| Necuvântător a întrebat:

Problemă.
Un/o tânăr/ă de 18 ani, elev/ă în clasa 12-a, câștigă o sumă mare de bani la loterie. Ca de obicei, el/ea vizionează extragerea loto împreună cu părinții lui/ei iar aceștia știu ce numere bifează pe bilet. Așadar, părinții află de câștig în același timp cu fiul/fiica.
Părinții sunt de părere că fiul/fiica ar trebui să urmeze o facultate, dorind ca el/ea să-și investească o parte din bani în educație iar cealaltă parte să o administreze (tot) ei, asigurând/u-l/-o că vor folosi banii în interesul lui/ei și că îi vor da din când în când bani de buzunar. Fiul/fiica nu se mulțumește cu niște firimituri din câștigul lui/ei și dorește să își ia viața în propriile mâini, însă părinții consideră că nu este îndeajuns de matur/ă pentru a face acest pas. Întrucât părinții consideră că fiul/fiica va irosi toți banii și se va întoarce de unde a plecat, ei vor să îl/o supună pe acesta/aceasta unui examen "de maturitate".
Ca urmare, fiul/fiica părăsește domiciliul, luând și biletul de loto cu el/ea, fără să le spună părinților (nu vrea să producă tulburare, știind că părinții sunt calcitranți de fel).
Având în vedere că fiul/fiica pleacă de-acasă și nu se mai prezintă la cursuri, părinții cred că fiul/fiica lor se află într-o stare de vulnerabilitate (credință amplificată de faptul că are asupra lui/ei biletul câștigător la loto).
Ca urmare, părinții își declară fiul/fiica dispărut/ă.
Procedează corect fiul/fiica?
Procedează corect părinții?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este bumerangul educatiei.
Copilul matur nu poate ajunge la intelegere cu parintii si mai bine pleaca de acasa decat sa aiba incredere in ei.
Rezultatul este previzibil: copilul va putea fi abordat de cineva care-l lasa fara bani in scurt timp, pe drumuri.
Parintii vor ramane fara acces la bani, vor trai ca inainte, dar cu un copil pierdut sau ruinat, distrus (daca vine acasa patit).

suntserios
| suntserios a răspuns:

O familie complet disfuncționala

| sofisis a răspuns:

Procedeaza gresit toti...parintii pentru ca vor sa isi insuseasca prin manipulare emotionala ceva ce nu le apartine si copilul pentru ca in loc sa se comporte ca un adult si sa isi sustina deciziile in fata lu' mami si tati, fuge si mai da naiba si educatia.
Oricati bani ai avea, educatia e importanta.
Are dreptate suntserios, familie disfunctionala.

| Necuvântător explică (pentru sofisis):

De manipulare emoțională nici nu poate fi vorba. Dacă fiul/fiica era manipulat/ă de părinți, făcea întocmai cum vor ei, însă el/ea nu acceptă nici măcar o condiție impusă de ei, drept pentru care nu mai vrea să stea în casa lor.
Fiul/fiica pleacă în acel mod pentru a-i proteja pe părinți de nedreapta lor mânie. Fiind major/ă, el/ea nu mai răspunde în fața părinților pentru deciziile sale.
Referitor la educație, decizia de continuare a studiilor aparține în totalitate fiului/fiicei.

| sofisis a răspuns (pentru Necuvântător):

Nu ai inteles nimic din ce am scris eu. Reciteste.

| Necuvântător explică (pentru sofisis):

Nu se poate discuta despre manipulare dacă este doar intenția părinților de a-și însuși în acest mod ceva ce nu le aparține.

| Necuvântător explică (pentru sofisis):

"Procedeaza gresit toti...parintii pentru ca vor sa isi insuseasca prin manipulare emotionala ceva ce nu le apartine"
De manipulare emoțională nici nu poate fi vorba. Dacă fiul/fiica era manipulat/ă de părinți, făcea întocmai cum vor ei, însă el/ea nu acceptă nici măcar o condiție impusă de ei, drept pentru care nu mai vrea să stea în casa lor.

