| ALEXANDRA_7471 a întrebat:

Pur si simplu nu mai suport.

Ai mei ma considera de parca as avea 6 ani.

M-am saturat sa stau numai in casa si in curte. pana la magazin (care este la 30 de metri distanta)si scoala.

Am 15 ani. De acum nu mai sunt cpil. Nu ma lasa sa ies nicaieri. Am incercat sa ii explic in toate felurile ca de acum nu mai sunt copil si imi tot spune chestii gen " pleaca si lasa-ma ". M-am saturat. Parca as fi la puscarie.

Nu le convine nimic. Pentru mama toti rietenii mei sunt niste "infractori". Fetele "fufe" si baietii "golani ". Si nici macar nu-i cunoaste, in ciuda faptului ca parintii nostri au copilarit impreuna.

Parca as fi prizoniera. Deci eu chiar m-am saturat sa stau inchisa... si sa ma cert toata ziua cu ei.

Azi de exemplu i-am spus "Mama, de acu intelege ca eu cresc, si incep si eu sa mai ies cu prietenii in parc ". LA care ea spune " Lasa golanii in pace". Si i-am spus ca ies cu fetele, si cica " lasa, ce umbi tu cu toate fufele? "

Deci m-am saturat. nici alb nici negru nu e bun. Ma simt atat de rau. Ne certam din orice... nici macar responsabilitatile alea de a vorbi cu mine chestii care ar trebui sa le stiu la varsta mea nu si le asuma.

Eua cum de exemplu, plang de vreo jumate de ora. PEntru ca-mi vad prietenii afara, iar eu stau in casa.

Ce ar trebui sa-i spun sa ma lase?

Fara chestii gen "spune-i ca faci curatenie. inveti. esti cuminte " ca nu merge.

Ps. mama este plecata din tara. vbm pe internet si la telefon. si nici macar nu ma cunoaste prea bine la caracter. nu stie nimic despre personalitatea mea... Stau acasa cu sora mea. care ma cearta din orice.

.

Si stiti? nici macar nu mai arat ca un copil... ca sa spun ca-si face "griji".

Nici macar nu mai stiu.

Ce spune-ti sa fac?

E tare frustrant. sa respiri acelasi aer mereu. Sper sa ma intelegeti.

18 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Problema e prea delicata, ca sa fie rezolvata asa.cu doua trei idei.Probabil ar trebui discutata zile in sir.Mama ta, traieste in occident si stie ce inseamna libertatea.Sunt sigura ca daca era acasa era un pic mai intelegatoare.In principiu,amandoua aveti dreptate,dar pentru ca dansa este mama,trebuie s-o asculti. Nu stiu daca ai sa intelegi corect ce vreau sa-ti spun, dar lucrurile pe scurt stau cam asa:daca ar fi sa faci corect, repet,"corect" lucrurile pe care le ai de facut la 15 ani,nu prea mai ai timp de prietene/i,decat sambata,duminica si in vacante. Daca ma refer la scoala,ar trebui ca toata ziua sa fii ocupata cu studiul,citiul,rezolvatul problemelor. Daca ne mai referim si la curatenie,spalat,igiena personala,calcat,machiat, demachiat, calculator.etc,ar trebui ca seara sa pici de oboseala.Pe de alta parte, nu poti sa stai la varsa asta fara prieteni.Mama ta stie, ca prietenele sunt invidioase pe tine si oricand te pot rani, iar baietii.Cand educatia e atat de severa, nu sunt decat doua cai: faci ca tine sau ca mama.Cand alegi liberatea,poate sa iasa bine,dar si rau... Daca faci ca mama, te vei dedica mai mult treburilor serioase si va fi mai bine in viitor, cand vei putea sa faci chiar tot ce vrei. Daca la 18 ani vei fi studenta,, vei avea toata lumea la picioarele tale.Mai sunt doar 3 ani. Daca faci acum ce vrei,nu cred ca mai ai sanse sa fii studenta(cred ca mama ta asta-si doreste). Apropo, din fetele mai mari ca tine, ai vreun caz in care au fost libere la 15 ani si acum sunt studente?

