| Intelligence a întrebat:

Parintii mei s-au certat foarte tare aseara. Niciodata nu s-au certat asa,de fapt ei nu se cearta. Tata bause putin,poate de aceea a fost asa.Mi-e foarte foarte frica, nu stiu ce sa mai faca, tati a jurat ca nu va mai veni acasa..si am auzit si alte cuvinte grele..Sunt disperata. Am 17 ani si familia mea mereu a fost minunata. Ce se intampla? Oare va veni de acasa? Poate din cauza alcoolului pe care consumase inainte a fost asa?
Mi-e foarte frica.
ce sa fac? am inima cat un purice ..Va rog ajutati-ma.

15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu stiu daca exista cuplu[casatorit sau nu]care sa nu se certe din motive minore dar toate sunt trecatoare si la nervi spui ce iti vine pe gura fara sa gandesti ca apoi sa ti para rau, o sa fie bine ai sa vezi

| heise a răspuns:

Draga mea, oamenii cand se cearta spun vrute si nevrute, si nimeni nu iti poate garanta daca va veni sau nu. Daca el are o toleranta mica la alcool, atunci da, se poate sa fi spus acele lucruri sub influenta alcoolului cand creierul nu mai e lucid. Si ce se poate intampla? O cearta. Certurile mereu vor exista. Mai bine te-ai calma si te-ai gandi ca si fara el poti sa continui sa traiesti. Si daca el pana acum nu s-a certat cu mama ta inseamna ca a fost de acord cu ea sau macar a incercat sa nu iti ruineze viata, asta inseamna ca nu va calca in picioare tot ce a facut pentru tine/voi. Inspira aer si invata ca o cearta nu e sfarsitul lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita se va intoarce acasa. Care a fost motivul de a inceput cearta intre parinti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal că va veni acasă.Cum ai spus şi tu, era beat. Când eşti beat spui lucruri pe care nu vrei să le spui.Nici măcar nu poţi gândi lucid când eşti în starea aceea.Relaxează-te.Ai spus ca ai o familie minunată.O familie minunată poate trece peste o simplă ceartă.

Se vor reglementa lucrurile, vei vedea!
Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

Mai mult ca sigur din cauza alcoolului,atunci cand bei,ai mai mult curaj,spui lucrurilor pe nume,si ti se par toate cu curu'-n sus,in primul rand! Nu-s psiholog, sau ceva de genu' dar alcoolul e unul din factorii certurilor premeditate, deci te schimba si spui niste lucruri pe care niciodata nu credeai ca o sa le spui, asta daca a baut un pic peste masura, nu daca bei o bere sau 2, ori un pahar de vin sau de whisky,intelegi,deci trebuie sa bei mai mult ca sa spui lucrurile alea nasoale,dar daca ai un temperament mai dintr-o bucata,mai energic,mai "nebunatic",poti si de la un pahar sa dai frau vorbelo urate,in fine,stai linistita,se vor descurca ei,dat fiind ca a fost prima data,mai mult ca sigur o sa vina acasa(sper).Si daca nu o sa mai bea,nu se va mai ajunge la asa ceva.El acum se gandeste si mediteaza cu privire la cele intamplate aseara,si o sa isi dea seama ca a fost alcoolul de vina,intervenind o senzatie de vina,senzatie foarte urata,dupa bautura,si mai ales dupa o cearta,si spun asta cu sentimentul de vina si de sila fata de tine, din cunostiinta de cauza, e foarte urat sentimentul! Si la mine in familie, cand eram eu mai mic, tata mai calca si el stramb la cateva luni, ca na..asta e viata, si pana la urma traiesc impreuna amandoi de 35 de ani, si nu mai au cum sa se desparta, acum intervenind obisnuinta si rutina.Deci toate vor reveni la locul lor,acum cel mai bine(daca esti fata,iti zic eu ca o sa te asculte,ca tatzii au slabiciune la fetele lor,mai ales,decat baietii,ca zic ca vezi domne,e baiat,se descurca, e barbat), sa vorbesti tu cu el ca de la tata la fiica, si o sa vezi ca nu o sa se mai repete nenorocirea asta, care din acest fapt, numai tu suferi cel mai mult. Sper sa nu se mai intample! Sanatate si bafto dello delloooo!

| julika83 a răspuns:

