| anonim_4396 a întrebat:

Poți fi un om bun dintr-un neam prost?
În ce măsură vă influențează familia cuiva părerea despre acea persoană?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu tine, doar daca masa sau tacsu au fost omenosi si se trage mai mult din aia buni altfel ajunge neserios pradator

| Simpatic a răspuns:

Da poti fi cum vrei sa fii tu, nu conteaza intotdeauna din cine te tragi.
Am caz niste vecini care parintii lor erau niste betivi iar copiii lor nu au pus niciodata in viata in gura lor alcool.
Deci pe acelasi principiu poti fi un om cu caracter fara sa te tragi din oameni cu caracter zic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur.

In nicio masura.

| Freya1 a răspuns:

Mama da mai nimerit acum.
Păi uite sa iti dau un exemplu din propria experienta recenta.
Eu sunt o persoana mai introvertita, mai anxioasa iar cand eram mica am fost forțată cumva sa ma integreze in familia din partea unui părinte. Avand in vedere că eram copil iti dai seama ca am incercat sa fac tot posibilul sa ma integreze ca sa nu ne aducem asupra noastră păreri negative si etc.Dar acele neamuri mereu ma luau la mișto sau ne luau la mișto, ne barfeau, se foloseau de noi, ne credeau inferiori lor iar o data ce am crescut am preferat sa ma retrag si sa rup legăturile.Nu au mai stiut nimic de mine, eu am trecut prin niște situații dificile, ei puscau din degete bine mersi si nu m-a cautat nimeni.Acum,cand sunt cat de cat ok si imi vad de ale mele iar ei sunt la greu ii roade.Au început să mă barfeasca i-am ignorat, pe urma au început să mă caute si i-am ignorat iar acum zic de mine ca ma dau mare, ca sunt cu nasul pe sus (chiar nu traiesc asa excepțional, traiesc decent dar cred ca si asta ii roade).Asa ca, poate nu sunt o persoana tocmai buna, dar am fost cand am acceptat dotate rahaturile alea ca sa le fiu alaturi.Dar ei sunt marsavi.
Si acum sa iti dau exemplu de prostie.Situatia iubitului meu.El a fost alaturi de familia, ia ajutat financiar, ia ajutat pe toti din toate punctele de vedere iar ei in schimb il radeau, barfeau si chiar l-au alungat din casa ca dupa ceva timp sa il caute, sa se dea pe lângă el, sa il cheme la ei ca cică acolo e mai bine decat unde e acum.Probabil au nevoie din nou de ajutor, sau ii roade sa il vada la bine si incearca sa il tragă în jos, sa il foloseasca...

| Frank51 a răspuns:

Familia și mediul în care te naști și trăiești îți definește caracterul. Primii 10 ani din viață sunt decisivi, mai apoi omul se schimbă și în alte feluri.

| gabicoo a răspuns:

Neamul prost se naște și moare neam prost! Nu ai cum să-l schimbi!

| gabicoo a răspuns:

E inutil să fii înțelept cu neamul prost. E chiar contraproductiv!
Mintea lui e goală, veșnic odihnită și orice ai spune nimic nu intră!
Spun asta după 25 de ani de învățământ!

| raMLesS a răspuns:

Normal ca familia te influenteaza ca persoana... in primii 3 ani de viata creierul unui copil se dezvolta in proportie de 80%, si cum se dezvolta atunci, o sa se vada in comportamentul pe care o sa-l aiba toata viata sa.
Desigur ca si urmatorii ani sunt importanti, dar copiii sunt un fel de robotei, cum ii formezi si cum le formezi programul, asa o sa se comporte si pe viitor, pentru ca asa s-a format creierul lui si asa a format conexiunile, dar nu e DECISIV... Desigur ca exista posibilitatea ca dintr-o familie de betivi si de distrusi sa iasa si cate unu mai stralucit si sa incerce sa scape din mediul ala cu care el nu se pupa pentru ca ghici ce, fiecare om e diferit, iar perceptia lui asupra ce se intampla e diferita, chiar daca a crescut in acel mediu si are in el anumite apucaturi.

| Meme10Meme a răspuns:

Influenteaza foarte mult. Dar la ce te referi? La nationalitate sau familie? Influenteza in familie prin cum este crescut si educat copilul. Si la natie la fel dar mai putin.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Meme):

Familie. Naționalitatea e ceva mult prea general.

| Meme10Meme a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,familia influenteaza enorm copilul prin educatia pe care o da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, poate.
Mai întâi încerc să cunosc personal acea persoană abia apoi declar dacă "așchia" a sărit mai departe de "copac" sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu exageram cu prost.Nu mă influenteaza mai ales părerile negative, mai ales că unele persoane fac asta numai din invidie. Nu pentru că le interesează binele tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei

Absolut!

Eu aș putea spune că sunt unul dintre ei, cunosc și alte exemple

Sunt multe oi "negre" ale familiilor, lucru ce mă încurajează personal

Nu mi-o influențează deloc, incerc să cunosc omul respectiv așa cum e el și nu-l judec după familie

Succes!

| Jus7t a răspuns:

Depinde, dacă e neam prost din sula stramba nu mai poți.
Daca nu e sula stramba depinde de tine.

| Mopmop a răspuns:

Poti fi un om bun indiferent din ce neam esti! Avand in vedere ca incerc intai sa cunosc persoana si apoi neamurile ei as spune ca nu ma las influentat aproape deloc de ei!

| Anuket a răspuns:

Da, și invers. Știu cazuri. Contează foarte mult persoanele din jur, copiii nu stau neapărat doar cu părinții, apoi anturajul, influențele din școală, de pe stradă, toate contribuie la personalitatea individului.

| badpanda a răspuns:

Daca ai vecini buni se poate.

| Eisenheim a răspuns:

Da,poți fi un om foarte bun deși provii dintr-un neam foarte... rău. Însă neamu te va distruge, orice faci îți va băga bețe-n toate, nu va accepta faptul că i-ai depășit, va fi ca o umbră care te va urma toată existența, bineînțeles va face în așa fel încât să te discrediteze din toate punctele de vedere în fața oricui, îți va fi foarte greu. Doar Dumnezeu îi poate salva pe cei care provin dintr-un astfel de neam de oameni...