| alina_8489 a întrebat:

Povestea mea e cam lunga si sper sa nu va plictiseasca.am 19 ani. parintii mei au divortat acum 3 ani.mama si-a gasit un alt barbat, mai tanar cu 10 ani ca ea, iar el nu ma suporta, asa ca am ramas in grija tatalui, desi stiam ca este un nemernic, dar nu am avut ce sa mai aleg.traiesc cu el in aceeasi garsoniera. el banii de salariu adica aprox 900 de lei ii cheltuie in scopuri proprii, nici macar de facturile de utilitati nu imi da bani.eu pana in iunie anul curent am avut pensie alimentara de la mama, odata cu terminarea liceului s-a terminat si pensia.problema e ca de cand s-au despartit am cazut in depresie, nu am mai avut grija de mine, am slabit 10 kilograme, si automat incepusera sa mi se distruga si dintii.neavand bani sa ma duc sa ii tratez, am ajuns sa se distruga aproape in totalitate. dupa nenumarate rugaminti la adresa mamei, m-a dus la un dentist, dar nu am mai apucat sa finalizez lucrarea deoarece a aflat noul ei sot si a inceput sa-i controleze cheltuielile.deci am ramas cu dintii doar polizati. a trecut un an de atunci si s-au stricat in totalitate.am nevoie de 6000 de Ron sa imi puna dintii, iar mama nu poate sa ma ajute, din cauza ca individul tine toti banii si s-au apucat de construit casa noua. am incercat sa ma angajez, sa incerc sa strang bani ca sa imi pun dintii, dar nimeni nu doreste sa ma angajeze din cauza acestui fapt.cu bani de mancare si facturi ma mai ajuta si prietenul meu, dar ii este si lui greu pentru ca este student.nu stiu ce sa fac, incotro s-o apuc.imi doresc cateodata cand adorm seara sa nu ma mai trezesc dimineata, pentru ca nu mai am pentru ce trai.toate drumurile imi sunt inchise.am vrut sa plec in strainatate, dar m-am gandit ca sunt tanara si nu se stie pe unde ajung acolo, cand stiu ca multe fete sunt mintite si apoi ajung la prostitutie. ce m-ati sfatui sa fac? orice sfat e binevenit si va rog din inima sa nu va bateti joc. multumesc!

21 răspunsuri:
| sharky88 a răspuns:

Parca am auzit ca la facultata de stomatologie se fac lucrari gratis(studentii fac practica pe oamenii care se duc acolo)

| alina_8489 explică:

Nu exista facultate de stomatologie acolo unde locuiesc eu. e un oras destul de mic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesanta povestea ta.sunt multe de ziz la ceea ce spui tu aici...in mare iti pot spune doar sa fi tare si sa nu te dai batuta.in rest daca vrei sa mai vb ma gasesti pe idu garda_paul. Bafta

| fabiola a răspuns:

Nu inteleg de ce nu poate nimeni sa te angajeze? Gasesti loc de munca in comert, la un super market, nu trebuie sa mai depinzi de altii, nici macar de prietenul tau! Incearca nu te da batuta!

| Barajag a răspuns:

Trist, foarte trist, eu zic sa lupti in continuare, este adevarat ca intr-un oras mic nu prea gasesti un serviciu. Te cred, pentru ca si eu am trait intr-un orasel mic, dar sunt sigura ca exista sperante in sufletul tau si ca, intr-un final vei reusi in tot ceea ce vrei sa faci.Intr-adevar sunt multe de zis, insa vreau sa ma abtin pentru ca nu-ti cunosc in intregime situatia, daca vrei sa te ajut cu un sfat, imi poti trimite id-ul tau in privat.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trist, foarte trist.vaii ce situatie.vaaaii ce adulti nemernici, care-si cauta fericirea, producand nefericirea propriilor copii. un nemernic si o curva.care a dat peste un bou.mai tanar.si o tanara care a fost parasita de toti, cand avea mai multa nevoie de ajutor.pai ce e rau? e chiar bine.alina, dantura stricata e un impediment in gasirea unui loc de munca.trebuie sa-ti faci dantura neaparat.de lucreat poti lucra orice, dupa specificul zonei in care te afli. orice e mai bun decat nimic.si daca te mai redresezi, te mai ridici dupa aia.nu dispera.se ivesc sanse mereu. iar idiotii aia care te-au lasat de izbeliste, nu-ti sunt parinti.nu sunt misogin, dar cred ca mama ta si-a gasit de mult nu unul ci mai multi, mai tineri.de asta tatal tau era cum zici tu, nemernic. dar asta nu trebuie sa te impiedice pe tine.esti tanara sanatoasa si poti munci.rabdare si incearca. da peste om.vei gasi ceva.

