| TheCrusader a întrebat:

Sa luam un caz cand o persoana este superioara academic decat 95% din populatia lumii. Cum ar putea persoana respectiva sa scape de aroganta?

55 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

O astfel de persoana ar sti ca "superior" nu are grad de comparatie.

| Speranta12 a răspuns (pentru Gizăz):

Ăla-i, tati!
Ai pus punctul pe i.

| AdelinaC a răspuns:

Ar trebui sa se gandeasca la faptul ca aroganta in sine e un semn de inferioritate. Un om cu adevarat inteligent se gandeste ca nu poate fi superior altora in toate domeniile. O fi bun intr-un domeniu, dar sunt sigura ca in altele nu se pricepe deloc, in vreme ce altii il intrec. Deci de ce sa mai fie arogant? Se injoseste singur numai prin felul de gandire. Cred ca o viziune echilibrata despre sine si despre lume este cea mai buna. Sa se vada ca o veriga dintr-un lant alcatuit din mai multi oameni, in care fiecare este expert in ceva.

| TheCrusader explică (pentru AdelinaC):

Deja stie multe subdomenii din : matematica, fizica, biologie, chimie, informatica.
Am observat ca nu este interesata in domeniile umane. "risipa de timp. Pot face mult mai mult cu ceea ce este real dacat sa imi bat capul cu sentimente si alte idei filosofice."

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Se pare ca nu ai auzit de sindromul savantului, desi ei au o memorie foarte buna au in iq mai mic ca noi, o persoana care stie multe dar nu intelege ceea ce stie e ca un papagal atat

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Mandria indreptatita consolideaza stima de sine; daca nu te stimezi esti legat de maini si de picioare.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Mandria inseamna aroganta?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu. Mandria e un sentiment indreptatit, il simti cand ai o realizare, si alimenteaza stima de sine. Dar daca realizarea e aparenta, si succesul exista doar in mintea ta? Simplu! Sigur e sa te mandresti numai cu realizari certificate si de altii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce cred că este posibil. Aroganța consumă multă energie nervoasă. Să fie elită academică pe bune trebuie să faci un efort intelectual pe măsură. Pentru aceasta ești obligat să renunți la multe filii și să faci sacrificii personale. Așa că doar de cultul personalității îți arde. Deci scapi ca să poți deveni.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Aroganta nu consuma neaparat energie, este un mecanism de aparare prin care persoana respectiva scapa de depresie, anxietate pe faza ca are niste complexe de inferioritate cumva, iar denigrandu-i pe ceilalti, iese persoana mai sus, ca daca le-ar recunoaste valoarea, ar fi nevoita persoana sa-si recunoasca ea ca este sub ei. Dar asa percepe fals ca e mai sus, si ii este mai bine decat sa-si vada propria inferioritate.

Asta e un mecanism de aparare psihologic, deci se petrece la nivel inconstient, persoana nu e constienta de asta si nu stie ca e fals ce simte si gandeste. Asa ca nu scapa de el.
Poate ar scapa la psihanalist sau psiholog, dar mare minune de s-ar intampla.
Asa ca in acest caz acea persoana trebuie evitata si aia este.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Realitatea are fațete multiple, acesta este unul din ele.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Desigur, insa asta e cam la general in psihanaliza ca si asta e facuta dupa n teste, nu de pe un subiect, pentru ca poate gandi in mediul academic f bine, dar sa fie si arogant in acelasi timp, cati oameni varfuri intelectuale isi fac treaba dar sunt rai, invidiosi, urasc, aroganti.
Ca-s sentimente pasive, nu faci efort sa le ai. E ca si cum stii ca esti capabil, aia nu consuma energie, stii si atat. Asa cum iubesti, esti bun, respecti, sunt sentimente doar ca pozitive, dar tot pe acelasi principiu functioneaza.

