| DeeDeeMe a întrebat:

Prietena mea m-a invitat sa merg cu ea si cu fratele ei 2 zile la munte in vacanta de iarna. Problema e ca fratele ei e la liceu, e cu doi ani mai mare (eu sunt clasa 8a) si o sa vina si alti colegi de-ai lui la munte. Am mai iesit cu ei o data si nu m-am simtit prea bine pentru ca unii dintre ei fumeaza si beau, dar prietena mea tot insista sa mergem, ca sa ne distram si noi in vacanta asta. Nu stiu ce sa fac, sa merg sau nu? ma puteti ajuta cu un sfat?

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Daca mai vin si alte fete, in care ai incredere ca sunt serioase, poti sa mergi. Nu trebuie sa consumi alcool si sa fumezi. Nu e bine sa te izolezi de tinerii de varsta ta fiindca mai tarziu vei fi singura si vei regreta. Totusi, daca ti se pare ca nu e locul tau acolo cu ei, daca nu-ti place felul cum se distreaza, nu merge.

| freehugs a răspuns:

Si acasa ce faci? du-te si distreaza-te, ce daca beau si fumeaza doar nu stai langa ei. poate iti gasesti si un prieten smugsmug
in locul tau nu as mai fi avut dubii, plecam si mainelaughing numai sa nu stau acasa tongue

| xlmpq a răspuns:

Nu te du, o sa te inteleaga

Răspuns utilizator avertizat
| Daockta a răspuns:

Dacă chiar nu te simţi în largul tău când eşti lânga ei atunci nu te mai duce pentru că nu o să te distrezi chiar deloc.

| pissy_6592 a răspuns:

Daca zici ca ai mai fost in acel anturaj si nu te-ai simtit bine, nu cred ca e o idee buna sa mergi! Eu zic sa inainte de a lua o decizie ar trebui sa vezi daca vrei tu sa mergi, nu ca insista prietena ta! Tu hotarasti ce e mai bine pentru tine!

| NikiNicole a răspuns:

Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare si sfatul meu este sa faci cum crezi ca este mai bine pentru tine si sa nu te lasi influentata de prietena ta. Tu cunosti cel mai bine situatia, asa ca gandeste-te bine inainte sa spui da sau nu. Am citit ceva interesant chiar pe tema asta, poate te ajuta. http://blog.viatameaunjocserios.ro/copii/