| StefanescuDaniel a întrebat:

Problema mea ar fi urmatoarea : Poate unii dintre voi ar zice ca as putea fi fericit de situatia in care sunt sau sa profit de moment, dar eu vreau sa aleg doar o varianta din trei variante posibile. Varianta unu ar fi o fata din alta tara care este foarte cuminte si ar fi dispusa sa se mute cu mine aici in Romania si sa facem o familie. Doar sa ma duc dupa ea atat ar trebui sa fac. Varianta doi : o femeie de 35 de ani cu 2 ani mai tanara decat mine care are un copil,e despartita de tatal copilului de cand avea cel mic cateva luni,iar acum are un prieten care pare foarte copilaros, nu munceste, nu face nimic, sta la banii parintilor lui, iar ea mi-a spus ca ma va anunta daca e de ceva. Iar varianta trei ghiciti ce : In curand se va intoarce fosta mea cu care nu m-am mai vazut de 4 ani in tara si precizez ca nu ne-am despartit si nu ne-am certat niciodata doar ca ne-au despartit drumurile locurile noastre de munca. Si acum am inteles de la mama mea cu care fosta a comunicat ca se va intoarce in maxim o luna in tara. Voi pe care ati alege-o?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai o viata tare incurcata nici tu nu stii ce vrei, dar nu te baga cu aia care are copil lasa o sa si creasca copilul, copilul acela nu te va accepta pe tine ca tată, gindeste te ca copilul va creste si va vrea sa i si cunoasca tatăl natural care evident nu esti tu ăla. Plus ca femeia e mai mare decat tine deci din start nu e de ales femeia cu copil, referitor la fata din alta țara, cit de bine va cunoaste ti voi doi? Ea din ce țara este? Te vei putea adapta tu in țara ei? Ea vrea sa stea aici in Romania? Ea ce varsta are? Iar ultima pe listă fosta, de care te ai despartit, ce te face sa crezi ca fosta va vrea sa va reimpăcati? Daca ea are prieten? Ca nu te asteaptă nimeni 4 ani pe tine, Cel mai bine ar fi sa i ti faci o nouă relatie dar nu cu femei divortate cu copil, si nici cu străine despre care nu cunosti nimic, iar fosta ar trebui sa ramina fosta, daca ea te a parasit odată o sa o mai facă si de data aceasta, in final decizia este a ta, tu le cunosti pe femeile acestea daca intr-adevar le cunosti, ce varsta ai?

| StefanescuDaniel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu voi implini 37 de ani acum in Iulie. Femeia cu copilul de 12 ani e mai mica cu 2 ani decat mine, are doar 35 si ne cunoastem de la mine din zona ca sa zic asa. Ne-am cunoscut din greseala, fiindca ea e colega la locul ei de munca cu prieteni de-ai mei din copilarie. Pe cea din America am cunoscut-o personal cand am fost in vizita la ea vara trecuta. Doar ca dupa o perioada de stat acolo, au inceput sa ma amendeze cei din guvernul american si neavand incotro a trebuit sa ma intorc inapoi in Romania. A fost si ea la mine, a stat 6 luni si chiar i-a placut aici. Ghinionul meu a fost ca a trebuit sa se intoarca cand se simtea tatal ei rau dupa care a si murit cand a ajuns ea inapoi dupa scurt timp. Iar acum ea ar vrea sa vina in Romania sa se mute cu mine aici. Am si avut discutia asta fata in fata i-am spus ca daca se muta cu mine nu ne vom putea plimba cu avionul dus-intors luna de luna sau de nu stiu cate ori pe an pana in America si inapoi, in caz ca ei i se va face dor de familie. Si ea spus ca trebuie sa o fac eu sa se simta fericita si implinita si sa o fac sa isi ia gandul de acolo si de la chestii negative. Iar fosta nu m-a lasat, amandoi lucram ca si asistenti medicali in Austria la o clinica, pana cand eu am fost transferat in Germania si ea in Elvetia. Si uite asa ni s-au despartit drumurile si ne vedeam foarte rar in Romania cand ne nimeream amandoi in concediu. De asta nu stiu pe care sa mizez mai mult...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Varianta 3.

| Drimmero a răspuns:

Varianta 4: O tipa noua pe care as cunoaste-o si as parcurge treptat pasii, sa zic de ce.
1. Tipa din alta tara nu reprezinta nicio garantie, sa te duci dupa ea, adica nici nu va cunoasteti si deja vrea familie, e cam dubioasa treaba.
2. Femeia de 35 de ani cu copil, personal pentru mine ar fi mare, are si copil, nu caut asta dupa acum, deci as zice pas. Mai ales ca are gagic si deja isi facea planuri cu tine, de ce nu ti-ar face si tie asa?
3. Fosta inseamna ciorba reincalzita care nu mai are acelasi gust, desi ai putea si ar fi cea mai plauzibila varianta, n-as exclude-o total dar cel mai bine ar fi sa cauti una aproape de tine, nici nu trebuie sa o planifici ca o poti intalni spontan.

| StefanescuDaniel explică (pentru Drimmero):

Cu Varianta 4 care ai spus-o adica sa cunosc o fata noua si sa o iau de la zero treptat si eu as fi de acord. Doar ca uite ca nu o intalnesc. Pe tipa din alta tara respectiv America o cunosc deja. Am fost deja la ea in vizita si ea a fost la mine in Timisoara timp de 6 luni. Apoi a trebuit sa se intoarca inapoi la familia ei deoarece tatal ei era foarte bolnav, iar dupa ce ea a ajuns inapoi acasa a si murit tatal ei dupa scurt timp. Femeia de 35 de ani cu copil nu mi-a facut niciun rau. Tocmai ca ma respinge la modul frumos si respectuos si imi spune mereu ca are prieten si ca nu ar fi frumos fata de el sa vorbeasca cu mine pe la spatele lui. Si mi-a interzis intr-un mod frumos si respectuos sa ii scriu ca sa nu ii fac cearta cu respectivul. Si a spus ca daca e de ceva, ma va suna sau imi va scrie ea. Atata tot. Iar fosta a fost femeia pe care am iubit-o, o iubesc si o voi iubi mereu neconditionat, fiindca niciodata nu m-am certat cu ea, niciodata nu ne-am injurat si nu s-a intamplat nimic rau intre noi. Doar ca mie imi e frica sa nu reluam relatia si dupa aceea sa trebuiasca din nou sa plece cu munca in alta tara. Eu as astepta sa stau de vorba fata in fata cu ea luna viitoare cand va veni si sa ii spun pe fata ca nu are rost, decat daca e sigura 100% ca va ramane si nu va mai pleca.

| Freya1 a răspuns:

E cam alambicata chestia si cred ca te-ai încurcat cam mult.Nu stiu de ce dar mi se pare ca toate 3 sunt ciudate și încearcă să pună mâna pe tine cu un scop.

Prima având în vedere că e în america, cum zici tu e ciudată a vrea sa vina in Romania asa ca te-a cunoscut pe tine cateva saptamani/luni.Totusi,e america frate de ce sa vi la sarachia asta de aici daca nu e ceva putred la mijloc.Plus ca e ciudat ca femeie sa nu ai o problema ca treci oceane departe de de familie cu unul pe care îl cunoști de scurt timp. Adica pare putin ori mai slabuta de minte (scuze).

Pe cealaltă cu copilul o puteam intelege.Adica da, se mai intampla sa ai o căsnicie eșuată si sa vrei sa iti refaci viata ca e normal, orce om are acest drept.
Da cand tu iti iei un coptil pe lângă tine pe care îl întreține mama si tata doar pentru a avea parte de sex (ca altfel nu vad de ce ai accepta sa il întretii având deja tu responsabilitatea copilului tau de 12 ani in spate) e mda...Nici asta nu pare prea inteligentă si cu capul pe umeri.Plus ca de unde vei sti ca dupa ce te ia pe tine nu se va plânge la altul ca nu va merge relația? Sau de ce nu il lasa pe ala? Așteaptă sa vada daca te hotărăști tu si dupa, dacă nu rămâne asa in situatia aia? Mare iubire e.