| Carl a răspuns:

Hei, buna.Eu am 13 ani si m`a impresionat muult povestea ta.Sa nu va bateti joc de raspunsul meu.Eu am alta gandire.Hei alina eu stii ce as face in locul tau? M`as duce la mama acasa si as incerca sa vorbesc cu ea si cu sotul ei. Daca i`ai spune si mamei tale ce ne-ai zis noua iti spun eu clar ca ai lasa`o masca, si daca ea chiar ar vrea, cretinul ala nu prea ar avea de comentat.Pe tatal teu eu zic sa-l lasi in pace si mai mult sa incerci la mama ta. Spune`i tot ce ai pe suflet, descarca`te, dar ar fi bine cand ii zici sa fie si sotul ei pe acolo ca sa auda ce e in sufletul tau.Si eu daca as fi fata stii ce as face? L`as pocni:-| pai da` pe bune acum stii intr-un fel e si tatal tau... Sper sa ai succes.Si nu uita continua sa speri, vor venii si dintiikiss. Paaa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| cineva_4576 a răspuns:

Din pacate in zilele de azi aspectul fizic este aproape primordial, si chiar si doar un zambet urat iti strica sansele... am lucrat in recrutare personal si stiu ce spui, acei oameni nu acceptau fete care aveau defecte de genu pe ideea ca ce e frumos si lui Dumnezeu ii place. infine intelegeti ideea.
Tu nu ai spus din ce oras esti, si daca e micut sansele tale sunt si mai slabe, ai putea sa cauti pe net munca la domiciliu unde am citit ca se fac banuti, sau distributie de pliante, carti de vizita dar ti-am spus nu stiu din ce oras esti si cat de bine ar merge treaba asta.
Cauta pe net, nu te da batuta, cum sa faci un banut cinstit.
Vei gasi iti garantez.
Cat despre mama ta, am ramas fara cuvinte, si eu sunt mama, a unui baietel de 8 luni si sunt in prag de despartire dar nu imi pot imagine cum as ajunge lunga un alt barbat care sa ii fie tata vitreg si sa nu imi permita sa am grija de copilul meu, cred ca l-as omora, era de inteles daca nu avea, dar asa e groaznic.
Evit-o, nu ii mai raspunde la tel, las-o sa intre un pic in panica, oricum nu ai nimic de pierdut, sa vada si ea ce inseamna sa isi fac griji pentru copilul ei chiar daca ai 19 ani si esti majora nu inseamna ca te poti descurca de una singura, pana la urma toti mai mult sau mai putin avem un sprijin.
Nu te demoraliza, lasa depresiile, nu iti permiti, ridica capul sus si arata-le ca esti descurcareata.
Multa incredere in Dumnezeu, roaga-te la El, ai sa vezi cata putere si incredere iti va da.
Multa bafta si succes!

| alexgogo a răspuns:

Incearca sa iti gasesti un job, ceva entry-level, ma rog. dupa cateva luni faci credit bancar, iti faci dintii, te muti cu chirie. o sa fie naspa rau, dar macar nu te streseaza nimeni. succes

| thealchemist a răspuns:

6000 RON pentru dinti? nu stiam ca dentistii fac atitia bani.
iar de mers in strainatate nu e neaparat prostitutie, doar sa fii atenta unde te duci, si pe cine te bazezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Waw! am ramas fara cuvinte! Ce pot sa zic e sa fi tare in continuare caci poate asta e o incercare de la Dumnezeu. Si eu sunt doar cu mama am 16 ani, tata desi era cu mine in sat(locuiesc la sat) abia acum dupa ce m-am intalnit cu fratii mei de tata, s-a gandit ca trebuie sa vb cu mine si sa-mi zica tot ceea ce stiam deja.Ma rog. Eu iti doresc tot ce e mai bine si nu dispera, sa nu te gandesti nici macar o secunda sa renunti la viata ca te asigur eu ca o sa vina si zile mai bune pe strada ta. Despre mama ta...nu vreau sa mai zic nimic si nici sa o judec, incearca tu sa fi cat poti de buna si cu cei care merita. multa bafta si succes in toate. chiar sper ca Dumnezeu o sati auda glasul. crede doar MULTA BAFTA

| Vizitiul a răspuns:

"La avon rimelul spectra lash si mai e si supershock.ma dau cu amandoua in acelasi timp.cu spectra lash incarc genele cu rimel, iar cu celalalt le descurc." Asta-i un raspuns dat de tine anterior. Bun. Spui ca n-ai bani pentru dinti, ok. Banuiesc ca-s a dracul de ieftine toate porcariile alea cu care va dati, nu? Mda, si ne spui ca n-ai bani. De porcarii ai bani, dar de dinti nu ai. Bun. Gandeste-te ca abtinandu-te de la machiaj o luna iti poti pune un dinte. Sau ma insel? Nu cred. Totul de-a gata peste noapte nu se poate, e nevoie de timp si munca. Dar e mai usor sa intinzi mana. Hai, tai-o de aici ca se anunta cod galben.

| alina_8489 explică:

@androgin am cersit eu ceva? am cerut bani cuiva sau macar tie? in primul rand nu stiu cine te crezi sa imi vorbesti in asemenea hal, pe cand eu nu ti-am facut absolut nimic tie. si nu imi cumpar "porcarii" cu care sa imi dau pe fata pe fiecare luna si nici nu sunt de milioane cum zici tu.sunt lucruri primite de la sora iubitului meu care e reprezentant Avon, iar cat despre dinti, asa crezi tu ca imi pune dentistul cate un dinte cand am nevoie? suma care imi trebuie este enorma pentru mine, poate pentru tine e un nimic, ca oricum vad ca imi vorbesti de sus.am intrat aici sa cer sfaturi, nu sa cer de pomana si nici sa stau la mila ta.ar trebui sa stai sa te gandesti putin inainte sa vorbesti niste lucruri care nu isi au rostul. daca te deranjeaza intrebarile mele, problema ta.cand vezi intrebari de-ale mele, ignora-le.nu te obliga nimeni sa-mi dai raspuns, decat raspunsuri ca ale tale mai bine ma lipsesc. n-am nevoie de sfaturile tale, de fapt nu mi-ai dat niciun sfat, doar ti-ai exprimat frustrarea fata de produsele cosmetice, deci commentul tau este egal cu 0 pentru mine.si sa-ti fie rusine ca iti permiti sa imi vorbesti asa.

| Vizitiul a răspuns:

Alina - Din cate vad eu, tu nu mai stii ce vorbesti. Pai, din moment ce ne prezinti situatia ta financiara (sincer sa fiu, nu ma intereseaza), banuiesc ca apelezi indirect la mila noastra, sau poate asa mi se pare mie. Puteai sa spui foarte frumos ca ai probleme cotidiene si nu stii cum sa le combati, dar de aici pana la a insira toata povestea e cale lunga. Si ma intreb de ce, de ce atata insiruire? Tu crezi ca esti singura de pe site care are probleme? Stai relaxata, nu esti sngura. Doar ca altii nu se plang, asteptand mila altora. Sunt persoane carora le-au decedat parintii (ai tai sunt doar divortati, deci, ii poti vizita cand doresti). In schimb, cei ce n-au parinti, unde -i mai viziteaza? Tatal tau este un nemernic? Hmm, ai uitat ca de pe masa lui ai mancat? Se pare ca da. Tie sa-ti fie rusine, nu mie! Ai 19 ani si nu stii ce sa faci? Nu este un magazin, o alimentara ceva in zona in care locuiesti? Daca vecinii iti cunosc situatia, n-a venit unul sa te intrebe, daca vrei sa muncesti undeva? Sau, nu te-ai dus sa rogi un vecin pentru a se interesa de un posibil loc de munca? Stiu, e mai usor sa stai in varful patului si sa tastezi. Vad ca ai si internet? Pai, din moment ce-ti permiti internet si machiaje, eu zic ca-ti merge destul de bine. Ai vrut sa pleci in strainatate? Pai, cum sa te descruci acolo si cu ce bani ajungi acolo? Am luat in considerare faptul stai prost cu situatia financiara. Oricum, eu nu am inghitit aceasta galusca.
Ai vrut sa ne demonstrezi noua ca, in ciuda faptului ca esti saraca, amarata si lipsita de optimism, tu nu ai de gand sa pleci, fiindu-ti teama de-o oarecare inducere in eroare a celora care iti promit un loc de munca. Adica, mai pe romaneste! "Prefer sa mor de foame in loc sa ma prostituez." Bravo, bravo, bravo, am observat puritatea sufletului si a mintii tale. Apropo, daca intotdeauna pui raul inainte, nu cred c-o sa-ti gasesti loc de munca vreodata! Pentru ca tu nu incerci, tu doar iti imaginezi finalul! Am sa-ti dau un sfat, daca il urmezi este bine, daca nu, eu nu am nimic de pierdut, ci tu. Suferi de personalitate anxioasa, cauta pe google "personalitate anxioasa" si documenteaza-te. Iti mai spun ceva, tu-ti construiesti personalitatea, nu personalitatea pe tine!