Nu e ca si cum ai gandi in acelasi timp o problema de mate dar si cum sa repari usa, acolo da, este altceva, necesita efort si e mai greu sa le faci pe ambele bine.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Să nu crezi ceea ce ai spus chiar la fix.
Sentimentele, față de alții, față de tine, toată evaluarea valorilor, toate emoțiile care însoțesc orice act al nostru, se bazează pe funcținonarea unor softuri complexe psihosomatice ce implică nu numai creierul ci întregul corp. Din cauza asta poți albi peste noapte, sau să decedezi într-un moment de panică exagerată. Să fii prea mândru de tine consumă multă energie corporală. Ne putem gândi că Ceaușescu însuși, acceptând și trăind el însuși cultul propriei personalități, nu a mai avut suficientă energie intelectuală ca să perceapă realitatea, ceea ce la dus la plutonul de execuție.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Poti albi peste noapte de la hormonul de stres numit cortizol care face rau, prin asta stresul face rau, dar mai putin se spune. Sa decedezi de la o panica la fel, incepe inima sa bata aiurea sau faci stop cardiac de la agitatie, soc tot la inima, ca pana la urma e un muschi care daca o ia razna, poate claca. Panica face, ca creierul sa comande inima sa intre in avarie din pacate, adica emotiile date de creier la x factor, in cazul nostru panica.

Da, este corect ca emotiile sunt rezultatul mai bine zis a unor reactii chimice pe care le realizeaza creierul la comanda unor soft-uri care-s programate sa faca asta la anumiti factori de mediu.
Tocmai asta zice psihanaliza, explica de ce apar anumite emotii, ca exista soft care e pentru aparare, si acela face acele emotii negative care fac rau si altora dar si persoanei in sine, insa aparent o apara de depresii si frici, nervi pe care probabil nu le-ar putea duce.

Ceausescu era dus cu pluta, vroia sa fie imparat, el era cu capul. Ce energie intelectuala sa aiba un cizmar!? Nu prea avea cum. Macar daca era sanatos la cap punea in jurul lui oameni capabili, dar atunci ala il puteau da jos, asa ca a pus prosti ca el ca sa nu-l conteste, si s-a ales praful de tara.
Si da, a ajuns si in pamant, corect.

| doctorandus a răspuns:

N-ai ce să-i faci. În Biblie scrie "cunoașterea îngâmfă".

De altfel, mândria corectă (megalopsychia) este o virtute, nu un defect.

| Mosotti a răspuns:

Si pana la urma daca era asa superioara persoana nu era aroganta, ca isi dadea seama ca e o prostie, daca nu si-a dat, nu e asa cum se crede.

| TheCrusader explică (pentru Mosotti):

E absorbita in ceea ce face si parca traieste intr-o lume unde singurul locuitor este ea. Chiar daca mulca ei implica cooperarea in echipa,

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Corect.

| Mosotti a răspuns (pentru TheCrusader):

Pai sa realizeze asta si sa se dezbare de chestia asta, altfel sefu ar trebui sa ii puna serios in vedere si se rezolva sau pleaca. Daca nu si nu, sa se duca la un psiholog sa-si rezolve problemele nerezolvata din trecut, probleme care i-au dat aceasta chestie, ca de acolo vine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cum ai formulat intrebarea, sigur nu e vorba de tine. In alta ordine de idei, ce daca e aroganta? Foarte bine. Majoritatea retarzilor din jur nu merita respect.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O spui ca si cum cine nu e asa destept e vina lui! Sunt multi oameni medii, nu neaparat retarzi, aia merita a fi respectati. Pe aia retarzi ii eviti si atat, nu ii desconsideri, ca nu ei au fost de vina ca s-au nascut mai redusi.

