| anonim_4396 a întrebat:

Recent bunicii mei au cumparat o garsoniera ca eu sa stau acolo fara sa platesc nimic (pana atunci am stat cu iubitul timp de un an in chirie). Inainte sa stau in chirie am stat 3 ani la camin (ma mir cum de abia atunci s-au gandit sa cumpere garsoniera cand deja stateam in chirie, da in fine, pun pe seama faptului ca nu au avut bani... poate).Eu sunt cu iubitul meu deja de 4 ani deci e ceva serios. Toate bune si frumoase.Ne-am si mutat in 28 noiembrie eu si iubitul meu. Iubitului meu mi-au spus, inca inainte sa ne mutam, ca nu va trebuie sa plateasca nici el chirie, doar intretinerea ca eu sa nu platesc nimic. Ei vroiau neaparat ca eu sa nu platesc nimic. Acum nu mai sunt atat de sigura daca mi-au vrut binele sau nu. Dar sa continui povestea. Sper sa ma ajutati cu niste pareri. Buuuun, bunicii mei sunt foarte pedanti, tin foarte mult la curatenie de parca omul nici n-ar avea altceva de facut toata ziua numa sa faca curat. Iubitul meu cum lucreaza cate 14 ore la benzinarie, mai ales pe frig, nu intotdeauna are chef sa spele vasele si sa fie atent la toate detaliile. Si s-a nimerit ca bunicii mei sa vina in control la noi cand el nu era acasa, iar eu eram in sat la parinti. Da ce scandal o facut ei pentru 3 farfurii si 2 pahare nespalate, plus butelia neinchisa (parintii mei de exemplu niciodata nu inchid butelia, de asta nici noi nu prea il inchideam). Patul nefacut si o doza de bere aruncata la cosul de gunoi n-am crezut ca va crea asemenea tragedie vreodata. Incredibil ce scandal au facut, de parca era sfarsitul lumii. Si ce da domnu, ii aplica o amenda sau mai bine zis pedeapsa iubitului meu...si anume chirie de 200 lei pe luna. Foarte frumos din partea lor.Si mentionau ca 200 de lei sunt maruntisuri avand in vedere ca ei credeau ca iubi meu are un salar de 2.500 de lei (el avand minim pe economie). Da in fine. Nu e vorba de bani ci de gest. Si ii zic "bine dar atunci platesc si eu intretinerea ca doar nu o sa-l las pe el sa plateasca si intretinerea si chiria ca e prea mult". Si ce raspuns primesc din partea bunicilor: "asta nu ne intereseaza, e treaba voastra cum va descurcati". Poftim, si inca ei imi vroiau binele. Parintii mei i-au cam luat la rost ca s-au suparat si ei pe bunici din cauza asta si am aflat motivul aplicarii chiriei: ca vor sa mai recupereze din banii pe care i-au investit in apartament ca dobanda nu e prea mare. Ce chestie. Sa nu zic de cate ori vin la noi cu pretextu ca repara cateceva, ba puneau roti la pat, ba le scoteau, ba le puneau linoleu pe colturi sa nu zgarie patu, ba veneau a patra oara sa puna din nou roti. Apoi sa vina sa verifice patul, apoi au venit sa puna roti la aragaz, apoi pe mobila de pe hol. De cand ne-am mutat acolo nu mai avem liniste. Se trezesc sa vina la noi indeosebi cand nu suntem acasa. De exemplu, am calculat ca pe parcursul unei saptamani au fost de 4 ori la noi cu diverse motive, cand nu eram acasa evident. Si au tot felul de obsesii sau nu stiu cum sa-i spun. Painea mi-l baga in frigider, daca arunc painea stricata ma ia la rost ca de ce il arunc (noi nu tinem animale domestice in sat sorry n-am pentru ce sa o tin iar cand i-am propus ca o sa strang de acum incolo si o sa i-o dau lor imi spun ca e traba voastra ce faceti cu painea nu ne intereseaza), imi muta borcanele cu muraturi in frigider, mai bea din sticla de angeli, mai ia o carpa ce o foloseste si o pune neagra de jeg motolita langa vasele curate de langa chiuveta. Deci mooooorrrr. Spuneti-mi ce am putea face. Nu vrem inca sa ne mutam, nu vrem suparare cu ei dar ne pun serios rabdarea la incercare. Sa nu mai zic de faptul ca eu abia din vara o sa lucrez iar bunicii inainte sa ne mutam au batut apropo ca o sa-mi ceara si mie chirie dupa ce o sa am un job. Ce sa fac? va rog. Deja ne-am gandit si sa ne luam o camera spion dar is foarte spumpe (si noi fraierii ne-am luat de Craciun o cafetiera in loc de camera spion laughing))) Deci un sfat va rog. Dau FUNDITA! Va pup!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

