| Miru345 a întrebat:

Poate exista o casnicie intre doi frati dintr-o familie cu doua surori din alta familie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate exista, daca nu sunt rude de sange, fiind interzisa casatoria doar intre rude de sange pana la gradul IV, conform Codului civil, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens.
(3) În cazul adopţiei, dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile atât între cei care au devenit rude prin adopţie, cât şi între cei a cãror rudenie fireascã a încetat prin efectul adopţiei."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am in localitatea mea o asemenea situatie. Doi frati casatoriti cu doua surori inca de pe vremea comunistilor.

| johnnny123 a răspuns:

Evident, care ar fi problema? Atata timp cat nu exista nici o legatura de sange intre sot si sotie, este in regula.

| NGheorghe a răspuns:

O căsnicie nu are cum... eventual doua căsnicii. happy

Răspuns utilizator avertizat
| SuntSerioasa a răspuns:

De ce nu? laughing