Eu evit retarzii si derbedeii care nu stiu sa vorbeasca, sa se comporte si nu au ceva prin cap, dar ii inteleg ca nu au vina.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Medii si de bun-simt care merita respectati, chiar si saraci intelectual care merita tot respectul, intru totul de acord cu tine. Eu ma refer la combinatia aia nenorocita de nesimtire si aroganta cu prostie pe care o vezi atit de frecvent la romani...

| TheCrusader explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar e culmea! Persoana respectiva este politicoasa cu majoritatea persoanelor(pentruc a cica depinde de ele si ea uraste chestia asta) si cand stai sa vorbesti casual cu ea e mereu plina de ura fata de ele. Isi face o imagine despre ele instant. Faza e ca mai mereu are dreptate, parca le prezice comportamentul. Nu stiu cum sa o fac sa nu mai fie asa orgolioasa si toxica. Mai mult isi face ea rau mintal.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ai ce le face la aia cu combinatia nenorocita, doar evitati si atat, asta e singura solutie.

| Frank51 a răspuns:

Este alegerea ei daca e aroganta sau nu. Faptul ca este superioara academic o ajuta sa nu fie aroganta, deci intrebarea este gresita.

| TheCrusader explică (pentru Frank51):

Nu mereu. Sunt persoane care sunt atat de mandre incat refuza sa vorbeasca cu tine ca un egal atunci cand isi dau seama ca esti mai neexperimentat / neinformat decat ele intr-un domeniu. Vorbesc cu tine cu scarba.

| minrest a răspuns:

Faptul ca are realizari academice nu face o persoana aroganta, dimpotriva. Aroganti devin oamenii care stiu ca au ajuns la o pozitie buna, fara sa aiba un merit. Sigur, sunt mari diferente de la caz la caz; am avut un profesor la facultate care era si arogant, si foarte bine pregatit.

| TheCrusader explică (pentru minrest):

Este foarte buna la nivel academic. Dar este foarte toxica cu toata lumea. Mereu inceraca sa gaseasca pe cineva mai superior decat ea, dar, chiar si cand il gaseste, nu dureaza 2 luni si il considera si pe el prost pentru ca l-a intrecut; cumva. Este extrem de nefericita ca ceea ce credea ea ca este greu(academic) este acum pentru ea foarte usor si isi face ei foarte mult rau (psihic).

| minrest a răspuns (pentru TheCrusader):

Da, sunt altfel de cazuri, am avut si eu un profesor arogant; unul singur dintre multi. Daca asta e problema, DACA, solutia este simpla; sa iasa din zona de comfort.

| TheCrusader explică (pentru minrest):

Totul este confort pentru persoana asta. Orice intrebare ia-si pune, ea are mereu un raspuns. Parca as vorbi cu o enciclopedie.

| minrest a răspuns (pentru TheCrusader):

Omule, scrie in reviste stiintifice peer reviewed, in domeniul ei, din strainatate? Daca nu, sa scrie articole si sa trimita acolo. Stie sigur engleza; altfel nu putea sa citeasca acele reviste, sa se mentina la curent. Daca scrie deja, o noua specializare in acelasi domeniu, sau un domeniu inrudit. Oricine isi poate depasi zona de comfort. M-as gandi si la o posibila tulburare de personalitate; singura care e compatibila cu perfoermanta e cea paranoida; e improbabil, oricum.

| mentholinks a răspuns:

Pai un caz implica multe chestii, documente, acte, dovezi. Daca o persoana pare cuiva aroganta asta nu inseamna ca chiar si este. Poate exista alte persoane carora nu li se pare aroganta. Viata e plina de subiectivism, adica noi oamenii suntem plini de subiectivism, fiindca in afara de fiintele vii, restul sunt doar obiecte.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Ai mare dreptate; as vrea sa mentionez ca o persoana pe care o percepem superioara noua, avem tendinta sa o percepem automat si aroganta.

| TheCrusader explică (pentru mentholinks):

Adaug ca este o persoana foarte politicoasa cu majoritatea oamenilor. Numai cei apropiati ei pot sa iti dea seama cat de toxica este personalitatea ei. Toti sunt dobitoci si prosti. Incerc sa o conving ca nu e asa, dar mereu gaseste cate un argument impotriva mea. Nu pot castiga nici daca vreau.