E vorba de cuiul lui Pepelea.
https://copiipovesti.blogspot.ro/......ulara.html
Bunicii tai nu fac altceva decat sa va santajeze. Apartamentul nu e al tau, nicidecum, e o prostie sa crezi asta, ci a lor, ti-au luat apartament pentru a putea sa iti controleze si domine viata. Uneori dorinta de putere, de dominare asupra celorlalti e mai puternica decat un drog.
Daca intelegi ca apartamentul e a lor, ca doar cu numele e al tau, scapi de toate si stii ce ai de facut. Pentru ca ei mereu vor vrea ca lucrurile din el sa fie intr-un anumit mod, poate cu totul diferit de ce vrei tu. Si de aici se isca discutii si certuri interminabile.
Si daca ai lua camera spion, crezi ca ai rezolva ceva? Chiar prinzindu-i ca te fura, nu ai putea zice nimic, ei ti-au dat ceva de valoare, si se pot scuza ca ti-au luat ceva marunt inapoi. Adica, simplu: te au la mina lor, orice ai face, cit stai acolo, nu poti face nimic.
Solutia? Biblia spune: "Mai bine un prinz de verdeturi si dragoste decat un bou ingrasat si ura". Mai bine plecati sa fiti din nou cu chirie, cu mai putin pentru altele, dar stati linistiti in locul vostru fara a fi deranjati de nimeni. Daca bunicilor nu le convine chestia asta, poti sa le spui ca nici tie nu iti convine sa fii mereu deranjata, ca daca tot ti-au dat, sa ti-l dea cu totul si sa te lase sa faci ce vrei tu cu el. Ameninta-i intii cu plecarea, si poate se mai schimba lucrurile. Daca nu, pleaca, e mai bine. Il ai pe iubitul tau, deci nu esti singura, si va va fi greu pana ce vei lucra si tu. Dar veti avea linistea necesara pentru o viata normala.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca se plictisesc acasa vin sa stea pe capul vostru. laughing)
Nu stiu ce sa zic, e dubioasa situatia, dar din pacate in afara de va muta nu aveti ce sa faceti pentru ca e totusi garsoniera lor, nu va puteti permite sa le ziceti nimic.
Mutati-va in chirie de acum cum ati stat si inainte sa va mutati aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand stati in casa familiei pe gratis, trebuie sa respecti conditiile si regulile familiei. Asta sunt reguli nescrise, chestii de bun simt!
Daca nu va convine, nu aveti decat sa va mutati cu chirie in alta parte.
De fapt, asta se face si cand stai cu chirie in alta parte, trebuie mentiuta ordinea si curatenia tot timpul, regula scris in contractul de inchiriere.
Din pacate nu aveti decat cele 2 variante de mai sus.

| tubica a răspuns (pentru Violleta2022):

