| anonim_4396 a întrebat:

Pentru o persoana crestina conteaza virginitatea partenerului? Cat de mult pret pun fetele crestine pe faptul ca iubitul sau chiar viitorul sot nu a facut dragoste?
Cred ca in cazul fetelor este foarte frumos sa porti cu demnitate rochia alba de mireasa.

Răspuns Câştigător
| Felissa13Eden a răspuns:

Nu pot spune ca are o importanta foarte mare acest aspect pentru mine, ca fata, sau ca nu accept decat virgini, dar apreciez mai mult un baiat virgin, da.
Mi se pare frumos si sincer sa faci dragoste cu o persoana care s-a pastrat ca si tine happy

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Taci dracului din gura. Cand va aud, imi vine sa nebunesc.

| anonim_4396 explică (pentru Felissa13Eden):

Frumos spus

| Felissa13Eden a răspuns (pentru ForeverAlone97):

De ce anume? happy

| roty78 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Daca demonul desfraului s-ar da pe fata, lumea s-ar cutremura si s-ar pazi de pacatul trupului. De-a lungul timpului mii si mii de fecioare, dar si feciori, si-au pastrat curatia cu mari greutati, jertfe si chiar cu pretul vietii (Sfanta Tecla, Fecioara Eufrasia, Fecioara Eufimia, Nichita martirul, tanarul Sepeos, etc.) si asta pentru ca au inteles prea bine paguba desfraului si bucuria unirii cu Hristos.
Intr-o conferinta parintele Savatie Bastovoi spunea pe-ntelesul tuturor: „Fiecarui gand trebuie sa-i gasim persoana care-i sta in spate, pentru ca nici o stare si nici o idee nu se poate naste din senin, cineva a nascut-o. Si daca ea imi este straina mie, cineva a nascut-o in inima mea. Si acel cineva, daca nu e de la Dumnezeu, este din cei care merg impotriva Lui, si atunci, sa ma ridic si sa nu-l mai primesc". Sa nu ne inselam deci, sa stim cine e cel ce ne indeamna spre pacat, spre departare de Dumnezeu.
Tertulian (secolul II) istoriseste despre o tanara crestina care nu se retinea de la chefuri si petreceri imorale. Cu o astfel de ocazie, diavolul puse stapanire pe sufletul ei si ea cazu jos, imbolnavindu-se. Preotul chemat la capul muribundei a cunoscut indata ca diavolul o stapanea si, prin rugaciuni, cauta sa o scape. In timpul rugaciunii diavolul se rasti la preot: „De ce ma alungi? Am dreptul sa o stapanesc, pentru ca acest suflet se ratacise pe pamantul imparatiei mele si l-am aflat in teritoriul meu".
Fecioria adevarata este in conceptia Noului Testament asociata cu intelepciunea. Fecioria trupului fara intelepciune nu foloseste prea mult. Fara o vietuire crestineasca si fapte bune, fecioarele cu trupul se aseamana cu fecioarele nebune din Evanghelie ( Matei 25, 1-13). Fecioarele intelepte, care si-au agonisit in viata lor untdelemnul faptelor bune si al milei, au intrat cu Mirele Ceresc in Camara Imparatiei lui Dumnezeu. Fecioarele nebune, care s-au increzut in fecioria lor si nu si-au agonisit untdelemnul facerii de bine, au ramas afara in intuneric. Acestora din urma fecioria trupeasca nu le-a folosit, caci Mantuitorul le spune infricosatorul cuvant: Nu va cunosc pe voi (Matei 25, 12).

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

De aberatiile voastre.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru roty78):

Aualeu, ce-i cu bigotismul asta?

| Felissa13Eden a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Sunt strict parerile noastre happy

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Daca ai stii de la cate fete am auzit cum ca ar vrea virgini. Din pacate sau din fericire, eu tind sa nu cred.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Este parerea ta.Eu, spre exemplu, am fost impreuna cu un baiat virgin si inca mai caut asta.Cum unii baieti apreciaza fetele virgine, asa si unele fete apreciaza baietii virgini happy

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Ai fost impreuna cu un virgin probabil cand aveai 15-16 ani.

| anonim_4396 explică (pentru ForeverAlone97):

Se poate si la mai multi ani.

| Felissa13Eden a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Am fost impreuna cu el la 18 ani si am stat destul de mult timp impreuna.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde la cat de multi.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Interesant.