Eh, oamenii se mai si cearta. nu poate fi totul roz si frumos, ca ar fi plictisitor. eu zic sa nu-ti faci prea multe griji deocamdata. poti si sa vorbesti cu mama ta si s-o intrebi direct ce s-a intamplat de s-au certat. si da, probabil ca alcoolul a jucat un rol foarte important in ceea ce a spus tatal tau. nu te mai speria inainte sa fie cazul. happy succes!

| denisa2003 a răspuns:

Pai....trebuie sa-l rogi pe tatal tau sa nu mai bea a, b sa-i zici mamei sa divortezesi sa te pastreze mama pe tine, c accepti asta

| Intelligence explică (pentru denisa2003):

Tati nu obisnuieste sa bea, s-a intamplat doar acum. Am si o sora. Nu cred ca e atat de simplu precum spui tu.Scuza-ma,dar de aceea aveam nevoie de niste sfaturi, dar nu chiar asa crud.Totusi.

| denisa2003 a răspuns (pentru Intelligence):

Atuunci eu cred ca avea toane atunci

| denisa2003 a răspuns:

Ti-am mai raspuns dar am alt raspuns, ii aduci intr-o camera si incerci si tu sa ii impaci si sa il faci pe tatal tau sa nu mai bea! nu sunt cruda atat am de zis

| Emiliana_Hertrich_1968 a răspuns:

Nu, ramai in realitatea ce te inconjoara. Alcoolul, poate, a fost stropul de curaj de care a avut nevoie sa spuna ceea ce a spus. Poate ca problema lor dureaza de ceva timp si ti-a fost ascunsa...Hm! Destul de greu dar nu insuportabil. Oamenii mari se joaca uneori de-a dragostea dar nici nu trebuie sa traiasca intr-un compromis daca nu mai merge nimic intre ei. Daca vrei, mai discutam despre asta. Sigur te pot ajuta in sufletelul tau, invalmasit acum.

| Intelligence explică (pentru Emiliana_Hertrich_1968):

Nu l-am vazut niciodata pe tati asa.
Mami mi-a spus ca soacra ei ( a murit cand aveam eu 1 an) i-a spus ei ( adica mamei mele) ca nu o incurajeaza sa se casatoreasca cu tati pentru ca tatal lui a baut si devenea foarte violent atunci, dar tati nu a facut niciodata ceva de genul, in rest este o fiinta foarte pasnica. Mi0e teama sa nu devina si el asa. Aseara era foarte nervos, am crezut ca o va lovi..Intr-adevar,era si beat..pentru ca bause inainte tot de suparare ca nu s-a inteles cu mama mea zilele trecute.Mi-e teama sa nu devina si el ca tatal lui. sper sa revina la normal, sa nu se intample o traedie, oricum ma simt foarte rau..nu mai am liniste..noroc ca am o sora mai mare, care spune ca o sa-i vina ea lui de hac, dar eu cred ca ai mei nu se vor mai inteelege, daca se despart?:O. Nu concep asa ceva..eram familia perfecta, jur.O doamne, e asa apasatoare situatia, atata tensiune. vreau liniste! sad Multumesc de sfaturi si tie si tuturor!

| Emiliana_Hertrich_1968 a răspuns (pentru Intelligence):

Tati tau poate deveni ca si tati al meu (candva) si ca si ex-sotul meu. Stii, eu am 44 de ani, am 3 copii si un nepotel de 3 ani si jumatate. Ca si copil si eu am visat la o familie perfecta dar a fost numai un vis. Tarziu in noapte o vedeam pe mama plangand pe balcon, dar eram prea mica sa pot pricepe de ce. Vina parintilor - TEATRUL de dragul copiilor. Imaginea mi-a ramas adanc intiparita pe retina si in suflet, Mai tarziu, paradoxal, am trait acelasi cosmar. Copiii mei, insa, au stiut totul si le-am dat voie sa vada totul.
Incearca sa vorbesti tu cu tatal tau si vezi ce are de gand. Nu lua pozitia de strut cu capul in nisip ca nu te va ajuta cu nimic. Asa vei afla ambele variante si NUMAI TU vei decide cine e de vina (desi nu prea mai conteaza) si ce poti face pentru sufletul tau.
O iubesti pe mami, dar nici tati nu trebuie tratat cu "ranga" - poate are si el ceva de spus - si atunci, crede-ma, iti va fi putin mai usor sa accepti situatia. Scrie-mi pe mai departe fiindca de aici, de departe, te simt deja aproape! Pupici!

| Adelina2003 a răspuns:

Juraminte oh go on toti juram stramb la nervi sau in diferite situatii.Fi linistita, se va intoarce. :*