| ș53fan a întrebat:

Revin cu o întrebare disperată din partea unui prieten care nu mai știe ce să facă și m-a întrebat dacă pot să îl ajut cumva! Și am zis să încerc pe acest site și anume TPU! Cum știi dacă o față, față de care îți place deci cum știu că ești în friendzone? Și întrebarea lui este: Dacă ești pus în friendzone...ai putea spune că ești într-un fel pus pe lista de așteptare a fetei respective și că în timp dacă nu va găsi ce îi place va apela la cel din friendzone? Dacă ești în friendzone Deci cum ști, și este un lucru să zicem bun slca ești pus în friendzone de către acea fată! Fără răspunsuri gen ba dispertule altceva nu ai de făc! deci fără hate că nu este o întrebare pentru mine, eu doar am vrut să ajut un prieten

43 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Cine a zis ca te face disperat pe tine? Tu doar pui intrebarea, prietenul tau e un disperat.
Mai bine s-ar intreba cum sa faca sa nu ajunga in friend zone.
O sa-i spuna fata pana la urma ca il vede ca pe un prieten si ca nu se poate mai mult.
Si nu esti pe lista de asteptare in friend zone.
Cum am zis si mai sus, sa faca bine de la inceput sa nu ajunga acolo.

| Cortex a răspuns:

Spune-i prietenului tau sa-si faca curaj sa isi faca cont pe TPU sa isi puna intrebarea scrisa corect gramatical nu cum ai facut tu si poate va primi un rapsuns folositor.Nu-l abuzeaza nimeni sa trebuiasca sa-l ajuti tu.

| ș53fan explică (pentru Cortex):

Mă faci cumva analfabet? Nu este rău! Vad că în ziua de azi dacă nu scrii corect 2 cuvinte (este de la tastatură ca să știi! Dar asta este trebuie să existe mari critici! laughing Rușine!

| RAY a răspuns (pentru ș53fan):

Cam mult i urii si in raspunsul tau

| Cortex a răspuns (pentru ș53fan):

Eu nu te-am facut analfabet tinere, tocmai tu te-ai facut singur...si e ok daca ti-e rusine atata timp cat vrei sa faci in asa fel incat sa nu-ti mai fie

| ș53fan explică (pentru Cortex):

Nu eu m-am făcut analfabet ci dumneata! Asta denotă comentariul dumneavoastră!

| Cortex a răspuns (pentru ș53fan):

Incearca sa vezi partea plina a paharului.Nu te-am facut analfabet,am spus ca ai facut o greseala gramaticala,daca analfabetii ar face intr-o fraza lunga ca cea scrisa de tine o singura greseala gramaticala am trai intr-o lume mai buna, nu esti analfabet dar nici nu pot zice ca ai scris perfect eu doar ti-am atras atentia si pe baza parerii mele tu ai putea sa te uiti inca o data peste ce ai scris, sa detectezi greseala sau greselile daca sunt mai multe si data viitoare sa nu mai faci aceeasi greseala, implicit sa fi mai bun, mai pregatit din punctul asta de vedere.

| ș53fan explică (pentru Cortex):

Fără supărare, dar este de la tastatură! Înțelegeți? Nu înțeleg!

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru RAY):

Unde? Arata-mi si mie. Eu chiar am vazut un "i" lipsa.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Cortex):

Tot cu o fraza lunga ai raspuns. Deci?

| RAY a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Deci e un i lipsa ok

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru RAY):

Nu te eschiva! Arata-mi unde sunt prea multi de "i".

| RAY a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Acum nu mai vad asta

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru RAY):

Bine. Noapte buna!

| Cortex a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Deci sa fim sanatosi ca sa putem sa ne facem o viata mai buna.

| Kaℓi a răspuns:

Prietenul tau se scarpina cu mana stanga in urechea dreapta.
Iar tu, daca i-ai fi un prieten bun, ai intreba-o direct pe duduie ce planuri de viitor are cu amicul tau, sau daca are... nu pe TPU, ca aici e plin de "psihologi" experimentati si de specialisti in relatii care or sa-ti dea niste sentinte de parca oamenii functioneaza si relationeaza dupa reguli fixe.

