| sopranaCadaverica a întrebat:

Pentru tipi e intrebarea. Abordezi o fata pe o retea de socializare, vorbiti prin mesaje foarte… lungi, nu in timp real, adica tu ii trimiti un mesaj lung, ea raspunde pozitiv, incercati sa va cunoasteti, apoi tu ii trimiti alt mesaj complex si tot asa dar nu vorbiti niciodata in timp real, cu replici… Si dupa 2-3 zile vedeti ca tipa nu mai raspunde deloc. Practic, face "ghosting". big grin Dispare pur si simplu fara nici o explicatie. Nu te sterge de la prieteni, nu te blocheaza, nu te respinge, ci doar inceteaza sa mai scrie. Ce parere aveti de comportamentul asta si cum va simtiti?

44 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa fac multe. Doar femeile trecute de 30 cu care am avut parte de sex nu au procedat asa, fata tatalui inca nu s-a dezvoltat si ii place sa se joace sa.l enerveze pe om

Bula
| Bula a răspuns:

Mare parte din persoanele de pe retelele de socializare (si nu numai) sunt persoane fictive.
"Vorbesti" cu o fata super sexy, tanara, iar in realitate este un bosorog de 60 ani - sau invers.
Asemenea persoane vaneaza victime credule.
Le poti testa daca vorbesti live (convorbire video), dupa care si personal.
Restul sunt povesti cu Mos Gerila si Scufita Rosie, via internet.

| RAY a răspuns:

Ai fost vreodata la pescuit? te-ai enervat ca ti-a fugit pestele din undita? poate pe moment,baieti fiind vanatori ei incearca,cum la pubertate sunt bombardati de dorinta sexuala vor si ei sex,asa ca e normal, dar nu iti imagina ca e drama ca una nu iti mai raspunde pe net, repet poate pe moment si acum sa fim seriosi pe net majoritatea fetelor sunt de fapt travestiti, e plin omegle de travestiti de exemplu, practic baieti vrand fete au deveni ei fete

| mihai69 a răspuns:

Been there, done that.
Cum mă simt? nicicum. Dacă văd că nu mai răspunde la „provocări" trec mai departe. E ilogic să rămâi ancorat într-o himeră.

| Frank51 a răspuns:

In primul rand nu cataloghez oamenii de pe net ca prieteni sau potentiali parteneri. Doar ce vad cu ochii mei cred.

In al doi-lea rand, doar oamenii disperati accepta orice discutie cu oricine, chiar daca practic nu cunosti persoana respectiva.

Mai bine mergi in parc si vorbesti cu una in realitate, chiar daca nu obtii o intalnire sau numarul ei, macar ai vorbit cu ea, este o experienta unica contactul direct.

| sofisis a răspuns:

Sincer, problema nu e ea ci amicul asta al tau. EL are probleme serioase la capoc daca a ramas blocat intr-o prostie ca asta.

| Arrakis a răspuns (pentru sofisis):

Nu-i de mirare ca intri in vorba cu Endoryus. Chiar semanati.

| Plato a răspuns:

As crede ca e autista. Nu m-as simti nicicum, poate cu putina parere de rau ca am pierdut timp cu ea. As sterge-o eu de la prieteni.
Dar daca ajungi sa "combini" pe net, e clar ce barbat esti, iti cam meriti orice.

Cat timp nu vad ca e un efort reciproc, chiar nu o stau sa implor pe nimeni. Eu nu am nevoie de ea, daca ea nu are de mine. Nu ma tin dupa nimeni, nu umblu dupa nimeni, nu rog pe nimeni. Daca vrea sa coopereze foarte bine, daca nu, nu. Mi-e indiferent, daca nu coopereaza stiu ca nu am pierdut nimic, decat putin timp.

Sa fiu mai explicit, daca face asa ceva, inseamna ca ea isi autoacorda rolul de "premiu", iar eu as fi cumva nevoit sa fac un efort pentru a fi demn de ea, lucru la care eu nu ma injosesc. Ignorand, asteapta ca eu sa insist, sa-i demonstrez ceva, c-o merit.
Ok, perfect, demonstrez ca o merit in masura in care si ea demonstreaza ca ma merita, pentru ca, asa cum am mai spus, n-am nevoie de ea daca ea nu are de mine.

In concluzie, daca e un barbat cat-de-cat care gandeste, faci o mare prostie, ratezi orice sansa cu el. Daca e ceva disperat, iti va da apa la moara.

| MPersephone a răspuns (pentru Plato):

Autista? Doar pentru ca nu vrea sa vorbeasca cu tine?
Mai esti cumva genul de baiat care maai intai complimenteaza fata, apoi o insulta daca il refuza?
Nu iti plac toate fetele pe care le cunosti, corect? Si desigur ca nu fiecare fata va vedea ceva in tine.
Si asta e complet normal.

| Plato a răspuns (pentru MPersephone):

"vorbiti prin mesaje foarte… lungi"
- ai vazut partea asta? Deci nu l-a ignorat din prima, ci mai intai i-a tot raspuns si au tot vorbit. Apoi dintr-o data face figuri. Chiar daca il refuza, nu asa se face, ignorandu-l. Sa-i spuna frumos ca nu vrea nimic de la el, asa e elegant, nu sa taca dintr-o data ca o proasta si sa-l lase pe fraier sa se gandeasca.
Am senzatia ca tu n-ai citit deloc ce a scris in intrebare.

