| Abracadabra22222 a întrebat:

Recent iubita mea a gasit un motiv sa ne despartim iar, prima data mi-a dat papucii pentru ca simtea ca o tin in loc, dupa ce ne-am reimpacat dupa 2 luni eu nu am mai avut incredere in ea si la o cearta i-am adus aminte ca m-a parasit si a renuntat la mine. In sinea mea simteam ca nu o sa lupte pentru relatia noastra si asa si a fost, a plecat.Pentru ca nu ne vedeam prea des si ii tot spuneam sa iesim mai des, sa stam mai mult impreuna si ea o vedea ca pe o nemultumire. I-am spus ca nu o sa ii mai spun, ca o sa iesim cand poate ea si o sa stam cat poate ea. Am incercat sa o readuc la mine chiar daca a pleacat pentru a 2 a oara. I-am dus flori, am incercat sa ii vorbesc si sa ii zic ca o sa facem cum doreste ea, ca o sa ii fiu alaturi si ea a spus ca nu mai vrea, ca nu ne intelegem si ca nu merge intre noi, cand de fapt ne certam rar sa stiti si din chestii minore cum ar fi vazutul si alte chestii minore. Cand am vrut sa plec, am plecat suparat m-a apucat de mana si m-a sarutat, mi-a spus ca o doare sufletul ca plec. Am mai stat 3 ore dupa cu ea, am incercat sa ii aduc aminte cat de fericiti suntem, ca lucrurile astea minore nu ne despart pe noi, ca ne iubim si ea zicea aceleasi lucruri dar nu se putea decide. Nu voia sa-mi spuna in fata, doar printr-un mesaj pe mess si i-am spus ca ok, sa imi dea maine mesaj cu ce a ales.Simteam ca nu mai pot, ca nu mai pot face nimic efectiv o simteam ca vrea sa plece si nu intelegeam de ce, pentru ca eu eram atat de bun cu ea si ma purtam frumos, o iubeam cu adevarat si ii voiam binele. Mi-a dat mesaj ca certurile, neintelegerile si discrepanta nu au facut decat sa ii raceasca sufletul. Mi-a spus ca ea se raceste destul de repede si flacara ce a ars in ea odata s-a racit definitiv si nu mai poate sa fie aprinsa. Mi-a spus ca ii pare foarte rau si ca imi voi gasi pe cineva cu care sa fiu fericit si multumit si ca i-a placut povestea pe care am trait-o si ca nu o sa ma uite niciodata pentru ca ma iubeste. Cum sa ma iubeasca cand ma paraseste? Eu sincer am obosit si nu mai inteleg nimic, doar ca ma urasc pe mine, urasc dragostea si cuvantul "te iubesc" pentru ca e atat de fals. M-a distrus, sunt distrus beau zilnic si plang pana ametesc si dorm, efectiv ma simt atat de singur si nu inteleg motivul chiar daca ar fi in fata mea de ce a plecat. Am iesit si cu alte fete, nu pot, nu ma simt bine langa ele, cred ca acum urasc toate fetele doar din cauza ei, nu mai am incredere in ele, nu mai am incredere in mine si nu stiu ce sa fac

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Probabil ca a aparut monotonia in relatia voastră și s-a plictisit, poate are nevoie de o pauza sa isi dea seama daca te iubeste sau si-a gasit pe altcineva si e indecis de ce sa aleaga.
Cert e ca in orce caz ar trebui să o lasi in pace, sa nu mai insist si sa iti canalizezi atentia pe altecea.Nu cred ca trebuie sa iti pierzi încrederea în toate femeile pentru ca nu toate sunt la fel, într-o zi iti vei gasi jumătatea.

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

E increbil sa mai crezi in gasirea jumatatii la cat de rai sant oamenii de langa noi, viitorul va fi alcatuit de oameni cu roboti traind impreuna atunci va exista fericire intre ei dar pana atunci o sa fie teama inselatului, cu cine discuta, de ce are 1000 de prieteni in Facebook si asa mai departe.

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Si tu crezi ca o sa fie ok sa ai un robot pe care sa il programezi sa faca ce vrei tu? Care mai este farmecul relației daca cineva fie el si robot te iubeste pentru ca vrei tu asta, face pentru ca vrei tu si nu pentru ca simte?
E drept ca găsești greu persoana potrivita doar ca vezi tu, nu căutați este solutia.Tu daca o sa cauti o sa ai tendința să cauti după un anumit tipar sau perfecțiunea, dar daca lasi sa vina de la sine o sa vina acea persoana pe inimă ta.

