| ioanap43 a întrebat:

Puteti sa imi dati un sfat? M-am certat cu prietena mea cea mai buna (ne-am certat din vina mea pentru ca eram geloasa ca nu mai vorbeste si cu mine si ca eu nu am cu cine sa stau sa vorbesc asa ca ne-am certat pentru ca zicea ca ea n-are voie sa vorbeasca cu altcineva si i-am zis ca are voie sa vorbeasca si cu altcineva si asa a inceput cearta) dar mare parte a fost vina mea pentru ca sunt o vorbareata si o gura sparta... ea mi-a dat block pe whatsapp si puteam sa vorbim doar pe Instagram.Ea a pus la story ceva sa punem orice intrebare vrem noi si eu i-am pus o intrebare ca de ce mi-a dat block pe whatsapp... si mi-a raspuns cu: PENTRU CA ESTI PROASTA DU-TE DRQ.VIATA MEA O SA SE SCHIMBE SI O SA MA PLICTISESC DAR AIA E MAI BINE FARA OAMENI FALSI CA TINE!
Ce sa fac? Chiar mi-e dor de ea si stiu ca si eu m-am purtat urat cu ea dar mi se pare ca si ea s-a purtat cam urat cu mine... mie mi s-a parut cam suparacioasa

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,am avut o situatie similara 7 luni in urma.Am avut si eu un prieten foarte foarte bun,mereu vorbeam cu el, nu era o zi ca sa nu vorbim, dar ca si tine, m-am atasat prea tare de el, iar el se folosea de asta.In cele din urma, in luna iunie ne-am certat foarte tare si el a pus punct acestei prietenii, mi-a dat block si de atunci nu am mai vorbit.Nu e bine sa te atasezi de o persoana si nu e normal sa ai doar un prieten si gata.Trebuie sa ai mai multi prieteni, sa comunici cu mai multe persoane, daca te atasezi doar de un om, veti suferi ambii.Trebuie sa iti faci si alti prieteni, si las-o si pe ea sa vorbeasca cu altcineva.Doi oameni daca stau mereu impreuna, se plictisesc unul de altul, de aceea e foarte important sa ai si alti prieteni. Cere-ti scuze de la ea, spune-i ca ai inteles ca ai gresit, si ca nu vei mai repeta greseala.Nu e frumos nici din partea ei ca a procedat astfel, cum a putut sa te numeasca asa? O prietenie adevarata trece peste orice, indiferent de circumstante.Din cate se vede, ea pana acum ti-a iertat acest defect, dar a ajuns la punctul culminant cand nu a mai putut rabda si de aceea ti-a dat block.Nu renunta la aceasta prietenie pur si simplu.La mine, chiar daca a trecut mai bine de jumatate de an, cand ma vad cu fostul meu prieten prin scoala, ne prefacem ca nu ne stim si atat si nici nu am mai vorbit de 7 luni, dar pe mine ma doare foarte mult acest lucru chiar daca sunt pe de-o parte suparat pe el.E dureros sa pierzi o prietenie buna.Incearca cumva sa repari aceasta greseala si sa nu o mai repeti mai mult. Daca ea va refuza, atunci asta e, trebuie sa treci peste, si sa te schimbi, atat pe tine cat si prietenii tai.

| ioanap43 explică (pentru qwertpro):

Mersi de raspuns.Am discutat si am reusit sa reparam aceasta greseala.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O dumnezule, chiar ca ai gura mare!
Bine ti-a facut, dupa ce te-ai comportat urat cu ea, nici nu te poti astepta sa te ierte.
Daca ai tupeu, ia o cutie de bomboane si du-te la usa ei si cere-ti iertare, pentru ca tu esti cea care a declansat toata cearta, supaarndu-te ca nu primesti atentie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poate a aflat ca ai barfit ceva, nu vad legatura dintre falsitate si ce ai insirat tu aici. Sau doar esti prea stresanta si s-a saturat de tine. Lasa fata in pace, ca nu e obligata sa fie prietena cu tine.

| A1l3e0x7i9a a răspuns:

Deci stai să văd dacă am înțeles : ea nu mai vorbea cu tine și tu te-ai supărat și v-ați certat. Apoi ți-a dat block pe wathsapp și tu ai întrebat-o de ce iar ea ți-a zis,, Pentru că ești poroastă du-te dra** din viața mea o să se schimbe și o să mă plictisesc dar aia e mai bine fără oameni falși ca tine". Ok, nu am înțeles cine o să se schimbe și de cine se va plictisi, dar totuși mesajul mi sa părut urât atâta vreme cât presupun că tu ai întrebat-o frumos. Vina o aveți amundouă și nu cred că ar trebui să mai vorbiți. Tu cautăți o altă prietenă, ea cred că a găsit deja. După mine, nu trebuia să te ignore și să îți vorbească așa urât, dar nici tu nu trebuia să începi o ceartă (deși depinde acum și ce i-ai zis). Nu cumva v-ați certat și înainte de a te ignora? Nu știu, oricum prietenie după asta nu cred că mai există. Îți găsești tu altă prietenă mai sunt persoane pe pământ.