Iar fosta e fosta.Hai sa zicem ca ai putea sa te revezi cu ea sa vezi daca mai aveti ceva unul pentru altul si daca va reputați lega drumurile daca zici ca nu a fost nimic nașpa intre voi, dar totusi, nici asta nu e prea ok.

| AliGab a răspuns:

Pe care mi-ar spune inima.

| Vântulalb a răspuns:

1. Nu stiu ce sa spun. Poate e asa, poate urmareste un trai mai bun.
2. Hai sa fim seriosi! Divortata. Chiar daca sotul ar fi fost de vina, ce cauta cu tinerelul ala care papa banii altora?
3. Si-a amintit de tine la revenire? Haha. Are nevoie de o umbrela de vreme rea? Poate gresesc. Totusi a tinut legatura cu mama ta.

| StefanescuDaniel explică (pentru Vântulalb):

1. Legat de fata din strainatate, chiar e fata muncitoare si harnica care isi ajuta mama in casa si fratii dupa moartea tatalui ei. Si acum vrea si ea sa isi faca viata ei sa isi faca o familie. Tot despre asta discutam de un an de zile. Ne-am si vazut am si stat la ea acasa dar nu m-au lasat cei din guvernul tarii ei sa stau mai mult acolo fiindca au inceput sa ma amendeze cu 5 euro pe zi.
2. Divortata in ghilimele fiindca nici nu stiu daca a fost maritata cu ala sau nu. Stiu ca a fost cu el de cand a avut 19 ani si ceva pana la 23 cand l-a nascut pe cel mic iar acum baiatul are 12 ani si ea 35. Tocmai ca nu ii papa banii aluia, ea lucreaza ca sa faca bani pentru ea si pentru fiul ei. Ceea ce e de apreciat. Ceea ce am zis eu despre actualul ei iubit este ca nu inteleg de ce sta cu el, cum sa stai cu unul care sta pe banii parintilor lui? Care nu ii in stare sa iti cumpere o cafea sau sa te scoata in oras pe banii lui, munciti de el? Am intrebat-o chiar ieri de ce sta cu el, ce vede la el si mi-a spus ca el nu e asa golan si mapetz cum il fac eu si ca are si el calitatile lui. I-am zis in fel si chip si i-am batut apropoul sa se mute cu mine la mine in apartamentul meu din centrul Timisorii, ca sa nu mai trebuiasca sa isi faca griji pentru platit chirie, intretinere si toate cele. Nu a zis nici ca nu, nici ca da, dar a zis ca nu ar fi corect fata de actualul ei iubit sa faca asa ceva si ca daca va fi de ceva ma va anunta ei cand va fi cazul. Si m-a rugat sa nu ii mai scriu mesaje des ca sa nu ii fac cearta cu ala.
3. Nu si-a amintit de mine la revenire fiindca niciodata nu m-a uitat. A fost iubirea vietii mele si am fost iubirea vietii ei. Doar ca locurile de munca in tari diferite ne-au despartit drumurile in urma cu 4 ani. E o femeie foarte puternica, care a muncit fiecare banut castigat si acum la ora actuala are o avere destul de consistenta ca sa zic asa. E o femeie foarte determinata in tot ceea ce face si are tot ceea ce isi doreste. Asa ca de asta am dubii legate de fiecare in parte. De cea din strainatate imi e frica sa nu o aduc aici si apoi sa inceapa sa planga ca ii e dor de familia ei fiindca nu ne putem plimba mereu cu avionul dus-intors ca ne-ar rupe de bani si i-am explicat si ei fata in fata asta. Iar raspunsul ei a fost ca trebuie sa o fac eu sa se simta fericita si sa nu ii fuga gandul aiurea. La cea de a doua ar trebui sa astept un semn de viata de la ea fara sa o mai deranjez decat daca imi scrie ea sau daca ma suna ea. Iar cu a 3-a fosta imi e frica sa nu continuam de unde am ramas si cand imi va fi lumea mai draga sa trebuiasca sa plece din nou la munca in strainatate.

| Vântulalb a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Pai, eu despre tanar am zis ca papa banii, nu despre femeie. Si, vezi ce zice Drimmero la varianta 2! Dar din ce zici tu, nu cred ca ea 2 te vrea. Dar nici nu te refuza, ca esti bun de refugiu in caz ca o lasa tinerelul pentru alta mai tanara si fara obligatii.
Raman 1 si 3.
Cu 1, e si bine si riscant.
Ramane 3, daca te vrea si ea categoric. Nu doar cat sta in tara. Daca e asa cum spui aici, e cea mai buna varianta. Daca nu ai si... 4 happy
E greu de dat sfaturi in asa situatie.