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

Ne schimbam usor mentalitatea spre modernizarea tehnologica mai ales astia mgtow

| SilentRain a răspuns:

Pai ce rost are sa tragi pentru o relație în care iubești nu mai tu?
Dacă fata nu te mai vrea, las-o,
Nu mi-a plăcut atitudinea ta de cățeluș, cum adică sa faci orice ce vrea ea, când vrea ea doar sa stea cu tine, nu asa funcționează o relație normala
Eu zic sa o uit, stai un timp singur nu te arunca asa în relati din disperare

| Plato a răspuns:

Ce bine ti-ai ales username-ul.
Prietene, ai insirat o multime de greseli catastrofale pe care le-ai facut.
In primul rand, nu trebuia sa o iei inapoi dupa ce s-a despartit de tine. Prin gestul asta, ai devenit automat solutia de rezerva, prostul ala care e mereu acolo pentru ce refuza altii, sau dupa ce se satură. In momentul in care se pune macar problema despartirii, relatia e neverosimila si nu are niciun viitor.

O alta chestie enigmatica pentru mine e faptul ca ai stat sa-i explici de ce e mai bine sa stea, practic te-ai rugat de ea. Chiar nu ai demnitate deloc, prietene? Cum sa rogi pe cineva sa stea cu tine si sa te iubeasca?

Sper ca macar acum ti-ai revenit si ai realizat ca NU te iubeste. Nici nu vreau sa ma gandesc ca tu crezi ca te iubeste. Baga la cap: nu te iubeste. Nu exista sa parasesti pe cineva pe care-l iubesti, doar asa, ca vrei.
Tine la tine asa, ca la un pisoi de pe strada pe care l-a hranit odata.

Acum, ce crezi ca rezolvi cu bautura si plansul? Asta clar nu e o solutie inteligenta. De ce sa te distrugi? Bei, iti strici sanatatea, poate ajungi la prostii mai mari precum sa-ti pierzi si job-ul, sa-ti faci rau sau sa faci altcuiva etc.
Risti sa ajungi un om de nimic din cauza alcoolului si suferintei fara rost, iar ea oricum va merge cu altii si nu da doi bani ca tu iti distrugi viata.
Daca nu poti iesi cu altele, nu iesi cu nimeni o perioada. Impaca-te prima data cu tine, apoi comunica cu altii. Dar renunta la excesul de alcool, ca te asigur ca nu-ti face niciun bine.
Solutia nu e sa te imbeti si sa adormi, ci dimpotrivă, sa te trezesti si sa traiesti in continuare.

Nu ai pierdut nimic. Nu a fost sa fie, n-a vrut Dumnezeu. Nu era ea a ta. Nu e capatul lumii.

| NGheorghe a răspuns:

Poți să fi sigur că acele cuvinte spuse de ea nu sunt debitate de ea. Adevarul este ca distracția este foarte mare și de neratat când se ivești câte un "BăiatNaiv" ce a văzut prea multe filme. Asta este, pățăști, dacă confunzi "familia" cu "iubita". Unele chiar sunt crescute special sa se distreze de naivi (probabil crescute tot de niște părinți ce au pățit ca tine), altele sunt folosite ca momeală ca să se poată distra un grup întreg. Însă distractia de gen nu prea reușește când vrei sa îți faci familie.

| GirlOnline81 a răspuns:

" Cum sa ma iubească când ma părăsește?"

Dacă vei continua sa te intrebi asta, o sa ajungi sa treci prin toate stările de confuzie, de depresie, de nebunie, de toate... și pentru cine?
Îți spun eu: pentru o femeie care nu te iubește, care (cel mai probabil) nu te-a iubit niciodată, căci dacă te-ar fi iubit, sa te părăsească era ultimul lucru pe care ar fi vrut sa-l facă. Ești de acord cu mine?
Dacă răspunsul este da, atunci după ce suferi?

Răspuns utilizator avertizat
| Uvox a răspuns:

Te înțeleg perfect in tot ce spui si te rog sa ma înțelegi cand iti spun ca in viața, asa urâtă cum iti pare acum, o sa tot întâlnești persoane care nu știu să iubească asa cum e normal.
Tu ai avut neșansa dar si norocul sa întâlnești asa ceva.
Norocul, pentru ca ai simțit iubire, ghinionul ca ce ai primit nu era ok.
Iubirea există chiar dacă acum urăști ideea asta.
Lasa băutură, e sfatul meu.
Fericirea începe din interior si nu ti-o aduce cel de lângă doar poate fi împărtășită.
Iar ca sa dăruiești, ea trebuie sa fie in primul rand in tine in tine.
Nu stiu ce vârsta ai dar sa ma crezi cand spun ca vei mai iubi, poate chiar mai mult.
Dar ca sa iubești trebuie sa înțelegi ce este si ce nu este.
Poate te-a iubit, poate a crezut doar. Nu mai contează, crede-mă. Drumurile voastre s-au despărțit si nu incerca sa înțelegi de ce, nu acum. Tebuie doar sa accepti, asta este realitatea si nu se schimbă indiferent cat ne-am agăța de trecut.
Cu timpul, vei intelege poate si de ce nu a fost să fie. Dar nu acum. Nu mai incerca.
Acum, trebuie doar sa ai grija de tine si de cei apropiați.
Pentru binele tau, sper sa accepți ce am scris.
Baftă!

