire ca parintii tai iti vor raul, atunci lucrurile ar fi fost cu totul altfel.
Dar tu banuiesti ca ei iti vor face pensie din pricina problemelor tale de sanatate. Daca este asa, atunci lucrul acesta nu este rau. Mai tarziu o sa le multumesti parintilor tai pentru insistenta lor.

Am avut si eu la cec inainte de 1989 bani cat o jumatate de masina -bani de la o matusa decedata de mult. Parintii mei nu s-au mai interesat de el cand s-au devalorizat banii; si in anul 1996 mi-am scos banii de la cec, si cu ei nu mi-am luat decat un tricou, o pereche de adidasi si o pereche de blugi. Adica 1 milion si jumatate lei vechi. M-am suparat pe parintii mei pentru ca au fost nepasatori(eu eram prea mic).
Asadar unele lucruri trebuiesc facute la timp, chiar daca nu le intelegem. Dupa aceea poate sa fie prea tarziu. Te sfatuiesc ca pe o sora: nu mai sta pe ganduri si mergi cu parintii tai; mai tarziu este posibil ca sa nu mai poti primi pensie -pentru ca legile din tara noastra se schimba destul de des. Deci daca acum ai posibilitatea, fa-o acum; mai tarziu poate sa fie prea tarziu. Fiecare lucru isi are vremea lui -cu sau fara explicatii.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gabita, trebuie sa intelegi ca parintii tai actioneaza spre binele tau si nu esti fortata sa faci nimic fara sa vrei, o evaluare medicala este foarte necesara in cazul tau.
Stiu ca nu-ti place ca oamenii te jignesc, chiar daca esti adulta si ai aproape 20 de ani, dar trebuie sa intelegi ca, comportamentul tau este ca al unui copil de scoala generala, si asta doar din ceea ce toti am vazut ca ai intrebat pe acest forum.

Nu trebuie sa fii refractara la ideea parintilor tai, pentru ca nu vei patii nimic, acolo doar discuti cu un medic si atat!
Promit, ca nu ti se va face nici un rau!

| Violleta2022 a răspuns:

Si daca mergi la Politie, ce crezi ca se va intampla?
Politia poate chema o masina de salvare si te pot duce ei la spital, unde vei primii medicatie ajutatoare.

Trebuie sa intelegi ca, parintii tai te iubesc si nu-ti vor raul, dimpotriva, tocmai de aceea insista sa mergi de buna voie cu ei la o evaluare medicala, ca sa se vada ca, esti constienta de ce se intampla cu tine si poti lua decizii in favoarea ta.

| Freya1 a răspuns:

Poate ai o problema de care nu esti constienta tu inca si ei vor sa te ajute sa te descurci mai bine financiar.Mergi acolo si vezi despre ce este vorba si daca este ceva ce nu iti convine poti sa spui

| anonimg a răspuns:

Pai daca statul român iti oferă un venit, de ce sa nu îl iei?
Este adevărat că sunt multi parinti care nu stiu să stea de vorba cu proprii copii, si ei nu știu că trebuie să si-i facă prieteni.
Sfatul meu este ca să mergi cu ei, chiar daca nu iti spun si motivul. Probabil ca să nu te simți tu lezată (rănită).
Mergi cu ei; m-ai târziu nu o să iti pară rău.

| Girly97 explică (pentru anonimg):

De ce sa imi para rau daca nimeni nu imi explica de ce sa merg?

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Intrebi de ce ai refuza un venit pe care Statul Roman ti-l ofera. Pentru ca acceptand acest venit mic, pierzi dreptul de a inregistra venituri mult mai mari din munca, avand in vedere cuantumul salariului minim, vorbim de venituri cel putin duble. In plus, iti schimbi optica de membru responsabil al societatii cu o optica de milog, pentru tot restul vietii. Nu te-ai gandit la asa ceva, este?

| anonimg a răspuns (pentru minrest):

Noi trebuie să acceptăm lucrurile pe care nu le putem schimba, si sa le schimbăm pe acelea pe care le putem schimba.

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Da.

| minrest a răspuns:

Cred ca tu consideri ca poti lucra si nu ai nevoie de pensie de handicap. Asa este? In cazul asta, se poate vedea numai dupa ce termini liceul daca poti lucra, sau poti invata mai departe, sau ai nevoie de pensie de handicap. Acuma, sa vedem ce poti face cu politia. Daca nu esti constransa fizic, sechestrata, batuta nu ai ce reclama la politie. Daca tu stai cu parintii, ce realizezi ca ii reclami? Chiar daca ii baga in celula si arunca cheia, cum te descurci singura? Sau le da 20000 lei amenda si pleaca, iar ei trebuie sa iti dea sa mananci, sa plateasca si amenda.

| xerxes1 a răspuns:

La psiholog ai nevoie.
Ce scrii aici pe TPU ii spui psihologului si el va intelege.
Sanatate.

| Kinda a răspuns:

Vor sa iti faca o pensie sa ai si tu un trai anume, daca esti majora ce ai vrea sa faci daca nu esti apta la munca?