| Emma30555 a răspuns:

Scapi de aroganta când vezi valori la oameni simpli la care nu te aștepți, când vezi sensibilitatea acolo unde nu credeai... Cei mai valoroși oameni sunt cei buni, cei înțelepți, aceștia nu sunt aroganți

| Bizon95 a răspuns:

Nimeni nu "scapa" de aroganta
doar poate sa ii treaca
iar SINGURA SOLUTIE E SA SE FRIGA... RAU
insa cand e vorba de mediul academic, nu prea exista solutia asta, mediul academic e singurul loc in care inteligenta e indeajuns de protejata de JIGODIILE care ar putea profita si apoi distruge si de care e plina istoria!

in alta ordine de idei, cineva asa de inteligent, poate NU vrei sa isi piarda aroganta, pentru ca atunci s-ar putea sa se retraga si sa nu mai contribuie cu nimic la stiinta, iar asta e o chestie EXTREM de probabila

| TheCrusader explică (pentru Bizon95):

Dar daca este arogant / aroganta, de ce nu isi poate da seama ca isi face rau. De ce (daca are un asa mare pachet academic) nu poate sa iti dea seama ca se imbolnaveste mintal? Cum poate un om (o creatura sociabila) sa traiasca atat de izolat?

| Bizon95 a răspuns (pentru TheCrusader):

NU ai nici o sansa...
ca sa intelegi fenomenul, imagineaza-ti ca tu, care esti o persoana educata, decenta, curata, cu respect fata de ceilalti oameni din jurul tau, mai ales respecti femeile, si te trezesti maine in epoca de piatra, in care totul e invers, toti sunt animale inteligente pentru ca educatia e zero, decenta, ce e aia? igiena, HUH?!? copii se fac dupa ce barbatul da cu bata in cap femeii si o taraste intr-o grota unde isi face damblaua, etc.

ce sanse le-ai da oamenilor din epoca de piatra din jurul tau?

la fel e pentru el, TOTUL E ATAT DE DEPARTE DE NIVELUL LUI, ca, chiar daca ar vrea, nu ar fi in stare sa se coboare

de unde stiu asa de mult rahat in directia asta? pai chiar imi place The Big Bang Theory, iar Sheldon este EXACT ce descrii tu, chiar in locul celorlalti de acolo i-as arde niste palme peste bot, sa se trezeasca odata, pentru ca, nici macar in stiinta nu isi da seama de rahat, de gen: fizica teoretica are valoare numai de povesti pescaresti fara fizica aplicata, dar el isi permite sa manance seminte in cap celor care se ocupa de fizica aplicata...

| flixbuster a răspuns:

Singura trasatura a superioritatii este bunatatea.

| Panamax a răspuns:

Aroganta merge mana in mana cu ignoranta.

| FreddieM a răspuns:

Aroganta ca si ignoranta sunt trasaturi opuse inteligentei.

| FreddieM a răspuns:

Nu pricep de ce sustii ca o persoana cu o astfel de pregatire ar fi neaparat aroganta. Daca ar exista o astfel de persoana, cu siguranta ar realiza ca aceasta trasatura negativa al caracterului uman ar dauna imaginii sale. Ce naiba, eu ca simplu muritor reusesc sa ma feresc sa-mi stric imaginea de bun element al societatii, cu atat mai putin un asa-zis,, academic". Atitudinea dispretuitore, prepotenta, si cu aere de superioritate, intr-un cuvant,, AROGANTA" o afiseaza doar persoanele care nu isi pot etala reala imagine in mod natural, fara eforturi deosebite.

| Speranta12 a răspuns:

Sa observe situatiile grave in care se afla unii oameni.

Degeaba esti super inteligent, daca inteligenta ta nu se poate concretiza in lucruri practice care sa ajute unii oameni. Ori poate doar se crede ca e.

