| anonim_4396 a întrebat:

Poate parea o prostie dar am o curiozitate: in certificatul de nastere al unui copil care este adoptat sunt scrisi parintii naturali sau parintii adoptivi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit L.nr.273/2004 privind adoptia, in baza hotararii judecatoresti prin care aceasta este incuviintata, serviciul de stare civila intocmeste un nou certificat de nastere, in care cei care au adoptat sunt trecuti ca parinti firesti ai adoptatului.

13 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Parintii adoptivi! Eu asa stiu!

| EUSIATIT a răspuns:

Dac e infiat cu acte [pegal] sunt trecuti parintii adoptivi

| gabriela a răspuns:

Parintii adoptivi, copilul preia numele parintilor.

| Dan a răspuns:

La mine scrie numele parintilor adoptivi pe care ii iubesc foarte mult. Noroc!

| Cineva! a răspuns:

Poi fiecarui copil cand se naste i se face certificat de nastere, Chiar daca nu se cunoaste tatal, pe certificat va fi trecuta numai mama.
In cazul unei adoptii se va face un alt act prin care te "inregistrezi/introduci"in familia adoptiva.
Acum nu stiu sigur daca certificatul original va ajunge la parintii adoptivi.
Cam asta stiu eu.:*Sper sa-ti fi fos de folos!

| Gentiana a răspuns:

Daca copilul este nascut si lasat la un centru dupa ceva timp prima data sunt scrisi parintii naturali, iar apoi daca copilul va ramana mereu la parintii adoptivi, se poate modifica.

| Noname_6326 a răspuns:

Da parintii adoptivi...gandeste-te daca de exemplu parintii naturali ai copilului il lasa la poarta unui orfelinat clar nu se stie numele lor. iar in momentul in care este adoptat copilul este pus numele parintilor.

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Se trec parintii adoptivi.

Pa, pa.

| Dropia a răspuns:

Raspunsul corect il are ioandelasal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se modifica certificatul de nastere cu numele parintilor adoptivi. De regula si prenumele copilului este schimbat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey all
nu va faceti griji ca nu sunt adoptatalaughing
seman foarte tare cu parintii mei, poate prea multhappy
(plus ca am auzit discutii intre doctor si mama la un control medical despre nasterea mea ca fusesem un pic bolnavioara)
intrebam pentru ca era o curiozitate ca vazusem aici pe site ceva legat de adoptie-nu mai stiu ce...thinking

| kotoasa a răspuns:

Cred ca parinti sunt cei care te cresc, de aceea si legea spune ca, dupa finalizarea adoptiei, se emite un nou certificat de nastere, in care sunt trecuti parintii adoptivi. Sper ca nu te deranjeaza acest lucru...

| andr3Xys a răspuns:

Daca copilulul adoptat ii se face alt certificat ii se scrie noua data (adica cand a fost adoptat sau dupa ce a fost adoptat)?