Da, autista, oamenii aia care nu raspund mereu cand vorbesti cu ei.

| MPersephone a răspuns (pentru Plato):

Poate te va soca sa auzi asta, dar nu mereu iti dai seama din prima daca placi persoana. Uneori ii oferi o sansa. Ai auzit vreodata de asa ceva? Probabil ca nu.
Si poate nu a vrut sa spuna asta direct pentru ca se gandea ca va incepe sa o insulte, pentru ca doamne fereste cineva va raneste orgoliul masculin. Sunteti atat de sensibili.

| Plato a răspuns (pentru MPersephone):

Dar in momentul cand, sa zicem, si-a dat seama ca nu-l vrea, de ce nu a gasit o metoda eleganta de a parasi conversatia? De ce l-a lasat pur si simplu cu ochii-n soare?

Aham, esti fata, inteleg. Eu pot sa empatizez cu tine, dar vad cu tu nu. Wow, o insulta, si care era problema? Ii dadea block si gata, si iesea demna. Asa e o nesimtita.

Nu ma socheaza sa aud asta, dar nu sunt de acord.

| MPersephone a răspuns (pentru Plato):

Ignoranta e cea mai amara arma.
Totusi noi nu cunoastem toate circumstantele. Dar e adevarat ca daca nu te vrea, nu pierzi timpul si gata.

| Plato a răspuns (pentru MPersephone):

De ce sa folosesti "cea mai amara arma" cu cineva care nu ti-a facut absolut nimic rau? Ba chiar dimpotriva.

| MPersephone a răspuns (pentru Plato):

Din nou, noi nu cunoastem toate circumstantele.

| Dismally a răspuns:

M-as gandi ca nu mai doreste sa vorbim si i-as respecta dorinta. Oricum e aiurea cand nu poti vorbi direct.

| Nilsson a răspuns:

As avea impresia ca raspunde la replici doar cand se plictitiseste si ca nu are o alta ocupatie in acel moment.

Cand iti place de cineva raspunzi instantaneu la mesaje, in acest caz clar nu e vorba de niciun interes fata de respectiva persoana, eu ca barbat as considera acest comportament o insulta nu as mai acorda atentie unei astfel de fete.

| Dalmore a răspuns:

Nu te amagi ca ii pasa prea tare, un barbat lupta ca un leu cand e interesat cu adevarat de o femeie. Nu orice interactiune cu un barbat pe internet trezeste sperante, majoritatea doar isi incearca norocul cu vreo 20 deodata, probabil nici nu a observat ca nu i-ai mai raspuns ca era ocupat cu altele. Am vazut ca si daca te baga un tip in seama pe aici ai impresia ca vrea sa te f.ta rolling on the floor scoate-ti prostiile din cap ca nu esti vreo femeie fatala si esti penibila rau.

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Ai dreptate

| sopranaCadaverica explică (pentru Dalmore):

Nu era vorba de mine, ci de una care si-a batut joc de amicul meu, el devenind obsedat de ea. Eram curioasa de cum vad altii problema.
Totusi, cred ca tu esti cea penibila, vazand cat de mult tanjesti dupa reply-urile mele cand jignesti gratuit ori de cate ori pun o intrebare. big grin Oamenii nu vor trage alte concluzii...doar ca esti proasta si complexata. Nici macar nu ai niste jigniri originale si inteligente. Cred ca razi singura la glumele tale, nu?
Si tu crezi ca ma enervezi scriind, dar de fapt tu esti soricica turmentata care se invarte-n toate partile dupa atentie, sa demonstreze ca e tare in cioc… Te alimentezi singurica

| Dalmore a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Eu ti-am zis ce cred bazat pe comentariile tale recente, nu am facut nicio gluma si nu ma intereseaza cat de originala ma crezi tu rolling on the floor nu am nevoie de atentia ta, cum ziceam, esti o penibila care abia asteapta sa isi sufle mucii careva spre ea. P.s: ai tactici foarte penibile de a agata, victimizarea nu e sexy sad

| Endoryus a răspuns:

S-a plictisit si e timpul sa cauti alta.

| sopranaCadaverica explică (pentru Endoryus):

Nu sunt barbatelul.
Nu e situatia mea. big grin

| Endoryus a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu mi s-a parut sa fii lesby ca sa ma refer la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, nu mi- s-a intamplat(de obicei eu dau "ghosting")
Probabil as incearca dupã o saptãmânã 2 sau niciodata daca imi displace. Nu m-as simti nici cum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tipă matură
mă incită să o caut, îmi dau seama că de fapt e un test

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta daca respiri spre ea se uda