| alina_8489 explică:

Asa e cand vorbesti din afara. daca ai fi in situatia mea, ai vedea si tu cum e.si parintii nu pot sa-i vizitez asa cum zici tu.tocmai de asta am insiruit toata povestea, pentru ca altfel ma trimiteau cu totii la parinti, ceea ce nu e posibil, daca ai citit tot ce am scris ai fi vazut.na ca nu am spus tot adevarul ca nu mi s-a parut necesar. unde sa ma duc? sa-i cer bani tatei, care banii de salariu ii da pe alcool si tutun(si femei)? sa ii cer bani mamei, care e sub papucul sotului ei? da, am mancat pe masa tatalui meu, care de mica m-a batut in ultimul hal, de ramaneam cu mainile si picioarele negre si m-a facut servitoarea lui.eu n-am avut copilarie ca orice copil din cauza lui si tu imi spui sa-mi fie rusine.pentru ce? te-ai pus cumva in situatia mea si ai gasit tu solutii la intrebarile mele? am incercat sa ma angajez, am fost la diverse interviuri si ce-am rezolvat? am plecat acasa plangand si umilita de angajatori, care in loc sa-mi spuna pur si simplu ca nu au nevoie de mine, au preferat sa ma jigeasca si sa-mi spuna ca nu angajeaza persoane care arata in halul asta.crede-ma ca nu sunt chiar asa cum ma crezi.am terminat liceul economic si cu medie destul de mare, iar asta ar fi trebuit sa imi deschida macar cateva usi, dar nu a fost asa din cauza "defectului" meu.mai toti vor sa angajeze fotomodele, sa le curga balele dupa ele cand le vad la servici.am fost chiar la anofm si tot n-am gasit nimic.traiesc intr-un oras mic, asa cum am mai spus, iar locurile de munca sunt foarte putine. iar la faza cu "prefer sa mor de foame decat sa ma prostituez" esti nesimitit fara doar si poate. cum sa ma duc sa ma prostituez? du-te tu daca ti se pare asa tentanta varianta asta.si te rog nu imi mai lasa mesaje, chiar ma indispun persoanele astea care se cred atotstiutoare si care culmea imi spun sa ma si duc la prostitutie.se vede ca n-ai avut probleme de genu in viata si nici nu iti doresc sa ai, ca e greu mai ales cand vezi ca altii in loc sa te ajute, mai rau de infunda si te judeca. cine esti tu sa ma judeci pe mine? daca ai un sfat sa-mi dai bine, daca nu, mai bine las-o balta, ca oricum vad ca la tine numai tu ai dreptate, ceilalti nu au niciun cuvant de spus in fata ta.lasa-ma in pace si nu-mi mai trimite mesaje

| Vizitiul a răspuns:

"Ai vrut sa ne demonstrezi noua ca, in ciuda faptului ca esti saraca, amarata si lipsita de optimism, tu nu ai de gand sa pleci, fiindu-ti teama de-o oarecare inducere in eroare a celora care iti promit un loc de munca. Adica, mai pe romaneste! "Prefer sa mor de foame in loc sa ma prostituez." Bravo, bravo, bravo, am observat puritatea sufletului si a mintii tale." Citeste cu atentie ce am spus eu mai sus. Unde am spus sa mergi sa te prostituezi? Nu-mi place sa-mi pui cuvinte in gura pentru a iesii tu deasupra. Nu mai am ce discuta cu tine. Am dreptul la opinie, iar opinia mea in legatura cu tine este ca, inventezi o poveste trista pentru a stupefia oamenii, pentru a avea parte de mila din partea lor. Ai probleme la nivel psihic. Ti-am spus ca suferi de personalitate anxioasa (am spus asta gratie povestii tale postate pe site). Daca era adevarat ce ai spus in acea poveste, cred ca luai in considerare sfatul meu, pentru ca, chiar era de ajutor. (Repet, daca situatia prezentata mai sus este adevarata). Dar, tu nu! Ai omis acel pasaj tocmai pentru a prelungii povestea, pentru a crede lumea ca tu esti cea care are dreptate. Inteligenta inventia, ai aparut ca o victima in fata oamenilor (asta in prima faza), iar apoi ti-ai aratat coltii (cand am aparut si nu ti-am cantat in struna).
Pai, o fata modesta, necajita, suferinda, mai are chef de cearta? Puteai s-o spui inteligent si succint: "Androgin- Crezi ce doresti!"
Dar am citit indignarea din tine printre randuri. Pai, un om care stie ca are dreptate, de ce s-ar mai revolta? De ce ar mai lua in seama spusele unui nebun (nebunul fiind eu)? Dupa cum am spus, eu nu am inghitit galusca asta. Daca ai ajuns sa inventezi astfel de povesti, ti-as recomanda psihiatrul, nu psihologul. Asta-i ultima replica din partea mea. Pa!

| alina_8489 explică:

Crezi ca daca starnesc mila cuiva pe aici ma simt eu bine? ce crezi ca sunt dependenta de mila? poate am partea mea de vina ca nu am inteles lucrurile cum ai vrut tu sa se inteleaga.fiecare intelege dupa mintea lui. uite atat ma duce pe mine mintea si asta am inteles din vorbele tale.recunosc ca nu am facut bine ca am reactionat asa, dar sincer, m-am simtit atacata intr-un fel de vorbele tale si nu mi s-a parut corect sa ma judeci atata timp cat nu stiai despre ce e vorba. si nu e poveste inventata.doar am sperat ca cineva de aici, cunoscand povestea, nedand toate detaliile vietii mele, am relatat doar in mica parte anumite fapte, poate sa imi dea un sfat, ce sa fac sa incerc sa ies din situatia asta. m-am gandit ca e posibil sa fie si alte solutii care nu mi-au trecut mie prin minte.si crede-ma ca am fost la psiholog, ce-i drept al liceului, dar nu mi-a dat niciun sfat, sau sa-mi spuna ceva concret, decat stateam zilnic o ora in care desenam copaci si oameni si tot asa, dar nu am aflat nici pana acum la ce naiba m-am mai dus la ea, ca nu vorbeam aproape deloc.si da, m-am documentat despre personalitatea anxioasa.aici iti dau dreptate, ceea ce ai spus e adevarat.de mic copil am fost pesimista si mereu am stat si m-am gandit prea mult la ceea ce urma sa fac si la urmarile acelui fapt. o sa ascult sfatul tau si m-am informat despre un psiholog aici in localitate.am inteles ca pretul pe sedinta este destul de bun si sper sa imi gasesc si un loc de munca sa imi pot permite ca continui cu sedintele.si inca ceva... imi cer scuze ca te-am jignit si ca te-am atacat nefondat, dar iti spun sincer ca m-am simtit intr-un fel atacata de tine.am mai intrat pe alte forumuri si majoritatea si-au batut joc de mine si situatia mea.am crezut ca esti ca ei.

| Delee a răspuns:

Cred ca daca am pune mana de la mana, toti utilizatorii de pe acesti site, un leu macare de fiecare, am reusi sa te ajutam cumva.Eu sunt dispusa, numa sa accepte si restul.

| Ionescu_Mihai_1988_bzqS a răspuns:

Buna. De unde esti? Poate te pot ajuta in vreun fel sa obtii un job

| Ionescu_Mihai_1988_bzqS a răspuns:

Daca vrei imi lasi p mail un mesaj nu prea stau la pc mai deloc, adresa e iri41@yahoo.com