39 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

DA! Conteaza enorm, pentru mine e primul criteriu de selectie, apoi ma uit la restul de calitati. In cazul in care nu este, ramanem amici/prieteni. Un barbat nu este barbat atunci cand face dragoste cu cineva, ci atunci cand stie sa isi pastreze demnitatea abtinandu-se cand nu e cazul. In plus, dragostea este sufleteasca, nu fizica

| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

De acord.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru AdelinaC):

Vai cate aberatii.

| RAY a răspuns:

Persoana crestina =in Romania, suntem nr1 in lume la tarfe din lume si la nr1 de hoti, criminali, pedofili, violatori din lume, nici o alta natie nu are atatia puscariasi in alte tari ca Romania

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De unde ai scos statisticile astea? Nu sunt de acord daca nu aduci ceva oficial.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Eu vorbeam de persoane crestine nu usuratice. Oameni seriosi. Care vor o familie. Nu persoane din videochat si ce mai e pe acolo.

| ancaval a răspuns (pentru RAY):

Și știi de ce se întâmplă toate acestea? Din cauza oamenilor ca tine, care NU își apreciază propria țară și o vorbesc de rău.
Să îți fie rușine că vorbești așa!

| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

Ti-a cerut cineva parerea?

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ție ți-am scris!

| RAY a răspuns (pentru ancaval):

Eu nu am spus absolut nimic de tara de geografie, daca tu ai citit asta reciteste din nou, am dovedit ceea ce am afirmat, cum sa imi fie rusine ca spun adevarul, fii serioasa

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mai rar asa ceva, acum sa iti raspund la intrebare si eu as prefera o virgina dar cum am 30 slabe sanse,deci consider intelegerea, sinceritatea mai importante, fidelitatea, iubirea, comunicare

| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

Ignora intrebarile mele.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si la 30 mai gasesti persoane serioase care stiu sa tina taina casatoriei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, e foarte frumos, si sa vii cu o gramada de idei preconcepute despre cum ar trebui sa fie viata intima si eventual sa ii faci zile fripte prostului care te ia.

| Sofer a răspuns:

Eu sunt de părere ca nu. Ca băiat nu contează dar pentru fata as zice ca da.

| mentholinks a răspuns:

In ziua de azi nici pentru pocaiti nu prea mai conteaza fiindca-s toti disperati dupa pida.

| aumih16 a răspuns:

Nu conteaza chestia asta! la rromi da este obligatoriu! dar in rest de ce ar trebui sa conteze! ca in fond nici baiatul barbatul nu stie daca fata respectiva este sau nu fecioara!

| anonim_4396 explică (pentru aumih16):

Nu stiu de ce tot pomeniti de romi. Si la romani conteaza si conta mai mult in trecut.

| aumih16 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma rog nu stiu! nu cunosc!

| RKBlue a răspuns:

Nu sunt crestin,dar cred ca imi pot spune parerea.
Ce am observat e ca pentru unii conteaza,iar pentru altii nu, indiferent de religie(desi aceasta joaca un rol important uneori).
Nu cred ca virginitatea e atat de importanta.
De ce?
O fata poate face sex, cand gaseste o persoana de care ii place, si dupa un timp se despart(sau a fost ceva de moment). Asta nu o face in niciun fel, in afara de fiinta umana.
Daca gandul cand esti impreuna cu cineva e daca acea persoana e virgina, atunci exista o problema.De ce?
Dragostea si deciziile privind o relatie nu trebuie sa tina cont de astfel de lucruri.

| S8N a răspuns:

E sincer irelevant.

Nu ai nici un mod de a sti daca persoana cu care esti e virgina sau nu, indiferent daca e baiat sau fata. Oricine poate minti, tot ce poti sa faci e sa ai incredere oarba.

| Flavianadx a răspuns:

Pentru o persoana habotnica conteaza! Atunci cand preotul te vede habotnic sigur iti face lipeala cu o buna enoriasa, sa propasesti specia, dar mai important sa contribui la raspandirea habotniciei etc.

| M1989 a răspuns:

Eu unul nu cred ca tine de religie daca unul dintre parteneri inca mai este virgin, stiu ca al rromi este obligatoriu, dar in rest nu cred, eu unul nu pun accent pe faptul daca fata este sau nu fecioara

| lvi7 a răspuns:

Da conteaza si inca foarte mult. Daca te pastrezi curat/a pentru celalalt ai aceleasi asteptari Si Dumnezeu binecuvinteaza relatiile curate.