Normal ca se tine curatenie si ordine ca doar nu suntem niste jegosi si puturosi. Dar la doamna la care am stat in chirie timp de un an a venit o data la inceput la noi (si atunci sa citim indecsii de la apa) si apoi nu a mai venit ca a vazut ca suntem curati si ordonati. Pana la urma noi am fost mereu seriosi, mereu ne plateam chiria si intretinere la timp. Nu a avut problema cu noi, chiar i-a parut rau ca am plecat. Daca doamna aceea, care pan la urma ne era straina, avea incredere in noi bunicii mei de ce ne trateaza pe noi ca pe niste infractori? de ce imi umbla prin frigider de exemplu? de ce vin mereu sa ne spioneze? de ce ma suna sa imi zica sa storc mopu cu mana sa nu fac prea multa apa pe podea cand spal pe jos. De ce vin ei sa imi bage painea in frigider daca mie imi place sa steie daca vreau la 30 de grade? sau sa scot televizorul din priza de fiecare data cand plec de acasa? care e problema? li frica ca ii dam foc apartamentului? nu au incredere in noi, cred ca asta e problema. Noi am avut si avem bun simt dar ei se pare ca nu cunosc termenul acesta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tubica):

Am stat in chirie foarte multi ani si am avut control regulat la 3 luni, asa scrie in contract, asa se respecta cand stai in chirie.
Nu are importanta ca esti o persoana curata, atata vreme cat nu tii casa curata si ordonata zi de zi.

Din pacate, pentru ca voi u platiti nimic aoclo, stati prin bunavointa bunicilor, nu aveti dreptul sa comentati atata vreme cat totul este gratis.
Daca plateati chirie, era alta situatia, puteti sa le impuneti sa nu va umble prin lucurile personale si nici sa umble la frigider.
Din pacate, nu prea ai multe de ales in situatia in care esti, atata vreme cat stati in casa cuiva pe gratis, trebuie sa respectati in totalitate cerintele propietarului.
cand veti platii, aveti dreptul sa cereti si niste drepturi, pana atunci, ramane chestie de bun simt de ambele parti.
Banuiesc totusi ca puteti discuta cu ei si spune ce va deranjeaza si cum se poate rezolva problema. In fond, nu va convine, va mutati inapoi la parinti si va duceti viata dupa cum va place, ca nu va tine nimeni cu forta in casa oamenilor.

| tubica a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu platesc chirie dar iubitul meu, dupa cum am spus, plateste. Iar contract de inchiriere nu au mai vrut sa faca, cu toate ca la inceput au insistat sa mergem la notar sa fie totul legal (inainte sa aplice chiria iubitului) iar din clipa in care au cerut chirie n-au mai vrut sa mergem la notar sa fie totul legal. Iar eu consider ca daca de la bun inceput ar fi zis sa plateasca chirie era un lucru stiut si cu asta basta. Nu era nicio problema. Macar stiam de la inceput cum va fi. Dar ei s-au gandit sa-i ceara chirie la o saptamana dupa ce ne-am mutat. Practic au facut ca politicienii in campania electorala. Ne-au ademenit si dupa ce ne-am mutat au schimbat regulile jocului. Daca el stia nu se mai muta cu mine acolo, si atunci poate nici eu. Am fi ramas acolo unde am stat linistiti fara circul asta cu controalele. Si inca ceva. Asta e o chestie ca iti vine in control proprietarul o data la 3 luni sau fie si o data pe luna ca e ok, dar alta-i cand din 7 zile 4 vin in control, mai ales cand nu suntem acasa. Si din nou alta e cand vine in control si se uita daca e curat si ordonat fara stricaciuni in casa si alta-i cand ti se baga printre lucrurile personale. Oricum mersi de raspuns. Vroiam doar sa clarific lucrurile, sa nu fiu inteleasa gresit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tubica):

Toate problemele se pot rezolva daca discutati cu ei si cadeti de acord.
In fond, iubitul tau nu-i decat un oarecare strain care sta in casa lor!
In cazul in care plateste chirie regulat, atunci este bine ca el sa discute cu propietarii si sa impune o anumita conduita in comportamnetul ambelor parti, sa permita intrarea pe propietate a propietarilor doar in prezenta lui sau la o anumita perioada de timp, stabilita de comun acord. Termenii si conditiile de tinere a casei curate, ordonate si inspectate, se pot discuta si incheia o intelegere, chiar si verbala dar respectabila de amandoi (propietar si chirias).

