| Anonimus_5235 a întrebat:

Parintii mei se cearta aproape in fiecare zi, mereu isi reprosteaza unu altuia cate ceva ( in general mama ii reproseza tatei ca nu o ajuta si ca nu face nimic in casa), cel mai rau s-au certat ieri cand pur si simplu s-au luat la injuraturi si mama s-a suparat atat de tare incat doarme in alta camera. Tata nu a lovit-o nicioada pe mama ( asta e un lucru bun ), dar imi este frica ca lucrurile sa nu degenereze.Imi este foarte greu sa ii vad certadu-se si nici nu pot sa imi imaginez ca ar putea divorta.

Răspuns Câştigător
| xNirvana a răspuns:

Am trecut si eu printr-o situatie similara cand eram mai micuta. Dar tata dadea in mama. Mi-a fost foarte greu nu mai puteam sa dorm nopatea, sa am duc la scoala pentru ca stiam ca tata o va bate din nou pe mama.Pana intr-o zi cand am pus punct si am luat atitudine le-am spus ce aveam pe suflet si ca ma doare ca ei se cearta si ca plang tot timpul.Si a functionat au trecut 5 ani si nici o urma de violenta. Good luck! happy

13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poti sa le spui cat de mult te deranjeaza aceste certuri si, sa incerci sa o ajuti si tu cate un pic pe mama ta. Si eu am o familie cu 2 copii, am serviciu si pot sa iti spun din punctul meu de vedere ca mama si sotie, ca e foarte greu sa tii o casa daca nu te ajuta nimeni.

| mgtow a răspuns:

La mine e mai rau se cearta aproape zilnic si cateodata se bat mai sparge maicamea cate ceva, pai daca te bagi nu reusesti sai faci sa se astampere lasa-i impace sa faca ce vrea si cand ai u un loc de munca pleci din casa si esti mai linistita

| shtephie a răspuns:

Vorbeste cu ei si explica'le ca tie iti fac rau aceste certuri!

| cryna a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa discuti cu ei si sa vada cat de mult rau iti fac certandu-se sau ai putea discuta cu tatal tau si sa il faci sa inteleaga ca ar trebui sa o mai ajute si pe mama ta in treburile casnice

| Narfundo a răspuns:

Sti fratioare...cu cat ai o copilarie mai tampita cu atat vei fi mai interesant pe viitorhappy. Si parintii mei se cearta, cu mai mult nu te pot ajuta.Sti am auzit ca poate fi si locul de vina, cine stie poate casa in care locuiti este imbagsita de energie negativalaughing. Mutati-va, asta o sa va impace.

| roxanau a răspuns:

Adevarul este ca ei se cearta si copilul sufera, iar ei nu isi dau seama de asta.Ar fiinteresant de stiut cati ani ai tu si de cati ani sunt casatoriti ei.Sigur e bine sa discuti cu amandoi si sa vedeti care sunt problemele reale si cum s-ar putea rezolva. A face ceva in casa nu e o problema atat de grava, se pot imparti sarcinile intr-o gospodarie si problema e rezolvata daca doar asta e cauza. Dar s-ar putea sa fie mai profunda.Mult succes

| Laura a răspuns:

Si ai mei sunt exact la fel laughing Parintii astia...

| AnaigroeG a răspuns:

Incearca sa discuti cu fiecare si sa le spui ca tu nu poti sa ii vezi cum se cearta si sa inceteze macar de dragul tau.thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog sa ma crezi cand iti spun si sa imi urmezi sfatul! Du-te la mama ta si spune-i:"Mami are rost sa fiu eu trista din cauza certurilor? Pentru mine impacativa! Te rog mult! Nu va mai pot vedea astfel! Fa tu primul pas!"si tatalui tau spune-i, iar daca el nu vrea poate va vrea mamica ta.In orice caz o sa vezi ca se va rezolva.Succes mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog sa ma crezi cand iti spun si sa imi urmezi sfatul!Dute la mama ta si spunei:"Mami are rost sa fiu eu trista din cauza certurilor?Pentru mine impacativa!Te rog mult!Nu va mai pot vedea astfel!Fa tu primul pas!"si tatalui tau spunei,iar daca el nu vrea poate va vrea mamica ta.In orice caz o sa vezi ca se va rezolva.Succes mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog sa ma crezi! Spune-i mamei tale ca nu are rost sa te faca pe tine trista si roag-o sa faca primul pas, apoi roagal si pe tatal tau. Daca nu vor sa o faca se va rezolva de la sine si o spun pentru ca asa a rezolvat si cea mai buna prietena a mea.Succes mult!

| elenutzaa a răspuns:

Parerea mea este ca sa-i spui mamei tale sa nu-i mai reproseze tatalui tau ca nu o ajuta pentru ca asa sunt barbatii si sa vb si tu ca tatal tau si sa-i explici care e situatia,,,, si poate o sa inteleaga,,,, ca nu poate nici ea singura si ca are si ea nevoie de ajutor...si poate se mai imbunatateste situatia:-s...baftahappy

| Anonimus_5235 explică:

Am 16 ani si ei sunt casatoriti cam de 17 ani.