| Praline a întrebat:

Parintilor le e frica sa ies din casa si sa ma duc prin oras. Am 14 ani si totusi lor in continuare le e frica. Ii inteleg, nu ii judec, insa m-am cam saturat. Am avut discutii, pot pleca daca merge si un alt parinte din gasca noastra sau unul de la mine. Nu se poate asa ceva, deci cum sa ii conving? Sa nu spun de tabere sau excursii.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îi convingi treptat prin comportament și atitudine că ești responsabil și îți poți purta singur de grijă.

| Michaeel a răspuns:

Și ai mei făceau la fel. Cu atâția proxeneți, pedofili și violatori nici dracu nu mai iese din casa. Nu prea ai cum sa ii convingi, doar ca le spui sa îți ofere șansă sa le câștigi încrederea, sa vadă ca dacă mergi în oraș nu se întâmplă nimic și vii în siguranță acasă. Și mai ales, sa mergi când e zii afara, pe la 6-7(mai ales pe timp de iarna când deja se insereaza) nu te lasă nimeni, după masa, pe doua cel târziu, când e zii și umbla lumea pe strada.