| madalinfindrihan a întrebat:

Poate unii o să mă judecați dar mai jos o să vedeți ceea ce cred eu despre "sinucidere".

Nu sunt nici de acord nici împotriva acesteia, deoarece unii oameni o considera o cale de scăpare.
Sincer aici sunt pe jumătate de acord pentru deoarece cred că o sa iți gasesti liniștea pentru cei care au nevoie de ea.

Dar parerea mea e că din cauza unor oameni ajung alți oameni sa o facă.

Voi ce credeți? Gândesc gresit?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Desi nu ai spus ca tu te-ai sinucide, doar fiind de acord cu sinuciderea inseamna ca ai o anumita problema care te inclina sapre sinucidere.
Un om normal, 100% sanatos mental NU se gandeste, si nu accepta sinuciderea, nici macar 1%.

In cazul tau, poate nu ar fi rau sa consulti un psiholog ca sa se constate daca ai o problema ori nu, pentru ca nu-i normal sa accepti o idee de sinucidere.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| minrest a răspuns:

Daca te sinucizi nu iti gasesti linistea, pentru ca nu ai o stare de liniste, odata ce esti mort, adica nu existi. O mare parte din adolescentii si tinerii care se sinucid o fac pentru ca nu concep moartea, nu o inteleg si atunci ei nu o vad ca pe un sfarsit complet al existentei.

| danay72 a răspuns:

Nu cred ca sinuciderea este soluția atunci când ai probleme cu alți sau din cauză altora. Noi alegem ce oameni sa avem în jurul nostru, de aceea nu cred ca viata noastră este sub control lor. Fiecare alegem ce vrem sa facem și sa ne lăsăm sau nu influențați de alti. Ce seamănă omul aceea va și secera.

| WaterDrop a răspuns:

Cu siguranta scrii gresit!

Cat despre intrebarea ta, fiecare are dreptul la propria parere.Deci nu gandesti nici bine, nici rau, doar gandesti si atat.

| xerxes1 a răspuns:

Nu scapi de nimic.
Suntem aici la scoala.
Nu iei examenul, repeti anul.
Te vei reincarna in aceleasi conditii.
Timp este din belsug.
O poti face char de 1000 de ori pana vei trece proba.
Nenorocirile le atragi singur in viata ta prin puterea gandului.
Dar poti atrage si lucruri faine tot la fel.
Nu-ti mai plange de mila ca este doar vina ta pentru tot ce ti se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru deoarece cred intrucat si caci si fiindca si in urma argumentelor aduse care determina concluzia ca... ma doare capul. straight face

Btw : De ce ai nevoie de validarea cuiva? Fiecare are dreptul sa gandeasca ce vrea despre o situatie.

| DovleacTurbat a răspuns:

Exista si cazuri in care si-o fac cu mana lor. Gen devin alcoolici, dependenti se jocuri de noroc si ajung sa-si piarda casa, familie, tot si isi pun streangu' la gât.

| 393Dan a răspuns:

Eu n-as face-o niciodata, pentru ca cred ca-i cel mai mare pacat. Si practic mergi automat in iad. Insa ii inteleg si nu-i judec pe cei ce-o fac. Unii o au greu.

| DavidoffUser a răspuns:

Deloc,fa ce crezi ca-i mai bine si-asa planeta-i supraaglomerata si Romania are nevoie de oameni cu coloana, stabili mental, nu de tineri care stau 3 ore intr-un magazin sa se hotarasca ce fel de suc vor sa ia sau ca au probleme mari la 17 ani.
Trezirea!

| madalinfindrihan explică (pentru DavidoffUser):

Nu am zis nimic ca eu as face o, am scris din ce am vazut si auzit si mi-am facut o idee.

| DavidoffUser a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Din ce-ai vazut pe Facebook poate.
Nu vorbi din auzite sau din ce vezi tu pe net ca-i jignesti pe toti care au trecut prin asa ceva ( nu ma numar,dar am apropiati). Persoanele cu pricina si-au revenit, au realizat ca o viata au si inca nu au trait-o la maxim, nu si-au utilizat potentialul, e pacat sa faca asta doar pentru ca x sau y nu-i plac sau ca au anumite probleme pe care nu le pot rezolva cum vor ei, insa e parte din viata, ne da caracter, ne modeleaza etc,, dar a fost un proces lung si dureros.

| immaBeast a răspuns:

Nu cred ca poti spune asta.
" deoarece unii oameni o considera o cale de scăpare "
Cine a spus ca este o cale de scapare?
Cine a spus ca dupa moarte nu mai exista nimic?
Cine a spus ca dupa moarte mai exista ceva?
ATENTIE! Aici nu vorbim despre fanaticii religiosi, biblie, viata eterna de dupa moarte si toate povestile false.
Aici vorbim despre oamenii care realizeaza ca au venit din necunoscut si merg... unde merg?!
Cum am scris si mai sus, nu stie nimeni ce este dupa moarte, nu poti considera sinuciderea o cale de scapare daca nu ai habar ce se intampla dupa, este un fel de...alba neagra cu 3 optiuni. laughing
Alba = ajungi intr-un loc bun, scapi de toate greutatile, scapi de tot.
Neagra = ajungi intr-un loc rau, o sa ai si mai multe probleme.
A 3-a optiune = mori si atat, nu mai exista nimic dupa moarte.
" Dar parerea mea e că din cauza unor oameni ajung alți oameni sa o facă. "
Adevarat, nu am nimic de adaugat pentru ca asa este.

| c0pil1n a răspuns:

Dumnezeu a creat tot ce cuprinzi cu ochii!
Dumnezeu iti da viata! Si tot el ti-o iawinking

| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! Clar ca oamenii gandesc diferit cam in toate situatiile. Asa cum eu am conceptiile mele formate, asa are si altul. Sunt de parere ca sinuciderea este pentru oamenii slabi, dar foarte slabi, nu sunt de judecat, nu avem de unde sti ce a trait. Poate ceva dureros, sau poate dureros doar in mintea lui. Se spune ca Dumnezeu nu da mai mult unui om decat cat poate duce, iar cealalta parte este mana diavolului. Ce este cert clar, ca exista o rezolvare la toate, absolut la toate. Ai o boala incurabila? Rezolvarea este sa traiesti pana la capat. O seara buna!

| validelatargoviste a răspuns:

Nu stiu frate, eu am auzit ca încercarea moarte n-are

| Oanaysia a răspuns:

Fiecare persoana are dreptul la o parere si niimeni nu are voie sa o judece.Deci nu cred ca gandesti gresit deoarece nu toti gandim la fel.

| Emira21 a răspuns:

Buna! Gandesti foarte gresit! In primul rand pentru ca viata e xeva sacru, sfant, primit de la Dumnezeu, iar in biblie, ni se spune clar ca e cel.mai mare pacat sa iti i-ei viata! Nu avem acest drept.
Si nu, sinuciderea nu e o cale de scapare. Aduce doar suferinta. Cel care moare nu mai simte nimic, pur si simplu nu mai exista
Dar cei care raman, familie, prieteni, oameni care l-au iubit sufera xel mai mult.
Asadar si tu si noi toti trebuie sa fim impotriva sinuciderii! Doar un om bolnav psihic ar putea recurge la acte ce ii pun in pericol propria viata!
Sper sa iti schimbi gandirea si atitudinea fata de acest subiect.

| AlejandroIndianu a răspuns:

Cel mai bine este sa-ti traiesti viata si sa nu te gandesti la aceste lucruri pentru ca viata merge inainte.