| Liana_Lya_1999 a întrebat:

Parintii mei ( si bunica ) Imi tin predici lungiii si asta ma enerveaza. Ei vor de la mine sa nu ma mai gandesc la cai ( ceea ce e imposibil ) si sa stau toata ziua in fata pianului ( la liceul meu din clasa a IX-a iti poti alege alt profil si mai am de asteptat doi ani cu anul asta ), lucru care nu il suport. Nu stiu cum sa ii fac sa inteleaga. Ma cert cu ei tot timpul, ma inchid in camera si incep sa plang.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dificil. Parintii sunt greu de inteles. Este adevarat ca ei iti vor binele, din punctul lor de vedere, ei fac ce este bine.
Uneori nici daca vorbesti cu ei, nu te prea ajuta.
Tu, de una singura nu cred ca poti schimba prea multe. Probabil povestea ta trebuie spusa unei persoane care poate face schimbare, ceva.

Cand eram mai mic, parintii m-au dat la lectii de pian, ziceau ca o sa vad eu peste cativa ani ca o sa imi fie de ajutor. Dar mie nu imi placea. Au trecut vreo 4 ani, si inca neplacandu-mi pianul, si ei vazand asta, am renuntat. Si eu stiu ca era mai bine sa nu renunt, pentru ca ma pricepeam, dar nu imi placea.
Dar nu regret nimic. Eu doar am ales sa pierd ceva. Tu poti alege sa faci castigi ceva.
Alegerea buna, dupa mine, este sa iti urmezi visul.
Dar nu poti traii asa, doar din asta. Daca nu iti place pianul si tot ce iti impun parintii tai, nu o face, impunete, arata-le ca se insala, dar in schimb fai altceva, arata-le ca mai poti sa iti alegi un alt drum spre succes. Trebuie sa mai fie ceva materii care sa iti placa, axeaza-te pe ele, urmeaza o cariera tot in acel domeniu, reuseste sa obti un venit frumos, si dupa poti sa te axezi pe pasiunea pentru cai.

Eu unul aveam o pasiune pentru calculatoare, pentru gamming, dar parintii mei nu intelegeau asta. In schimb, au vazut ca sunt bun si la mate. Eu unul vruiam medicina, dar ei ma sfatuiai sa fac ce vreau, doar ca la mate o sa fie bine pentru mine. Am urmat matematica, acum am inceput facultatea de politehnica, pentru ca intr-adevar asta era calea spre succes, desi e greu aici si nu stiu ce sa fachappy. Sper ca mai tarziu sa pot sa traiesc bine si sa fac ce imi place.
Asa sa faci si tu.
Sper ca te-am ajutat cat de cat. Iti urez multa bafta. Si daca ai putea sa ma anunti daca ai reusit ceva, m-as bucura. Pt ca acestea sunt adevaratele povesti ale vietii si este pacat sa ramana nespuse.

13 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Incearca sa le explici frumos, fara sa te certi.

| EnvyU a răspuns:

Of of, ce grea e viata de copil privilegiat, de copii care nu au un tort de ziua lor, sau au doar o pereche de incaltari timp de ani de zile, sau care mananca un fel de mancare o saptamana, sau care nici nu stiu ce e ala calculator sau chiar aia care vor sa invete si nu au bani de rechizite, ce sa mai zic? Daca tot ai ocazia sa inveti orice sa dai la orice, eu iti recomand sa inveti ceva ce vei folosi cu adevarat in viata ca la 18+ ani sa poti pleca pe cont propriu daca tot te enerveaza asa tare parintii. Daca nu iti convine, atunci spune-le ca esti o rasfatata ce nu stie ce vrea de la viata si ca cel mai bun lucru ar fi sa iti ia absolut tot, sa te descurci singura cu scoala si cu ce vrei tu sa faci. Crezi ca ai putea? Nu? Atunci fa un compromis cu parintii tai, spune-le ca iti vei da silinta sa devi cineva daca te vor ajuta si ei sa iti satisfaci placerile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnvyU):

Cati ani aveti de spune-ti asa ceva? Cum sa inveti ce nu vrei in viata? De ce sa te chinui 8-9 ore pe zi facand ceea ce nu iti place? Cu toate ca nu toti sunt de acord, eu spun ca mai bine inveti ce iti place si ce iti foloseste. Sistemul educational este la pamant, te incarca cu toate detaliitle si amanuntele, cu tot felul de exercitii si probleme, dar uita sa te invete cum sa te descurci in viata. Uite un video care explica asta foarte clar. Si cred ca Liana ar trebui sa il urmeze si sa il arate si parintilor explicandu-le problema.
https://www.youtube.com/watch?v=JSkHq03yTPI

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu trebuie sa alegi intre cai si pian iar alti copii trebuie sa aleaga intre haine si mancare si tot tu esti aia care plangi?

| Sn4k3 a răspuns:

Pai explica-le ca e viata ta si iei propriile decizii, dar frumos.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liana, nu te chinui sa inveti ce nu-ti place, nu vei ajunge departe asa..Invata ce-ti place si ce iti foloseste, toti care au ajuns cineva au ajuns acolo facand ce le-a placut (Leonardo DaVinci-Citeste putin despre el). Uite un video care iti sugerez sa il urmaresti: https://www.youtube.com/watch?v=JSkHq03yTPI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e frică să întreb...de ce e imposibil să nu te gândeşti la cai?

| Alle02 a răspuns:

Le explici, că dacă vor ca tu să termini cu bine studiile, pâna la capăt trebuie să faci ce-ți place, nu ce vor ei.

| Liana_Lya_1999 explică:

EnvyU mulțumesc de complimente -_- chiar m-ai făcut să mă simt mai bine -_-. Unii mă,, înțeleg atât de bine,, -_-

| Liana_Lya_1999 explică:

Hiraeth Pai... De când m-am născut iubesc caii și echitația dar ai mei nu au bani să mă ducă să călăresc, tatăl meu biologic ( părinții mei sunt despărțiți ) are, dar nu vrea să mă ducă

| Liana_Lya_1999 explică:

DamianMarius, părinții mei nu sunt de acord cu,, fă ce-ti place,,. ei vor la materiile care nu îmi plac ( fizica, anatomia ) să invar mai mult.

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Liana_Lya_1999):

Pentru ca materiile astea care nu iti plac, sunt de viitor. Crede-ma, parintii tai iti vor binele. Niciunul din ei n-ar vrea sa ajungi artist de strada sau calauza la kfc.
Ai doar 12 ani, termina cu prostiile gen "nimeni nu ma intelege", poate ca nu, nu zic ca nu, dar e vorba de atitudinea ta. Priveste diferit situatia, in fond, parintii tai iti vor binele.