| Cristinutzzzza a întrebat:

PLS HEELP. sunt intr; o relatie cu un baiat de 1 an jumate, inainte imi spunea ca ma iubeste ca imi duce doru era perfect! simteam iubirea totala! desi se comporta frumos ma pupa ma imbratiseaza si ma simt iubita.nu-mi mai spune ca ma iubeste si mi-a spus ca nu poate sa-mi spuna ca ma iubeste daca nu vede un vitor cu mine.nu stiu ce pot face sunt disperata nul inteleg!(nu ma inseala sau ceva de genu vb cu mine la fel insa imi zice cuvinte grele) straight facenu stiu ce pot face eu nu pot sta fara el imi doresc sa fiu cu el pentru totdeauna insa el nu vede asta.desi se poarta absolut frumos si normal eu il vad schimbat doar prin faptul ca mi-a zis ca nu vede nk cu mine si ca nu poate sami mai zica ca ma iubeste! Eu am 20 de ani el 19.chiar mi-as dori un sfat care m-ar putea ajuta sa raman cu el daca credeti ca este o speranta!straight face

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Boala lunga, moarte sigura. Vorbeste cu el si lamureste toate lucrurile, in primul rand de ce nu vede el un viitor impreuna cu tine? Apoi pune punct relatiei, decat sa te chinuiesti asa, mai bine cauta pe cineva care vede viitorul (alaturi de tine) mai in roz.
P.S. Acum am citit precizarea ta, pai din ceea ce scrii inseamna ca deja te inseala, chiar daca nu o face cu alta, cand pune in perspectiva asemenea lucru inseamna acelasi lucru. Inseamna ca tu nu esti indeajuns pentru el, cred ca si tu realizezi asta.
Eu daca as fi fata nu as putea trece peste asta, m-as desparti indata de cel care m-ar injosi asa. M-as injosi eu pe mine daca as face asta.
Sper ca ai prins mesajul si ca o sa iei decizia cea mai buna. Pace.

| Yugeen a răspuns:

Buna,

Eu nu cred ca tu ai nevoie de sfaturi...
Eu cred ca tu ai nevoie sa discuti cu el, sa comunicati astfel incat sa ii demontezi obiectiile.

In locul tau l-as intreba de ce crede ca nu are nici un viitor cu mine si as incerca sa vad daca are dreptate, daca nu are, daca are motive intemeiate pentru care crede ceea ce crede, etc.

Incearca sa vezi si ce anume il face pe el fericit, ce anume ar vrea el de la viitor, etc. si asa o sa iti dai seama daca corespunzi cu "fisa postului" sau daca te poti adapta la cerintele lui.

Sper sa rezolvati totul doar comunicad unul cu celalalt pentru ca de multe ori lipsa unei comunicari eficiente creeaza tot felul de probleme care altfel n-ar exista.

Mult succes! happy

P.S. Dragoste cu forta nu se poate... Daca el nu te mai iubeste o sa fie foarte greu (sau mai degraba imposibil) sa il faci tu sa te iubeasca (asta presupunand ca vorbim despre o iubire matura ci nu despre o joaca de copii).

| Cristinutzzzza explică (pentru Yugeen):

Am incercat sa vb cu el sa il intreb si mi-a spus ca nu avem cum sa ramanem impreuna pentru ca el a fost pentru prima data cu mine si nu are cum sa fie pentru totdeuna! pentru ca e absurd ca si de ne vom intelege perfect oricum intr-o zi ne vom desparti pentru a incerka alt ceva.a spus ca de inselat nu se va intampla.eu am vb si i-am zis sa traim prezentu poate ca isi va schimba ideea dar a trecut deja inca 4 luni si e tot cu aceias idee

| Ambassaderåd a răspuns:

Stii. poate el nu e pe deplin pe gustul tau sau el s-a plictisit de relatia la care ia parte dar ai e teama sa te raneasca sau ai e teama sa fie parasit cu speranta vaga ca nu v-a mai gasi pe una ca tine. Majoritatea asta simt cand tin la cineva dar vor sa o paraseasca dar ai e frica ca ramane singur(a) si nu mai gaseste pe nimeni la fel sau mai bun ca tine. Insa : Carule greu si trebuie sa traga doi boi.nu numai un bou! Nu lua expresia in nume de rau dar e real... Tu il iubesti ca o nebuna. ai face orice. si el nici besina nu da. Sincer am fost si eu ca tine si nu se merita! Sunt 8 miliarde de oameni pe planeta asta sunt multi baieti frumosi ce te vor si te doresc ca iubita, nevasta etc. NU iubi cu +1 % cand el nu are aceeasi procent ca tine happy. Sa fi sincera intrebandu-l: Ma iubesti? tii la mine? Am intemeia o familie? daca raspunde greu fara sa te priveasca in ochi. cauta altul happy

| Sentinel a răspuns:

Cand masina derapeaza si se indreapta catre prapastie, tu ce faci? Continui sa ramai in ea sau sari inainte de a cadea in vagauna pentru a te salva? De ce nu-ti asculti intuitia aia interioara de femeie, ca nu te minte. Iti spune clar ca ceva nu e in regula cu el, da curs intuitiei si da-i drumul omului. Omul are nevoie de altceva, asa ca nu deveni o pacoste pentru el.

| mihaela2808 a răspuns:

Probabil ca el se minte pe el insusi probabil ca numai simte ce simtea inainte iar tu ca il iubesti vrei sa ramai cu el si odata si odata daca nu te mai iubeste va veti desparti si cine stie poate va fi prea tarziu ca tu iubindu-l pe el chiar daca el numai simte acelasi lucru ca inainte lasi sa traca pe langa tine multe iubiri iar la final pierzand totul.