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine din ce ai descris tu mai sus am inteles ca iubita ta nu avea si nici nu are aceleasi sentimente pentru tine.Tu ai tinut foarte mult la ea, insa nu si ea la tine.Intr-o relatie mereu unul ofera mai mult si altul primeste mai mult de cat ofera, si in acest caz cel care a oferit ai fost tu, iar cea care a primit doar, a fost ea, si pe langa asta a si fost nemultumita.Decizia ei de a va desparti inca prima data, a stins aceasta flacara a iubirii voastre. Daca ea a luat odata aceasta decizie inseamna ca ea de mult nu mai simte pentru tine ceea ce simti si tu pentru ea. Faptul ca s-a impacat cu tine presupun ca a fost doar pentru a trage de timp ca sa vada daca poate trai fara tine sau nu, si din cate se vede a hotarat ca mai bine îi este fara tine.Asa se mai intampla, nu e om care sa nu se fi despartit macar odata de cineva.Asta inseamna ca pur si simplu nu va potriviti.Tu vrei o relatie in care tu sa fii cel care face totul? Vrei tu oare sa fii cel care mereu o sa-i faca pe plac iar ea mereu sa fie nemultumita? Acum suferi evident, dar gandeste-te logic, cat ar mai fi durat asta? Cat i-ai fi tot intrat in voie? O luna? 2? 5? Un an poate doi trei? Cat timp? Odata si odata si tu era sa te saturi de asta si era sa incepi a vrea sa te desparti de ea. Poate ei anume asta nu-i placea la tine, ca-i faceai mereu pe plac, poate a simtit ca esti dependent de ea.E posibil ca si-a gasit pe altcineva si voia doar cumva sa se desparta de tine.Motive sunt multe, dar important e sa intelegi ca daca asa s-a intimplat inseamna ca asa a trebuit sa fie.In viata vom intilni multi oameni, dar foarte putini ne vor fi alaturi.Cea mai mare parte din ei vor pleca de parca nici nu au fost, si cu timpul noi îi uitam.E foarte important sa intelegi ca o relatie odata ce a fost stricata nu mai poate fi reparata, iar relatia voastra de acum e distrusa.Chiar de v-ati impaca tu ai putea sa o mai privesti cu aceeasi ochi? Tu suferi din simplul motiv ca tot traiesti cu amintirile din trecut in care era-ti fericiti si va iubeati reciproc si tot vrei sa le retraiesti, dar nu mai fa asta, nu te mai tot gandi la trecut si nu mai trai cu el pentru ca ceea ce a fost nu mai poate fi retrait si nu te mai poti intoarce acolo.Sa te tot uiti in urma nu are rost pentru ca ai fost deja acolo si stii cu ce s-a terminat.Nu trebuie sa plangi ca s-a terminat, ci sa fii bucuros ca a fost.Nu e ea omul potrivit pentru tine,soarta ti-a ales o alta persoana care sa iti fie alaturi, doar ca nu ai intilnit-o tu inca, desi sunt sigur ca o vei intilni.Tu ai facut tot ce ai putut ca sa mentii aceasta relatie, deci nu ai de ce sa suferi, nu este vina ta, e alegerea ei.Acum vei suferi e si evident, dar cu timpul vei incepe a uita si durerea va disparea. Poate ca amintirea nu dispare, dar durerea da.Nu toate fetele sunt asa, dar daca ea nu te iubea nu o puteai obliga sa fie cu tine, nu poti obliga un om sa te iubeasca.Nu toti oamenii tradeaza si nu toate relatiile se termina asa, deci nu trebuie sa ai dubii in toti, vei intilni si fete care vor tine cu adevarat la tine, dar cu timpul.Incearca sa vezi si partea buna, ai acumulat experienta si ai iesit dintr-o relatie care de fapt te tinea pe tine pe loc nu pe ea, si acum poti cauta o fata care intr-adevar sa te iubeasca pe tine asa cum tu pe ea.Plus ca daca ai fi fost tu cel care punea punct acestei relatii era apoi sa suferi ca ai luat aceasta decizie, dar avand in vedere ca ea a luat-o si tu stii ca ai facut tot ce ai putut, cel putin nu vei avea asa mustrari de constiinta.