A, si "lista de asteptare a fetei respective" suna ca naiba. Sugereaza ca e una care ii ia pe toti la rand, trebuie doar rabdare... si atunci, de ce ar mai vrea omul sa fie cu ea? unul dintre multi altii, caruia o sa-i vina randul candva?

| RAY a răspuns:

Esti vazut ca un frate de fata respectiva

| ș53fan explică (pentru RAY):

Dar poți trece de asta vreodată?

| RAY a răspuns (pentru ș53fan):

Nu, foarte rar,gen i esti indiferent cu ea, bagi culturism, cardio si poate aprinzi ceva, dar repet o data ce esti acolo, acolo ramai

| Freya1 a răspuns:

Cine ar sta in zona de prietenie ca sa astepte ca poate acel prieten/a nu va gasi ce isi va dori si pana la urma va fi cu el/ea.Asta inseamna prostie curata.
Si daca o sa fie cu acel baiat pana la urma va fi asa de vrajeala ca nu are cu cine sa fie si nu cred ca ar fi ok sa fie luat asa de prost

| anonimg a răspuns:

"Zona" aceasta nu ar trebui sa existe. Este ca si cum o fata ar spune unui baiat: "Asteapta un timp sa va vad daca imi merge relatia cu cineva; daca nu merge, o sa te caut cu siguranta."
Pai ce inseamna asta? De aceea spun ca expresia "friendzone" trebuie sa dispara pentru totdeauna.
Este o expresie folosita doar in randul adolescentilor. Pentru ca ei nu stiu ce este dragostea; ei nu stiu ca relatia cu o persoana de sex opus se face doar in scopul casatoriei, si doar daca amandoi sunt pregatiti pentru casatorie.
Cel din lista "friendzone" este pus automat pe locul al doilea; si nimanui nu-i place sa fie pe acel loc -nici pentru cel care pe acel loc, si nici pentru cel care este deja pe primul loc. Si nimeni sa nu accepte locul acela, adica ala doilea, cel din "friendzone. Un astfel de loc nu trebuie sa existe; pentru ca este o pozitie inferioara, o pozitie de rezerva. In pozitia aceasta nu mai este demnitate. Numa la fotbal si alt sporturi se mai gaseste rezerve. Dar nu trebuie sa existe asa ceva in relatii.
In cazul de fata, fata aceasta este cu altcineva, se culca cu baiatul acela, si daca ei nu vor fi impreuna prietenul tau va lua de bun ceea ce a lasat altul. Nu zic ca este rau in a fi cu cineva care a mai avut relatii; ci rau este faptul ca prietenul tau alege in mod voit sa fie in pozitia aceea, adica sa "astepte" ca relatia cu baiatul acela sa se termine. Unde mai este demnitatea prietenului tau?
Valabil si pentru fete si pentru baieti: nimeni sa nu accepte si sa nu se bucure ca este in lista "friendzone". Oamenii pot sa aleaga ca partener de viata o persoana de sex opus care a mai avut si alt relatii; dar niciodata nu trebuie sa asteptam, niciodata nu trebuie sa "stam la rand" in astfel de situatii.
Daca cineva are deja un parnener, este clar ca l-a ales pentru toata viata. Iar daca nu l-a ales pentru toata viata, persoana respectiva este usuratica si nu trebuie sa ne uitam dupa astfel de persoane, pentru ca mai devreme sau mai tarziu va face si cu noi la fel.
In cazul de fata, fata aceea are deja un prieten. Asadar, prietenul tau sa-si ia gandul de la acea fata. Daca nu isi ia gandul de la ea, este ca si cum ne-am uita dupa o femeie maritata; iar noi nu avem dreptul sa despartim nici familii, si nici prieteniile. Pentru ca cei care se implica in astfel de despartiri sa nu creada ca noua relatie va fi binecuvantata; ci chiar va fi blestemata si nu va rezista.
Arata acest mesaj prietenului tau.

| RainmakerX a răspuns:

In primul rand lista aia de asteptare, asa cum ii spui tu, este un termen foarte urat. Ma face sa ma simt ca la magazin iar fetele nu sunt un magazin. Bine, exista si acele gold-digger *nebune dupa bani* dar presupunem ca prietenului tau ii place de o tipa
cat de cat ok.

Fiecare baiat are intentii clare atunci cand vorbeste pentru prima data cu o fata iar fetele simt acele intentii.
De exemplu, daca esti mai timid si nu ai tupeul s-o intrebi direct atunci fata o sa creada ca vreti sa fiti prieteni si o sa intri in friendzone. Acesti prieteni sunt vazuti ca si amici, nu ca si potentiali parteneri.

La polul opus, daca ai tupeu si o intrebi direct iar ea nu este interesata atunci poti sa fii respins instant dar macar scapi de o grija.

TOTUSI, se poate iesi din friendzone.
"Prietenul" tau trebuie sa stie clar ce vrea de la acea relatie si sa-i spuna clar fetei ce simte dar nu imediat.

Trebuie intai sa-i dea anumite semnale care sa arate ca este interesant. (nu pot sa explic asta, e complicat...)

Ideea este ca esti blocat in friendzone atata timp cat singurele discutii pe care le ai sunt cele legate de prieteni/profesori si de activitatile pe care le faceti voi 2 in timpul liber.

