| anonim_4396 a întrebat:

Polyamoria e ilegala in Romania? Gen prezenta personajelor de genu in media

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate spune daca poliamoria este legala in Romania, fiindca nu este un statut social si nu se paoet legaliza asa ceva, ci mai repede insemnand "dragoste/relatii libertine" cu mai multi partneri/partenere.
Este o moda venita de la americani, in care cei libertini in gandire si comportament, doresc si au relatii multiple cu mai multi partneri/partnere, nu doar relatii sexuale, ci si de convietuire, prietenie, samd
Eu cred ca se aseamana cumva cu hipiotii, care traiau cam dupa acelasi principiu, de dragoste libera, cu toata lumea, oriunde, oricand si in buna armonie si satisactie reciproca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Celcestietot a răspuns:

Nu.

| Holiday a răspuns:

Evident ca nu e ilegala. Poti face sex consimtit in orice combinatie vrei atata timp cat persoanele implicate au discernamant si au varsta legala de la care se considera conform legii ca pot consimti in cunostinta de cauza asupra activitatii sexuale.

| Werrich a răspuns:

Doar bigamia este sanctionata de Noul Cod Penal. Nu exista sanctiuni pentru cei care fac sex cu oameni diferiti.

Răspuns utilizator avertizat
| FreddieM a răspuns:

De ce ar fi ilegala? Dă-mi un singur motiv.
Cheers