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Din pacate, daca vreti sa stati linistiti, mutati-va in alta parte.

Este singura metoda de a avea liniste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu zic sa le luati cheile, ca sa nu mai intre
Nu stiu cum poti sa traiesti asa

| tubica a răspuns (pentru anonim_4396):

Pf, n-am cum sa ii iau cheile, e apartamentul lor. II ca si cum nepoata ta ti-ar spune "bunicule da-mi cheia ca nu mai vreau sa veniti aici (in apartamentul vostru) fara permisiunea mea". Nici yala nu o pot schimba sa nu mai poata deschide usa ca nu-mi permit asta. E foarte nasoala situatia.

| anonim_4396 explică (pentru tubica):

Vad ca e nasoala
Daca o sa ai omeserie mai banoasa stai iar in chirie, sigur o sa se simta putin vinovati

| darrio2007 a răspuns (pentru tubica):

Parca era garsonieră?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimba-ți broasca de la ușă și le dați peste nas. Prin modalitatea asta evitați să le luați cheile.

| NAT0 a răspuns:

Nu știu de ce am citit tot deoarece cred că-i la mișto tot. În fine. De pe la jumătate cu capra sau cârpa, nu mai știu sigur, ceva cu animal de companie, n-am prea înțeles acolo. În fine.
Ăștia bătrânii, mi-e milă de ei dar o zic că au sfaturi expriate și deja fumate și caută scandal din orice. Bunică-ta a intrat în menopauză iar bunică-tu la andropauză. Dăh, sunt mai stresați și în același timp și stresanți. Este normal să tot vină la tine că practic tu nu ai nimic. Dă-o-n * ei de garsonieră că-i 10 mii de euro una și presupun ca nu dă peste 15 mii de euro. Îi mai suportați încă un timp și vă mutați de acolo. Nu ai ce le face din moment ce în acte nu ești prorietar. Ce să faci cu „cameră spion"? rolling on the floor Zici că e o broască nouă și nu mai au cheie, mor. laughing)) Au și ei obsesia lor, să fie curat în casa lor, chiar dacă stai tu acolo. E casa lor, ușa e a ta. Nu-ți vor răul dar nici binele, vor practic să nu mai fie singuri, probabil. Mai du-te și tu pe la ei în vizită că poate se satură de tine. laughing)) Totuși un gest de căc@t din partea lor. Auzi 200 de lei dintr-o sumă și mai de căc@t, 800 de lei. Deci 6 milioane să plătești taxele la stat și să mai ai parte și de o plăcere, greu. destul de greu. Încearcă să-ți cauți de muncă să-ți sprijini prietenul sau iubitul sau soțul, că nu mai știu ce e.laughing Și încercați să înghițiti 2 ani și să puneți sus niște bani și apoi să faceți un credit la o bancă după ce aveți sus 100 de milioane. Iar în 30 de ani aveți căsuța voastră. Sau îți lași prietenul să plece în Italia să tragă acolo (muncă fizică) pentru o mie de euro pe lună. 500 chirie, 200 mâncare, 200 sus, 100 trimite acasă. O să-ți fie greu așa dar o să merite după niște timp.
Nu știu ce să mai scriu că m-am plictisit și nu cred că are rost să-mi arunc păreri că-s deja fumate subiectele de genul dar ca o ultimă idee, îndură că mai au puțin de trăit și o să te lase în pace. laughing (nu m-am referit că o să moară (dacă ești o persoană mai sensibilă, delicată)). laughing

| presus a răspuns:

Mai bine va mutati.

| xCeline a răspuns:

Solutia e sa va mutati pentru ca va fi din ce in ce mai rau, vizitele se vor indesi, reprosurile se vor inmulti si nu veti mai suporta. Acum voi stiti mai bine ce vreti, cum vreti etc.