Sa fie flexibil, vesel, sa stea drept si sa nu evite contactul vizual.
Atentie la limbajul corpului!

| SG1995 a răspuns:

Cand esti in frienzone n-ai sanse, tipa te considera inferior, deci singura sansa a amicului tau ar fi ca aia sa devina extrem de disperata sa linga de unde a scuipat, sau ca amicul tau sa-i demonstreze ca-i merita atentia, desi in locul sau nu mi-as face sperante, de fapt chiar sunt in locul sau si incerc sa o evit pe tipa.

| ș53fan explică (pentru SG1995):

Cum adica sunteti in aceeasi situatie? Aveti Whatsapp? Daca da cum facem? Vreau si eu sa vb cu cineva!

| ș53fan explică (pentru SG1995):

Cum adică să lingă unde a scuipat? Nu înțeleg!

| SG1995 a răspuns (pentru ș53fan):

Dude, nu, adica si pe mine m-a pus una in friendzone.

| SG1995 a răspuns (pentru ș53fan):

Pai daca aia i-a dat reckt nu o sa se razgandeasca, decat daca o sa fie disperata sa accepte sa stea cu el, sau de mila, deci doar silita ar sta cuel, nu-l place efectiv.

| Clorox a răspuns:

E clar ca nu e vorba de niciun prieten de al tau, ai fost pus in friendzone si crezand ca te-ai face de ras daca ai spune ca tie ti s-a intamplat asta ai folosit adresa lui, s-a mai intamplat pe aici amice, nu-ti face griji. laughing

| ș53fan explică (pentru Clorox):

Nu este adevarat!

| Iunix a răspuns:

Eşti avocat? " Prietenul " tău s-o întrebe pe fată dacă-l place sau nu. Întreab-o printr-un mesaj dacă nu-i poți spune fată în față

| ș53fan explică (pentru Iunix):

Păi i-a spus că nu îl consideră decât coleg ca toți ceilalți! Însă este așa din cauza colegilor care au aflat de asta (adică că o place) și și ei au făcut scandal pe tema asta, ea s-ar supărat și din cauza asta s-ar răcit, mi-a spus că ea i-a dat semne că îl place gen îl aștepta în fiecare dimineață în fața unui magazin, vorbeau despre școală... până în ziua nenorocirii.crying

| m1dn1gh7 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce atata disperare cand o fata nu vrea sa ii acorde atentie, are motivele ei, nu te poti baga in viata cuiva cu forta. Cand ii scrii si vezi ca raspunde sec, n-are chef de tine, o indispui cand ii scrii, pai las-o frate. Friendzone-ul dupa parerea mea nu e o lista de asteptare, e un NU spus cu mult bun simt, asa ca move on.

| udrescuf a răspuns:

Ii dai multa ciocolata si multe flori si ii spui in fiecare noapte noapte buna si dimineata buna dimineata. Easy.

| Niculita_Andreea_1998 a răspuns:

Depinde ce fel de fata e tipa. Personal ce e în friendzone rămâne în friendzone. Mai bine rămâne asa decât sa se combine și când nu mai merge nu mai e nici iubit nici prieten, doar un ex

| ș53fan explică (pentru Niculita_Andreea_1998):

Dar... Se poate uneori să să întâmple și asta?

| Niculita_Andreea_1998 a răspuns (pentru ș53fan):

Da. Dacă se despart rămâne doar cu buza umflata. Și nici prieteni nu o sa mai fie

| ș53fan explică (pentru Niculita_Andreea_1998):

Eu mă refeream la chestia cu revenirea la cel din friendzone dacă se poate întâmpla si acest lucru, adică să se întoarcă la cel pus în friendzone sau în lista de așteptare cum îmi place mie să îi spun! Să știu sigur ce îi spun băiatului!

| ș53fan explică (pentru Niculita_Andreea_1998):

Te contrazic la faza cu,, nu vor mai fii nici prieteni", fără supărare, însă am văzut de prea multe ori la mine in liceu să se despartă x de y și totuși au rămas prieteni și după, și în timp chiar s-au reîmpăcat fetei/băiatului depinzând de caz... părându-i rău și dându-si seama că a greșit!

| Niculita_Andreea_1998 a răspuns (pentru ș53fan):

Da, se poate, daca nu gaseste ce cauta

| Niculita_Andreea_1998 a răspuns (pentru ș53fan):

Ti-am spus ca depinde ce fel de persoana e ea..sau el.

| ș53fan explică (pentru Niculita_Andreea_1998):

Și o va face din silă? Sau pentru că își va da seama că a greșit?

| Niculita_Andreea_1998 a răspuns (pentru ș53fan):

Cred ca mai mult din silă. Dacă își dorea și ea ceva, se întâmpla. Spune-i prietenului tău ca decât sa fie o roată de rezervă mai bine rămâne la friendzone.

| ș53fan explică (pentru Niculita_Andreea_1998):

Și dacă să zicem... îl plăcea...care ar fi fost semnele? Faza cu părul.
Poate fii un semn cat de cat? Sau?