Sa vada in ce stadii grave se afla unii oameni: foame, cancer, alte boli terminale, locuinta bombardata, oameni batuti, violati, infometati, zone impanzite de boli grave etc. Sa vada indeaproape viata si de cealalta parte a baricadei, ca imediat ii trece aroganta.

Ii va trece si mai repede aroganta cand va constata ca nu poate fi de folos acelui loc si nu il poate imbunatati cu toata inteligenta lui superioara, prntru ca sistemul i-a dat sah-mat!

| minrest a răspuns (pentru Speranta12):

Da, dar daca scrie cumva articole stiintifice (daca), face deja ceva pentru acei oameni; pentru toti oamenii, de fapt.

| Speranta12 a răspuns (pentru minrest):

De aia s-a eradicat saracia, s-au oprit razboaiele, oamenii nu mai mor de cancer si de ebola, terorismul a disparut si el, iar razboaiele comerciale s-au aplanat. Datorita articolelor.

Not!

| minrest a răspuns (pentru Speranta12):

Eu cred ca din cauza articolelor. Toate inventiile din toate domeniile, au fost intai articole stiintifice, si au avut la baza multe alte articole stiintifice, in revistele de specialitate.

| minrest a răspuns (pentru Speranta12):

Sa iti dau un exemplu, despre Paulescu se spune ca ar fi descoperit insulina, pentru ca a scris un articol, in care descria un experiment facut pe caini. De fapt, articolul era plagiat, dar ghici ce! Dupa alt articol. Iar cei care au descoperit-o oficial, si in fapt, caci au mers mult mai departe, au scris tot ce au experimentat, toate concluziile, descrierea noii substante, primele rezultate terapeutice, in articole de medicina, in revistele de medicina.

| Speranta12 a răspuns (pentru minrest):

"Eu cred ca din cauza articolelor. Toate inventiile din toate domeniile, au fost intai articole stiintifice, si au avut la baza multe alte articole stiintifice, in revistele de specialitate."

Normal.

Dar nu au rezolvat si nu vor rezolva problemele grave ale lumii. Decizia si actiunea sunt in mana altora.

| Speranta12 a răspuns:

Aroganta nu te ajuta cu nimic sa contribui la stiinta. N-are nicio treaba vaca cu staampula primariei

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Aroganta este buna atunci cand o poti afisa. Nu trebuie sa fii egal cu nimeni daca esti mai pregatit si nu trebuie sa lasi tot prostul sa ti se urce in cap daca nu merita. Just as simple.

| DorelExpertu a răspuns:

Hai sa nu mai luam acest caz.
Sa ne intoarcem cu picioarele pe pamant zic.

| funnnyman32 a răspuns:

Salut!
Unele persoane cand se ajung, uita de unde au plecat si isi dau o importanta de nu s-a mai vazut. Aere, figuri, si multa aroganta, dar scoala vietii le bate pe toate, adica nu poate tine aroganta cu toata lumea asa, decat cu cine ii permite.

| Ichigo a răspuns:

O faci sa se intalneasca cu oameni de afaceri ce sunt mai prosti dar mult mai bogati decat el/ea. Atunci isi va da seama (daca e destept) ca superioritatea academica inseamna fix varfu pwlii in ziua de azi

| TheCrusader explică (pentru Ichigo):

Am intrebat persoana respectiva ce crede despre ce ai spus.
"Bani nu inseamna nimic. Du-te de investeste in real-estate si castigi bani pasiv, iti trebuie doar capital. Astepti 2 ani si ti-ai recapatat investitia inapoi." (bine ea nu a spus asa, a spus-o cumva mai interesant).
Si am incercat sa ii spun ca nu castiga atat de mult precum crede, si ea a apus "Daca te gandesti la Romania, aici chiria nu e atat de stricata, stricata e in luma intai unde platesti chiria mai mult decat orice.". "daca vrei sa faci bani, faci bani de pe urma altora".