"copilul pentru ca in loc sa se comporte ca un adult si sa isi sustina deciziile in fata lu' mami si tati, fuge si mai da naiba si educatia."
Fiul/fiica pleacă în acel mod pentru a-i proteja pe părinți de nedreapta lor mânie. Fiind major/ă, el/ea nu mai răspunde în fața părinților pentru deciziile sale.

"Oricati bani ai avea, educatia e importanta."
Referitor la educație, decizia de continuare a studiilor aparține în totalitate fiului/fiicei.

| sofisis a răspuns (pentru Necuvântător):

Faptul ca mi le-ai impartit in paragrafe nu denota ca ai inteles ce am scris eu.
Nicaieri nu am mentionat ca fiul/fiica era manipulata. Asta ai interpretat tu.
Fuga de reactii si de responsabilitati denota imaturitate, oricat ai incerca sa zici ca nu. Esti adult, iti asumi si reactiile de isterie si crizele si tot ce impune o decizie de'a ta. Plecatul inopinant din casa parintilor doar pentru ca s-a castigat o suma de bani si nu se pot pune de acord asupra gestionarii lor, este imaturitate oricum ai da-o.
Orice om cat de cat inteligent ar pune pret pe educatie.

| Necuvântător explică (pentru sofisis):

"Esti adult, iti asumi si reactiile de isterie si crizele si tot ce impune o decizie de'a ta."
Să își asume fiul/fiica reacțiile părinților?

| Necuvântător explică (pentru sofisis):

"Plecatul inopinant din casa parintilor doar pentru ca s-a castigat o suma de bani si nu se pot pune de acord asupra gestionarii lor, este imaturitate oricum ai da-o."
*inopinat
Având în vedere că nici una dintre părți nu cade de acord, dacă fiul/fiica ar pleca după o confruntare crâncenă consideri că ar fi o dovadă de maturitate?

| sofisis a răspuns (pentru Necuvântător):

Da. Normal ca trebuie sa isi asume reactiile nu sa dispara de pe fata pamantului...care e problema ca urla mama si tata? Sa urle sanatosi. Eu niciodata nu am fugit de reactiile deciziilor mele. Indiferent cat de urat s-a reactionat.

| sofisis a răspuns (pentru Necuvântător):

Nu ma refer la asta ci la faptul ca trebuie sa le comunice faptul ca urmeaza sa plece si ca isi va incasa banii. Nu dispari asa ca magarul in ceata

| Necuvântător explică (pentru sofisis):

La reacțiile cărui personaj (fiul/fiica, tatăl+mama) din materialul expus de mine ai făcut referire când ai afirmat "Esti adult, iti asumi si reactiile de isterie si crizele si tot ce impune o decizie de'a ta."?

| Necuvântător explică (pentru sofisis):

Comunicarea faptului că pleacă și că își va încasa banii stârnește inevitabil reacția părinților, reacție la care fiul/fiica nu rămâne pasiv/ă. Astfel ia naștere un conflict escaladant pe fondul căruia are loc o confruntare crâncenă. Faptul că fiul/fiica își cunoaște părinții și anticipează reacția acestora nu il/o face culpabil/ă sau iresponsabil/ă.
Aștept răspuns la întrebarea:
Având în vedere că nici una dintre părți nu cade de acord, dacă fiul/fiica ar pleca după o confruntare crâncenă consideri că ar fi o dovadă de maturitate?

| Bizon95 a răspuns:

Felicitari pentru castigul la loto
unii nu fac fata la asa ceva

daca suma e destul de mare, iti sugerez sa pleci de acasa, sa te duci la un hotel, sa stai 2-3 zile in care sa nu faci nimic si SA TE GANDESTI SERIOS LA CE VREI SA FACI ***FOARTE EXACT***

e NUMAI decizia ta, nu a altcuiva!