| anonim_4396 a întrebat:

Problema lene & comoditate. De vreo doi ani am inceput sa fiu o persoana foarte lenesa, fara pofta de viata, inchisa, introvertita etc. Dupa sfarsirea verii de acum 2 ani care a fost una activa in sensul ca ieseam mai toata ziua afara si aveam activitati am intrat in aceasta stare din care nu am mai iesit. De cand incepuse scoala nu mai avea deloc timp liber in cursul saptamanii iar in week-end ma relaxam cat puteam in casa. Vara urmatoare nu a mai fost deloc la fel, ieseam din casa destul de rar si parca imi era rusine, eram timid fata de ceilalti. Am doi prieteni de varsta mea cu care ma inteleg dar ei de obicei stau si cu altii mai mari cu 3-4 ani si nu inteleg de ce imi e cam rusine sa dau oechii cu ei. Aceasta stare o am pana in prezent si nu stiu ce sa fac sa scap de ea. Ma simt foarte lenes si cand sunt chemat la o iesire refuz sau nici nu raspund. Nu ma simt confortabil sa ies afara si imi e rusine de ceilalti mai mari, care ma vor intreba ce e cu mine de ies asa rar din casa.

Vreau niste sfaturi, incurajari. Cer seriozitate, fara mistouri.

12 răspunsuri:
| deeea28 a răspuns:

Eu cred ca s-a intamplat ceva cu tine, ori ti s-a intamplat ceva care te-a facut sa te simti aiurea in cercul tau de prieteni, ori oboseala, desi la varsta ta n-ar trebui sa fie, ori ai devenit depresiv de la o suparare prea mare care n-ar trebui sa existe la o varsta asa mica. Oricum ar fi, ori lasi sa treaca de la sine ceea ce e posibil sa nu se intample, ori incepi, incet incet sa iesi din nou. Nu trebuie sa iesi neaparat sa stai cu orele sau sa faci nu stiu ce, dar macar o ora acolo si incearca sa iesi cu prieteni, amici cu care-ti face placere sa iesi sau care au ceva in comun cu tine. Daca nu te simti bine in cadrul de acum sau baietii prea mari fata de tine te fac sa te simti stanjenit sau aiurea, eu zic mai bine sa iti cauti altii. Dar oricum ar fi, nu te lasa in starea asta de vegetare mai ales la varsta asta. Esti tanar, traieste-ti viata ca e frumoasa chiar si cand ai greutati.

| Crisu a răspuns:

Cand esti chemat afara, nu refuza. Aceste lucruri se intampla datorita adolescentei, este perfect normal. Nu refuza si vorbeste direct cu celalti, indiferent ce varsta au. Trebuie sa incerci! happy

| ramona30 a răspuns:

As dori sa completezi intrebarea ta cu varsta pe care o ai...conteaza mult varsta pe care o ai ca sa stim ce sfaturi iti dam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E bine ca ti-ai dat seama de problema. incearca sa nu te mai gandesti la nimic pe moment:lene, rusine etc. Tot ce trebuie sa faci e sa-ti pui adidasii (pantofi, sandale, bascheti etc...ai prins ideea) in picioare si sa iesi din casa. intra in vorba cu cunoscuti, raspunde la intrebarile pe care le au (poti sa spui ca ai avut o stare mai nasoala, nu e bai) si-ai sa vezi ca totul va fi ok. iti dai tu seama mai tarziu ce-a fost cu tine. bafta!

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Duah, si eu am aceeasi stare yawn
cred ca in afara sa astepti sa-ti treaca nu este alta solutie x_x

| stelyii a răspuns:

Multe persoane trec prin asta..si la varste mai mari decat a ta. incearca sa schimbi ceva la tine, schimba-ti un pic atitudinea, ai putea sa-ti schimbi look-ul, nu stiu ce anume dar ceva trebuie schimbat. Pentru ca starea pe care o ai este cauzata doar de tine. Din ce ne ai spus nu am vazut ceva cum ca ei te jignesc sau te fac sa te simti inferior lor.Deci, de la tine porneste totul. Du-te afara, plimba-te, zambeste tuturor, razi la glumele lor chiar daca nu ti se par haioase.Incet-incet schimbarea se va simti.

| Patriciia a răspuns:

Si eu am trecut printr-o faza dinasta..nu-ti face griji... e ceve temporar. dar daca vrei sa treaca ar trebuia sa incepi sa iesi din nou afara sa reiei activitatile pe care le faceai inainte pe cat posibil si ai sa vezi ca in maxim 2 saptamani trece ..iti promit>:*

| ionalexandru98 a răspuns:

Boxul e un sport foarte bun pentru tine. Daca ti-e lene sa te aperi s-ar putea sa te alegi cu arcada sparta, membre rupte sau cu coloana vertebrala tasata.Succes!

| Ritska a răspuns:

Am 15 ani.

| alexandru725 a răspuns:

Mda... Te inteleg asta mi se intampla si mie cu prieteni si astea. Numai eu nu prea am prieteni rolling on the floor! Nici eu nu prea ies din casa. E lenea asta rolling on the floor

| alexdorogi a răspuns:

Man incearca sa iesi afara cu prieteni ca si cei mai mari sunt detreaba iesiti la suc bere energizant ceva fa-ti iubita du-te la un sport exemplu box fotbal etc funda?big grin

| alexdorogi a răspuns:

Man incearca sa iesi afara cu prieteni ca si cei mai mari sunt detreaba iesiti la suc bere energizant ceva fa-ti iubita du-te la un sport exemplu box fotbal etc funda?