| Șttefania a întrebat:

Pentru mame:

Cum as putea sa o conving pe mama sa ma lase cu un catel?
Pe voi cum as putea sa va conving?
Mentionez ca stau in apartament cu 3 camere si nu vrea nici in ruptul capului. Zice ca nu suporta, dar nu este asa. Stiu ca l-ar iubi daca am avea. Zice ca nu sunt fericiti in apartament... Dar unii sunt daca ii dai mancare apa, ii plimbi...etc
Funda si votttt

Răspuns Câştigător
| Denisa85 a răspuns:

Incearca sa ii explici cu frumosul si sa o rogi la fel de frumos, comporta-te cu ea ca atare si nu ii comenta indiferent de ce iti zice, incearca sa iei note mari la scoala sa ii arati ca intr-adevar iti doresti un catel, spune-i ca iti asumi responsabilitatea si ca vei curata tu dupa el indiferent de ce mizerie face pana il dresezi.
Sunt chiar foarte fericiti in apartament, acolo e cald si bine, gandeste-te ca sunt mii de caini pe strada care isi doresc enorm de mult putina afectiune, dar nu o pot avea niciodata. Incearca sa fii buna cu ea si sa ii arati ce poti face (asta consta in: treburi gospodaresti si altele.) fetita mea are 3 ani si isi doreste foarte mult o pisica, dar nu ii pot da asa ceva pentru ca e mica si nu poate fi responsabila. Dar tu, cu siguranta esti mult mai mare si poti avea o responsabilitate pe langa scoala, prieteni si altele.
Sper ca te-am ajutat! kiss

4 răspunsuri:
| MikyMi a răspuns:

In primul rand arata-i ca esti un copil responsabil. Respecta cu strictete ceea ce iti spune ea, fa-ti treburile tale gospodaresti, poti sa faci si in plus si surprinde-ti mama cu gesturi mici dar care sa faca mult. Cand mergeti in oras pe la magazine pet shop opriti-va si arata-i cat de dulci sunt puii de catei, promite-i ca daca iti va cumpara unul vei avea grija de el, il vei scoate la plimbare, ii vei da sa manance si il vei face fericit!
Sper sa reusesti!

| Byencutzz a răspuns:

Eu cam da de Mos Craciun s-ar putea sa vad sub brad un puiut imbracat in Mos Craciunlaughing
trebuie sa fii sigur pe tine sa-ti doresti cu adv dar si sa te gandesti la riscuri si la ce e mai rau
eu i-am convins foarte greu mai ales ca mama nu era deloc de acrod ca se pisa ca ma imbolnavesc ca nu am grija de el ca rupe canapelele( ca sunt din piele) pff o mie si una de pretexte
dar i-am convins (sper)
arata-i mamei tale ca esti responsabil/a si sa vei avea grija de elhappy

| CosmicKarma a răspuns:

Trageti-o si tu cu un baiat, nu cu un catel, si nu va mai avea nimic impotriva.

| mnia a răspuns:

Eu n-am reusit sa-i conving pe ai mei...am fost in aceeasi situatie ca tine.