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor
nu mai raspunde ca un sot care practica cuckold. traim o drama aici! Nici nu mai pot sa ies cu tipul asta ca numai de aia vorbeste, e obsedat saracul. Suntem amici buni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Cockhold rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Fa tu sa iti tii gura ai inteles

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Lol wtf lmao

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

:******

| sopranaCadaverica explică (pentru Dalmore):

Asta e un subdialect tiganesc? Smekero

| Dalmore a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ce le ai tu

| sopranaCadaverica explică (pentru Dalmore):

Nu le am. Doar faceam misto de tine.

| Dalmore a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Asta-i misto? Vai saraca laughing))))))))

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

it s time to abondon the boat, sau mai aștept un pic o săptămână, poate două, depinde, dar în general it s time to abondon the boat.

| GouDidodino a răspuns:

Un comportament de ****

| gothicbat a răspuns:

Aș întreba-o ce s-a întâmplat și dacă nu răspunde, o las baltă, doar nu mă apuc să o bombardez cu mesaje.
Asta e, oamenii aleg să facă,, ghosting" din diferite motive: fie ai făcut tu ceva ce a deranjat, fie persoana nu simte că sunteți pe aceeași lungime de undă, fie s-a plictisit pur și simplu.
No big deal.

| qwertpro a răspuns:

Salut,pai motivul exact nu cred ca ai putea sa il afli din simplul motiv ca nu o cunosti in realitate si habar nu ai cine sunt prietenii sau parintii ei.Relatiile de pe internet nu sunt de durata, sunt doar temporare si nu rezista prea mult.In cazul in care cunosti o persoana in lumea reala, dar din cauza ca a trebuit sa plece departe de tine, atunci internetul e o solutie buna de a mentine legatura, dar treaba sta altfel in cazul unei persoane pe care o stii doar online.In mediul online exista multe riscuri.In primul rand, nu stii cu cine ai de a face, ca e baiat sau fata, iar pozele si datele personale pot fi usor trucate, deci nu le poti folosi ca niste dovezi.Relatiile de iubire de pe internet nu au prea multe sanse de a exista o perioada lunga de timp.La un moment dat fie baiatul, fie fata va intilni pe cineva real, care-i va putea oferi o afectiune pe care sa o poata simti si fizic, nu doar psihic, si atunci va incheia relatia virtuala in favoarea uneia reale.Ne putem face prieteni pe internet, dar e important sa nu ne incredem prea mult in ei, deoarece nu stim cu cine avem de a face si nu putem sti cum vor evolua lucrurile.Cel mai bine e sa avem prieteni in lumea reala pe care-i putem vedeam si intelege.Internetul nu permite sa simti sentimentele cuiva, vorbirea paraverbala are o importanta enorma intr-o comunicare.Eu te-as sfatui sa renunti la acea fata pentru ca oricum nu veti putea fi impreuna, dar decizia iti apartine doar tie.

| Ensiferum a răspuns:

Prima părere este ca are profil fake si s-a săturat sa se joace cu mintea unei persoane de acelasi sex. Asta in privința în care nu mai raspunde brusc. Sau mai exista ipoteza în care vorbeste de mult timp cu cineva fara ca tu sa ști si acel cineva a aflat de tine.

| Arrakis a răspuns:

Pai daca face asa ceva atunci e in mod cert o nesimtita care te testeaza sa vada daca chiar le cauti atentia, validarea, cat de importanti sunt asemenea indivizi pentru tine. Asa procedeaza unele toante cu aere de grandomanie.

Si faceti o greseala cu mesaje lungi si asteptari si mai lungi. Pentru ca socializarea trebuie facuta in timp real. Altfel nu e socializare. E doar livrare de informatii.
Ghosting-ul e o tehnica de lucru pentru persoanele cu tulburari narcisiste. Insa e folosita doar la certuri, cand vor sa te umileasca. E posibil sa o fi suparat cu ceva ce ai scris in ultimul mesaj. Altfel doar nu e interesata pur si simplu de tine dupa ce i-ai setat un trigger, e ceva ce-i displace grav, eventual prevede ca nu o sa-i iasa jocul de sah cu tine mai departe.

Sfatul meu e ca daca aveti parte de ghosting sau silent treatment la ultimele mesaje desi vedeti clar ca respectiva persoana inca are activitate online e sa va convingeti ca nu e nimic de bun augur din treaba asta si ca trebuie sa mergeti mai departe lasand aceasta persoana in urma, ba chiar nu trebuie sa va gasiti deloc vreo vina si oricum nu aveti garantat nicio vina! Move on!

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Nu mi se pare a fi ceva in neregula, cum ai zis si tu incercati sa va cunoasteti, si, evaluarea celuilalt depinde de calitatile fiecaruia de a discerne, pe internet "majoritatea crede ca majoritatea sunt prosti". unii au obiceiul sa se arate mai buni decat sunt in realitatea pentru a ajunge la anumite chestii straine. ghosting sau nu pana la urma e o discutie online siii nu este in timp real, poate sa-ti raspunda cand are ceva de zis, silence is better than bullshit.

| animalulferoce a răspuns:

Bine. Daca voia sa se ****, atunci trebuia sa sune pe altcineva.