| anonim_4396 a întrebat:

Poate voi puteti sa imi dati un raspuns la o nedumerire de a mea.
În trecut am avut o relație din perspectiva mea de atunci era una frumoasa,greșală mea a fost ca eu am incercat sa ii arat ca tin la el,ca il iubesc si am incercat pe cat am putut să îi fiu alaturi, sa fiu in cercul lui de prieteni, sa petrec cat de mult timp cu el iar el fara sa stiu râdea de mine si asa mi s-a pus ștampila de disperată după el.Pana la urma ne-am despărțit, el ma cauta sa ne impacam, timp îndelungat am mai tinut legătură el insistand mereu.Recunosc ca si eu mai aveam ceva sentimente pentru el da imi era teamă să am ceva mai mult asa ca mi-am vazut de viata.Problema este ca desi a trecut foarte mult timp de atunci el mereu încearcă să îmi atraga atentia sau sa ma puna intr-o lumina proasta.A vorbit urat la adresa mea,cand postez ceva pe rețelele de socializare mereu posteaza si el altceva cu referire la ce am postat eu,se intereseaza de mine la vecini si prieteni si ma barfeste.
Spre exemplu, eu mi-am pus poza cu bradul de crăciun, în secundă următoare el a postat un video prin care vroia sa zică, ca ai dat bani pe brad da ai frigiderul gol.Am facut un video cu prietenul meu si el după a postat un video prin care unu înjură si ameninta printr-un cantec doi îndrăgostiți,într-o zi prietenul meu a fost la cafea la barul din colt si a facut o glumițe mai aiurea,pe a doua zi el deja știa cand a fost prietenul meu acolo si ce a zis de la o vecina,si-a pus si numele copilului lui cu altcineva după cum am vrut eu sa pun numele copilului nostru daca era sa avem impreuna unul si multe altele si tot eu sunt văzută prost de către societate in conditiile in care nu am dat curs, nu am comentat, nu am intrat in divergențe cu el si am evitat tot ce a făcut până acum.Doar ca acum mi sa cam umplut paharul si imi vine sa răbufnesc.Intrebarile mele sunt.
Cum as putea reactiona intr-o situatie de genul?
Ce problema poate avea omul asta?

Răspuns Apreciat de Editori
| sayWhaaat a răspuns:

Se numeste orgoliu ranit, iar daca persoana in cauza e un idiot ca el, apar probleme de genul. Cel mai bine e sa il excluzi complet, absolut nici un prieten comun, nici un fel de interactiune, block pe toate retelele de socializare. Ca de intalnit aleatoriu pe strada banuiesc ca nu va intalniti, doar daca nu cumva locuiesti intr-un catune sau sat sau ceva.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se pare că este un fel de hărțuială a cuiva care se simte frustrat, că nu a putut avea o relație cu tine. Soluția cea mai bună este ignorarea. Iar dacă cumva cultivi compasiunea, transmite-i de la distanță gânduri bune. Cam atât se poate face.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu e clar? E un nesimtit cu caracter prost, ce te mai intereseaza asa un om? Asta e problema lui, un om de slaba calitate. Eu as aprecia o fata care s-ar tine dupa mine ca inseamna ca ma place, deci invers. Asa ca, cauta pe cineva care sa te vrea, sa aprecieze ca il vrei, si sa se comporte bine cu tine. Daca nu faci asa, vei suferi mult, deci alegi.

| Frank51 a răspuns:

Nu stii ca s-a inventat butonul block?

Acum fara gluma, daca chiar vrei sa il excluzi din viata ta o faci. Opresti orice legatura cu el si cu prieteni comuni, blochezi orice semn de interactiune(telefon, internet, scrisori), si gata, wtf.

| sofisis a răspuns:

Ii dai muuuult prea multa atentie si importanta.
Nici tu nu vrei cu adevarat sa scapi de el.

| Dalmore a răspuns:

S-a inventat butonul block, dacă într-adevăr face așa și nu ești tu paranoică și îi dai prea multă atenție, spune-i că e cazul să se maturizeze și blochează-l peste tot.
Încă ceva, nu-ți mai face publică viața pe Facebook, nu toată lumea trebuie să știe ce faci și cu cine ești, e stupid.

| MValentin a răspuns:

Poate inteleg gresit, poate nu am detaliile necesare. Dar dupa atata timp, după cum ai vazut cum e omul de ce ma rog inca el există acolo si de ce zici ca încerci sa il ignori pe cand tu nu faci asta...

| Osana254 a răspuns (pentru MValentin):

Incerc sa il ignor in sensul e nu ai da apa la moara prin al lua la rost sau a vorbi despre el cum face el cu mine.Ca ma imita sau comenteaza mereu la ce fac eu e una dar vorbeste la adresa mea, face mișto la adresa mea si asta nu pot accepta la nesfârșit.Continu încearcă să intre în peisaj.