| pepino a întrebat:

"Prietenul la nevoie se cunoaste" In zilele noastre, din pacate, proverbul s-a modificat in "Prietenul la nevoie te cunoaste". Ce schimbari de natura sociala stau la baza acestei transformari?

Răspuns Câştigător
| dakota_7008 a răspuns:

Ai putea spune ca, pe vremuri, alte valori erau mai importante: camaraderia, onestitatea, demnitatea... Acum lucrurile s-au schimbat. Cu toate astea, eu cred ca natura umana e aceeasi dintotdeauna, indreptata mai mult spre actiuni negative decat spre cele pozitive.

1 răspuns:
| dexter_3858 a răspuns:

Nu cred ca s-a schimbat nimic, vechea zicala,, prietenul la nevoie se cunoaste" inseamna ca tu esti cel care la nevoie il cunosti.