| cristi202 a răspuns:

"PEntru ca-mi vad prietenii afara, iar eu stau in casa." Deci ai prieteni. Asta inseamna ca parintii tai nu sunt chiar asa de inchisi, incit sa te tina mereu inchisa in casa, altfel, nu ai avea prieteni deloc.
Poate tocmai ca nu mai arati ca un copil e problema. Daca esti o tinara adolescenta, si mai esti si draguta, fi sigura ca sunt multi baietii, care par foarte OK pentru tine, dar care vor doar sa profite de trupul tau, neavind grija de sentimentele tale, lasindu-le la un moment dat sa sufere. Sau, poate nu ai auzit, au fost cazuri de fete aduse pina in fata blocului de prietenii lor, iar cind au intrat pe scara, prietenul fiind plecat, au fost violate. Vrei sa iti distrugi viata inca de la inceputul ei, pentru ca nu ii cunosti riscurile? Crezi ca esti suficient de matura, cineva s-a legat de sotia mea, care avea pe atunci 37 de ani si mai era si cu o prietena, si tot asa, au fost lasate aproape de intrarea in scara, insa sotia mea mai stie sa dea si cu pumnul, si asa a scapat. Lumea in care traim nu e chiar asa de prietenoasa precum pare, si eu ii inteleg pe parintii tai, care vor sa te protejeze. Poate o faci prea mult, dar mai multa precautie nu strica niciodata.
Ce trebuie sa le spui? Nu trebuie sa le spui nimic. Trebuie sa le arati ca esti suficient de matura incit sa te poti proteja singura. Eu nu cred ca o fata la 15 ani poate face asta, desi ea crede ca e asa. Poti avea 15 ani si sa te comporti ca un copil de 10 ani, si parintii vor vedea asta, si vor intelege ca nu trebuie sa te lase singura, altfel te vor expune pericolelor, sau poti avea 15 ani si sa gindesti ca ai 18 sau 20, si ei sa poata avea incredere in tine (mai rar insa asta).
Poate ar fi mai bine sa te gindesti la ceea ce ai, nu la ceea ce nu ai. Ai o casa unde sa stai. Ai parinti care iti asigura cele necesare traiului. Ai si o sora, poate mai nesuferita ea pentru tine, insa este sora ta. Intreaba pe cei ce si-ar dori aceste lucruri mult de tot si nu le au, cum e sa nu ai o casa, parinti, sau frati. Tu ai mult in lumea asta. Priveste la ceea ce ai.
Acum poate plingi. Dar in viitor poate ca acest plins iti va fi de folos. Pentru ca te va pastra ferita de multe pericole.

| cristi202 a răspuns:

Si inca ceva: cind o raceala aiurita m-a tintuit la pat o iarna intreaga, fara sa pot face nimic, decit sa stau linga soba, nu am inceput sa ma pling ca nu ma pot bucura de toate privilegiile unui om normal, ci am cautat sa vad ce pot face cu ceea ce am. M-am jucat pe telefonul mobil, am intrat pe net, si aici am gasit o groaza de lucruri de facut, m-am uitat la tv, si am cautat sa ma bucur de ceea ce am, chiar daca parea a fi f putin.Cauta sa gasesti si tu lucruri care sa iti faca placere in casa, si asa nu te vei mai impotrivi parintilor tai, crescindu-ti astfel frustrarea.
Te plingi ca nu ai libertate. Am sa iti dau un exemplu frumos despre ceea ce inseamna a fi liber. Pe vremea comunistilor, in inchisori, multi se plingeau dupa libertatea ce o avusera cind nu fusesera inchisi. A fost acolo insa un om, un credincios care face altceva decit ceilalti: cind gardienii il puneau sa se plimbe doar trei pasi inainte si inapoi, el se plimba doar doi, fericit ca ii poate face si pe aceia. Si spunea: "Nu ei decid ce fac eu, ci eu decit citi pasi sa fac!". Asta este libertatea adevarata - sa ai capacitatea de a face mai putin decit vor altii, nu mai mult, cit ai fi vrut poate sa faci. La urma urmei, chiar si fiind cu prietenii, vei descoperi ca nu poti sa iti permiti orice, altfel ii vei pierde. Si poate de aceea parintii te considera imatura, pentru ca nu stii sa iti asumi responsabilitatile pe care le presupune libertate. Daca ai sti, acum nu te-ai mai plinge, ci ai cauta sa fi libera acolo unde si cum esti, sa faci lucrurile care iti sunt ingaduite, si, care, datorita internetului si tehnologizarii masive, sunt destul de multe.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

