| TheCrusader a întrebat:

Sa luam un caz cand o persoana este superioara academic decat 95% din populatia lumii. Cum ar putea persoana respectiva sa scape de aroganta?

55 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

La cum ai formulat intrebarea, sigur nu e vorba de tine. In alta ordine de idei, ce daca e aroganta? Foarte bine. Majoritatea retarzilor din jur nu merita respect.

| Gizăz a răspuns:

O astfel de persoana ar sti ca "superior" nu are grad de comparatie.

| Speranta12 a răspuns:

Sa observe situatiile grave in care se afla unii oameni.

Degeaba esti super inteligent, daca inteligenta ta nu se poate concretiza in lucruri practice care sa ajute unii oameni. Ori poate doar se crede ca e.

Sa vada in ce stadii grave se afla unii oameni: foame, cancer, alte boli terminale, locuinta bombardata, oameni batuti, violati, infometati, zone impanzite de boli grave etc. Sa vada indeaproape viata si de cealalta parte a baricadei, ca imediat ii trece aroganta.

Ii va trece si mai repede aroganta cand va constata ca nu poate fi de folos acelui loc si nu il poate imbunatati cu toata inteligenta lui superioara, prntru ca sistemul i-a dat sah-mat!

| Speranta12 a răspuns (pentru Gizăz):

Ăla-i, tati!
Ai pus punctul pe i.

| Frank51 a răspuns:

Este alegerea ei daca e aroganta sau nu. Faptul ca este superioara academic o ajuta sa nu fie aroganta, deci intrebarea este gresita.

| Panamax a răspuns:

Aroganta merge mana in mana cu ignoranta.

| flixbuster a răspuns:

Singura trasatura a superioritatii este bunatatea.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O spui ca si cum cine nu e asa destept e vina lui! Sunt multi oameni medii, nu neaparat retarzi, aia merita a fi respectati. Pe aia retarzi ii eviti si atat, nu ii desconsideri, ca nu ei au fost de vina ca s-au nascut mai redusi.

Eu evit retarzii si derbedeii care nu stiu sa vorbeasca, sa se comporte si nu au ceva prin cap, dar ii inteleg ca nu au vina.

| Mosotti a răspuns:

Si pana la urma daca era asa superioara persoana nu era aroganta, ca isi dadea seama ca e o prostie, daca nu si-a dat, nu e asa cum se crede.

| Bizon95 a răspuns:

Nimeni nu "scapa" de aroganta
doar poate sa ii treaca
iar SINGURA SOLUTIE E SA SE FRIGA... RAU
insa cand e vorba de mediul academic, nu prea exista solutia asta, mediul academic e singurul loc in care inteligenta e indeajuns de protejata de JIGODIILE care ar putea profita si apoi distruge si de care e plina istoria!

in alta ordine de idei, cineva asa de inteligent, poate NU vrei sa isi piarda aroganta, pentru ca atunci s-ar putea sa se retraga si sa nu mai contribuie cu nimic la stiinta, iar asta e o chestie EXTREM de probabila

| Speranta12 a răspuns:

Aroganta nu te ajuta cu nimic sa contribui la stiinta. N-are nicio treaba vaca cu staampula primariei

| FreddieM a răspuns:

Aroganta ca si ignoranta sunt trasaturi opuse inteligentei.

| funnnyman32 a răspuns:

Salut!
Unele persoane cand se ajung, uita de unde au plecat si isi dau o importanta de nu s-a mai vazut. Aere, figuri, si multa aroganta, dar scoala vietii le bate pe toate, adica nu poate tine aroganta cu toata lumea asa, decat cu cine ii permite.

| FreddieM a răspuns:

Nu pricep de ce sustii ca o persoana cu o astfel de pregatire ar fi neaparat aroganta. Daca ar exista o astfel de persoana, cu siguranta ar realiza ca aceasta trasatura negativa al caracterului uman ar dauna imaginii sale. Ce naiba, eu ca simplu muritor reusesc sa ma feresc sa-mi stric imaginea de bun element al societatii, cu atat mai putin un asa-zis,, academic". Atitudinea dispretuitore, prepotenta, si cu aere de superioritate, intr-un cuvant,, AROGANTA" o afiseaza doar persoanele care nu isi pot etala reala imagine in mod natural, fara eforturi deosebite.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Medii si de bun-simt care merita respectati, chiar si saraci intelectual care merita tot respectul, intru totul de acord cu tine. Eu ma refer la combinatia aia nenorocita de nesimtire si aroganta cu prostie pe care o vezi atit de frecvent la romani...

| Ichigo a răspuns:

O faci sa se intalneasca cu oameni de afaceri ce sunt mai prosti dar mult mai bogati decat el/ea. Atunci isi va da seama (daca e destept) ca superioritatea academica inseamna fix varfu pwlii in ziua de azi

| AdelinaC a răspuns:

Ar trebui sa se gandeasca la faptul ca aroganta in sine e un semn de inferioritate. Un om cu adevarat inteligent se gandeste ca nu poate fi superior altora in toate domeniile. O fi bun intr-un domeniu, dar sunt sigura ca in altele nu se pricepe deloc, in vreme ce altii il intrec. Deci de ce sa mai fie arogant? Se injoseste singur numai prin felul de gandire. Cred ca o viziune echilibrata despre sine si despre lume este cea mai buna. Sa se vada ca o veriga dintr-un lant alcatuit din mai multi oameni, in care fiecare este expert in ceva.

| mentholinks a răspuns:

Pai un caz implica multe chestii, documente, acte, dovezi. Daca o persoana pare cuiva aroganta asta nu inseamna ca chiar si este. Poate exista alte persoane carora nu li se pare aroganta. Viata e plina de subiectivism, adica noi oamenii suntem plini de subiectivism, fiindca in afara de fiintele vii, restul sunt doar obiecte.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Ai mare dreptate; as vrea sa mentionez ca o persoana pe care o percepem superioara noua, avem tendinta sa o percepem automat si aroganta.

| minrest a răspuns:

Faptul ca are realizari academice nu face o persoana aroganta, dimpotriva. Aroganti devin oamenii care stiu ca au ajuns la o pozitie buna, fara sa aiba un merit. Sigur, sunt mari diferente de la caz la caz; am avut un profesor la facultate care era si arogant, si foarte bine pregatit.

| TheCrusader explică (pentru Frank51):

Nu mereu. Sunt persoane care sunt atat de mandre incat refuza sa vorbeasca cu tine ca un egal atunci cand isi dau seama ca esti mai neexperimentat / neinformat decat ele intr-un domeniu. Vorbesc cu tine cu scarba.

| TheCrusader explică (pentru Mosotti):

E absorbita in ceea ce face si parca traieste intr-o lume unde singurul locuitor este ea. Chiar daca mulca ei implica cooperarea in echipa,

| TheCrusader explică (pentru Bizon95):

Dar daca este arogant / aroganta, de ce nu isi poate da seama ca isi face rau. De ce (daca are un asa mare pachet academic) nu poate sa iti dea seama ca se imbolnaveste mintal? Cum poate un om (o creatura sociabila) sa traiasca atat de izolat?

| TheCrusader explică (pentru mentholinks):

Adaug ca este o persoana foarte politicoasa cu majoritatea oamenilor. Numai cei apropiati ei pot sa iti dea seama cat de toxica este personalitatea ei. Toti sunt dobitoci si prosti. Incerc sa o conving ca nu e asa, dar mereu gaseste cate un argument impotriva mea. Nu pot castiga nici daca vreau.

| TheCrusader explică (pentru minrest):

Este foarte buna la nivel academic. Dar este foarte toxica cu toata lumea. Mereu inceraca sa gaseasca pe cineva mai superior decat ea, dar, chiar si cand il gaseste, nu dureaza 2 luni si il considera si pe el prost pentru ca l-a intrecut; cumva. Este extrem de nefericita ca ceea ce credea ea ca este greu(academic) este acum pentru ea foarte usor si isi face ei foarte mult rau (psihic).

| minrest a răspuns (pentru TheCrusader):

Da, sunt altfel de cazuri, am avut si eu un profesor arogant; unul singur dintre multi. Daca asta e problema, DACA, solutia este simpla; sa iasa din zona de comfort.

| minrest a răspuns (pentru Mosotti):

Corect.

| TheCrusader explică (pentru Ichigo):

Am intrebat persoana respectiva ce crede despre ce ai spus.
"Bani nu inseamna nimic. Du-te de investeste in real-estate si castigi bani pasiv, iti trebuie doar capital. Astepti 2 ani si ti-ai recapatat investitia inapoi." (bine ea nu a spus asa, a spus-o cumva mai interesant).
Si am incercat sa ii spun ca nu castiga atat de mult precum crede, si ea a apus "Daca te gandesti la Romania, aici chiria nu e atat de stricata, stricata e in luma intai unde platesti chiria mai mult decat orice.". "daca vrei sa faci bani, faci bani de pe urma altora".

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Aroganta este buna atunci cand o poti afisa. Nu trebuie sa fii egal cu nimeni daca esti mai pregatit si nu trebuie sa lasi tot prostul sa ti se urce in cap daca nu merita. Just as simple.

| TheCrusader explică (pentru AdelinaC):

Deja stie multe subdomenii din : matematica, fizica, biologie, chimie, informatica.
Am observat ca nu este interesata in domeniile umane. "risipa de timp. Pot face mult mai mult cu ceea ce este real dacat sa imi bat capul cu sentimente si alte idei filosofice."