| Mara6392 a întrebat:

Poate ca frica de abandon să apară când părinții divortează, chiar dacă, și după divorț, copilul își vede ambii părinți și ambii sunt implicați în creșterea copilului?

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca raspunsul e da, doarece asta implica mai mult sau mai putin (in functie de caz), ca fiecare din cei doi sa isi reconstruiasca viata, poate cu un alt partener, care la randul sau aduce si proprii copii, sau nu.

| Lioana a răspuns:

Nu. Parintii mei au divortat si nu mi-a fost niciodata frica de abandon. M-a crescut mama dar tatal mereu se baga in seama, suna, ma cauta la scoala, voia atentie din partea mea.

| VoidEternal a răspuns:

De obicei da, dar depinde și de vârsta copilului.

| AmandinaDragan a răspuns:

Dupa ce au facut un copil ''parintii'' divorteaza! Fantastic. De ce nu au facut-o inainte sau si mai bine nu se ''luau''?(majoritatea nu sunt casatoriti).
Sunt deranjati de forta coercitiva a statului si isi inchipuie ca pot sa faca ce vor. Niste tembeli.

| Continchiscontsters a răspuns:

Foarte posibil să-l afecteze pe Vittor când va mai creste și își va da seama ca părinți lui nu mai sunt împreună posibil să-l afecteze asta mai ales dacă el tine la unul din ei mai mult și ei nu sunt împreună asta îl va afecta cred eu

| Continchiscontsters a răspuns:

Sunt uni copii foarte reci față de părinți lor deci ăștia nu cred ca vor fi afectați vreodată căci cu ei este cu totul altceva. Dar copii care își iubesc părinți cu Adevărat asta îi va afecta căci ei vor simți lipsa lor și va ceva nu este în regula copii în ziua de azi își dau seama de multe iar când vor începe copii să-și pună întrebări tati mami unde este sau mami tati unde este atunci apare probleme serioase căci copilul începe sa simtă lipsa unuia dintre părinți și asta îl va afecta

| Continchiscontsters a răspuns:

Mare păcat ca uite copii ăștia vezi de mici ia parte la astea și nu ar trebuie sa fie așa deloc și mulți devin reci alți apuca alte drumuri de mici unul din ei lipsesc și o parte din ei lipsește iar asta le afectează creștere copilăria nu se dezvolta tocmai cum ar trebuie copii lipsa unuia din părinți mereu va fi prezenta pentru acești copii

| Continchiscontsters a răspuns:

Vina nu este a lor și a părinților inconștienți și iresponsabil care nu-și fac datoria de părinte până la capat iar ca consecință copii ăștia sunt vor fi afectați copii ăștia vor avea de tras căci ei nu mai sunt implicați ca părinți 100% mulți din ei o fac ca pe o obligație mare păcat ca viata la copii ăștia este la mijloc din cauza la niște părinți imaturi inconștienți și iresponsabili

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Copilul poate fi abandonat practic si cand locuiesc toti impreuna. Parintii nu mai au grija lui. Insa copilul nu e constient de asta.
De aia frica de abandon apare la divort. Desi e posibil (am vazut cazuri) ca atunci sa primeasca mai multa atentie din partea parintilor. Fiecare dorind sa dovedeasca ca el este cel bun. Dar in mintea copilului teama ramane.

| spuncevreau a răspuns:

Dacă ambii părinți se implică în viața copilului și îi sunt alături în momentele cele mai importante, atunci nu ar trebui să apară teama asta.
Dar e posibil să se dezvolte altceva ce are repercusiuni în viitor: frica de atașament față de persoane dragi.
Va avea probabil în minte faptul că dacă proprii părinți s-au despărțit, atunci nu are sens să se implice total dpdv afectiv față de o persoană dragă.

| TylerD a răspuns:

Nu, frica de abandon nu poate aparea cand parintii divorteaza, deoarece, si dupa divorț, copilul nu isi vede niciunul dintre parinti si niciunul nu este implicat in cresterea copilului.