E posibil sa fie din cauza faptului ca esti frumoasa ( tu esti in poza, nu? ) si probabil virgina, asa ca, oricat ti s-ar parea de absurd, cred ca se tem sa nu patesti ceva. Eu am o amica ce arata absolut spectaculos, o frumusete de femeie, are 20 ani si la 9 seara trebuie sa fie in casa, altfel o ia maica-sa la omor, are si serviciu si e si studenta la ASE.
Imi pare sincer rau, habar nu am cum s-ar putea rezolva, tipa de care iti spun e in situatia asta de la 14 ani, dar pur si simplu s-a invatat asa.

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Te inteleg foarte bine.Incearca sa stai de vorba cu mama si sora ta si sa le spui in felul urmator :
Mama,te rog, acorda-mi macar cateva minute din timpul tau : uite, am 15 ani, toate fetele de varsta mea stau pe afara mai ies si ele prin oras.Mama,gandeste-te ca atunci cand voii avea si eu familia mea si cand voi povesti si-mi voi aduce aminte de copilarie o sa plang.Si sti de ce o sa plang? Pentru ca o sa-mi amintesc cu aceeasi ranchiiuna si tristete de faptul ca imi petreceam tot timpul in casa,faptul ca ma uitam pe geam si ii vedeam pe vecinii si prietenii mei stand afara si jucanduse. Vorbind,discutand,distrandu-se,comunicand,pe cand eu stau in casa si ii privesc,stau in casa si plang > mama,nu cred ca la varsta mea,parintii tai nu te lasau decat la scoala si la magazin > mama, te rog, lasa-ma si pe mine putin mai libera.Sa stau si eu cu prietenii mei,acum e copilaria mea in floare,acum invat cum sa comunic,acum e timpul sa ma distrez si eu putin>asa cum ai copilarit si tu cu tata,asa vreau si eu sa copilaresc cu prietenii mei,sa ma joc,sa ascult muzica cu ei, sa rad cu ei.mama,crede-ma ca m-ai face cea mai fericita daca mi-ai acorda o sansa.Iti multumesc, te iubesc foarte mult. Sper ca ti-am fost de folos happy Succes :*

| costis a răspuns:

O sa urmeze facultatea si apoi serviciul. 5-6 ani apoi inca 40. O sa te plictisesti de iesit cu prietenii. Cred ca e bine sa te supui regulilor si sa inveti sa te bucuri de ceea ce ai.

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Bună!
Vezi tu, ei îţi vor binele cu sau fără voia ta, într-un fel sau altul FORŢAT.
Se gândesc doar la chestiile nasoale şi doresc să te protejeze, dar nu văd şi partea bună a lucrurilor.
Eşti destul de mare, gândeşti raţional, poţi să-ţi porţi singură de grijă!
Încearcă să porţi o discuţie cu ea, atenţionând-o să nu ţipe la tine sau să zică 'să o laşi în pace' că ai dori să porţi o conversaţie cu ea ca de la mamă-fică. Spune-ţi ofurile şi tot ce te deranjează!
Spune-i să te privească ca pe o domnişoară în toată regula, căci asta eşti...şi că ţi-e greu să suferi, văzând alte fete afară!
Te pup, pa, pa
kiss

| Pitic a răspuns:

Mama ta e ingrijota tocmai ca nu e lanaga tine te iubeste si isi face griji nu poate sa iti explice asa cum ti-o spun eu acum pentru ca nu are rabdare sau poate vrea sa para dura dar are dreptate doar sora ta nu te poate proteja.
Exista tot felul de oameni pe lumea asta nu stii peste ce dai, iti spun eu care am fost in aceeas situatie ca tine mama era plecata si imi zicea nu te duke nu stiu ce dar imi spunea sa nu ma duc departe foarte departe dar prin cartier ma lasa si ma lasa si mai departe prin alte cartiere centru foarte departe de casa nu stia la ce ora aajungeam acasa, nu ma prea controla veneam eu pe la 11 acasa odata am stat pana la 3 afara de la 12 noaptea pana la 3.
In fine nu imi era frica de nimic dar mai aveam si eu moente cand eram imbracata mai. provocator era si sera si se uitau bnaieti dupa mine si ma cam speraim putin, tin minte era 9 cred cam asa ma intorceam din oras ajungeam si mai repede acasa dar a trebuit sa merg pe jos, aveam cainele cu mine ma tot tragea dp el sa se pije sa miroase nu stiu ce s-a facut tarziu mai aveam putin si ajungeam acasa vreo 15 minute pana acasa la care un grup de baieti frumosi parfumati freza facuta baieti cuminti numai unu si urat si prost vine cu tupeu la mine sa ii dau cainele aveam un pui de Pittbul l-am refuzat am spus ca ma grabesc i a incercat sa imi traga lesa din mana, am dat drumu la lesa si i-am bagat un pumn in ochi adica intre ochii, ma rog a inceput cainele sa latre prietenii lui sa rada el ma injura, am plecat l-au tinut prietenii lui, l-am revazut dupa cateva zile ii se negrise putin deasupra nasului rolling on the floor, a trecut pe lanaga mine cu capul in pamant.
Alta poveste eram pe la 11 cu niste prieteni pe o parcare eu ma rucasem pe un perete /bordura foarte inalta in fine treceau masini si a oprit una, m-am dat jos de pe bordura si m-am bagat dp un prieten, din masina au iesit vreo 3 barbati foarte dubiosi, se indrepotau spre noi in momentul ala m-a cuprins o frica, un sentiment de frica de panica am zis pana aikia mi-a fost ma baga astia in masina si cine stie unde ma duc, prietenii mei desi erau mai multi ca numar la 17-18 ani ai lor nu prea aveau ce sa le faca matahalelor alora, faza e ca tipi aia au intr-at intr-un bloc iar eu am rupt pamantu nu am vrut sa mai stau acolo.
Sunt mu7lte pericole care te pandesc la orice pas si intr-oclipa poti pierde totul. Ai grija ce iti doresti.
Ar trebui sa ii ceri mamei tale sa vina in tara si sa o supui unui test pe care nu il va trece trebuie sa o sensibilizezi sa o faci sa simta atat de rau ca nu e alaturi de tine incat sa isi dea seama ce greseli face.
Testul consta in intrebari despre tine gen culoarea preferata melodia, primul sarut, obiceiurile tale.
Inteleg ca nu te lasa sa mergi nicaieri, spune-i ca inviti o fata la tine acasa o fata cuminte cu note mari, spune-i ca fiind fica ei nu ii da dreptul sa te tina in casa, spune-i explica-i mai bine sa te lasesa stie unde esti decat sa pleci tu mai tarziu si sa nu mai stie nimic de tine.
Din greseli invatam spune-i sa te lase sa te convingi tu ca are dreptate sa te convingi tu ca fetele alea st fufe.
Daca tot nu te lasa du-te las-o du-te si plimbate nu ii mai spune, sau suparate pe ea spune-i ca esti suparata pe ea si nu vrei sa vorbesti cu o mama care nu te iubeste si te tine sechestrata in casa.

| solumaam a răspuns:

Este sentimentul natural parintesc de a te apara de jungla de afara ...inteleg ca nu exista comunicare intre tine si ei, ceva specific varstei pubertatii cand copii nu sunt de acord cu ce spun parintii.
Incearca sa fii mai maleabila si cauta sa le faci pe plac la 9 din 10 probleme si pe parcurs vei vedea roadele, apropie-te mai mult de ei, mai ales de mama care sigur in sinea ei te intelege dar ea nu vrea altceva decat sa te apere sa nu te agreseze golanii, sa nu cumva sa intri in vreo gasca unde in ziua de astazi este o distanta foarte mica de la o joaca banala pana la o fapta cu final ireparabil care te va marca tot restul vietii si motive sunt multe!
Pe parcurs vei intelege grija lor!
Cauta sa inviti prietenele mai des pe la tine ca sa le cunoasca, povesteste despre problemele banale pe care le discuti cu amicii (sau inventeaza) ca sa le recapeti increderea.
Este posibil ca parintii sa aiba dreptate in legatura cu statutul prietenilor tai... poate ii cunoaste, le stie caracterul si este normala atitudinea lor.

| Borgir a răspuns:

Asta nu se poate rezolva asa repede trebuie vb mai mult pe tema asta lasa un mes daca vrei

Răspuns utilizator avertizat
| whiterose_5684 a răspuns:

Sora ta e mult mai mare ca tine?

| ALEXANDRA_7471 explică:

Aa. si intr-o zi mi-a zis ca nu ma lasa, pentru ca la cum arat, se iau "golanii" de mine.

| mariaWoW a răspuns:

Pai...si eu am o sora mai mare care imi face viata un calvar.Asa,pai nu trebuie sa faci tot ce zice ca de la 15-16 ani esti deja adolescenta spune-i mamei tale ca daca tu vrei sa iesi afara din casa iesi.
Inteleg iti este mama dar cand cresti trebuie sa te lasa sa faci ce vrei.
sper ca te-am ajutat happy

| Nov a răspuns:

Spunele ca le dau la **** daca nu te lasa!

| CristinaCrisy a răspuns:

Cred ca ar trebui sa faci ce iti taie capul.nu ii mai asculta, varsta asta de 15 ani nu o sa o mai ai niciodata asa ca invata sa profiti de eawinking

| XLilSmileX a răspuns:

Mdaa cam asta este treaba cu parintii atunci cant copii au 15 ani pentru ca ei vad tot felul de chestii la tv(viol, omor, furt) dar daca parintii au o fata de 15 ani e normal sa se gandeasca ca tu daca iesi afara poate sa te ia cineva de pe strada (doamne fereste) dar zic asa... nu am inca 15 am 14 dar ma lasa afara dar doar pana se intuneca crying si ti-am zis mai sus de ce. Dar mai este o chestie : parintilor nu prea le place ideea ca nu ei vor mai fi pe primul loc si ca nu le vei mai spune totul lor ci prietenelor sau nu vrea sa stai cu baieti pentru ca cele mai bune relatii pornesc din prietenie... Si cam asta cred eu.

Nu stiu ce sa iti zic. Spune-i ca esti nefericita, plictisita si ca vrei sa socialozezi, sa respiri aer curat; Ar trebui sa stie ca nu poate sa isi izoleze copilul, o sa ajunga un om izolat si fara prieteni sad

Iti doresc mult noroc, rabdare si sper ca perioada asta mai naspa a ta sa ia sfarsit cat mai repede happy

| lolec a răspuns:

Stii cu e bine sa faci cand ei iti fac morala ii lasi sa vorbeasca ca sa se simta ei bine dupa aia tu iti vezi de treaba ta nu au ce sa fac cand ai ocazia fa ce iti place tie