| samsung2012 a întrebat:

Sa ma intereseze trecutul ei? Ea mereu ia foc cand o intreb, ce parere aveti?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu ai incredere, nu sta cu ea, simplu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ia foc, inseamna ca e o "de aia" care mereu a calcat stramb, si a facut o sumedenie de porcarii fara creier, din care nici macar nu a invatat nimic.
Eu zic sa nu te mai intereseze ea.

| AliGab a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Gresesti! Si pe mine ma enerveaza cand vorbesc despre trecut cu sotul in conditiile in care i-am povestit despre trecutul meu, iar el are momente in care insista pe acest subiect.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AliGab):

Nu vad de ce te-ar deranja subiectul, atat timp cat e vorba de lucruri incheiate, care ar trebui sa se traduca in experienta/lectii.
Eu pot vorbi deschis despre trecut, inclusiv despre momentele in care am fost mai mult decat fraier. Era un subiect deranjant pentru mine doar cat timp erau 'calde' intamplarile.
Indiferent cum am rupt legatura cu diferite persoane, dupa un timp au ramas doar niste nume in mintea mea, iar amintirile le mai am doar din perspectiva mea: ce mi-a placut, ce faceam, ce luna era, ce masina aveam. Persoanele respective nu mai inseamna nimic, am patit sa dau nas in nas cu ele, si sa ma chinui sa-mi dau seama cu cine seamana.
Dar, spre deosebire de cele la care m-am referit, eu nu am pierdut altceva decat timp, si am ramas fara ele din alegerea/comportamentul lor. E usor de acceptat, din situatiile de genul.

| AliGab a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Intocmai, daca's incheiate de ce ar trebui sa vorbesc despre ele? Plus ca faza asta cu detaliile mi se pare inutila ca nu am stat sa notez undeva ce am mancat, la ce restaurant, cu cine s-a.m.d. Sa stau sa imi storc mintea pentru niste tampenii/detalii de genul pe care de mult le-am pus in "sacul cu lucruri uitate" mi se pare mare pierdere de vreme si ma scoate din sarite

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AliGab):

Nu cred ca e curios ce ai mancat si cum era vremea pe afara, el ar vrea sa stie cum a fost relatia, cum se comporta el cu tine, tu cu el, ce ti-a placut, ce nu ti-a placut, de ce nu a mers relatia. Sunt chestii care te-ar putea defini, iar experienta ta cu ala i-ar putea fi de folos si lui, daca vreti o relatie mai buna decat cele din trecut.
Tampeniile din sacul uitat sunt amintirile tale, cu bune si rele. Nu e vorba de un viol, fostul a fost alegerea ta, ai fost fericita cu el o perioada, deci ai putea vorbi deschis despre ceva ce ti-a placut.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ia foc cand o intrebi ce parere avem? Pai de ce o intrebi parerea noastra?

A... in cazul ca ers virgula acolo, da, desigur. Sa te intereseze. E normal.

| SilentRain a răspuns:

Sunt de-acord cu NoTurbinaNoGod, ceva, ceva exista în trecul ei și vrea sa îl ascundă

| OldSoul a răspuns:

Depinde despre ce e vorba.

Avand in vedere modul in care spui ca reactioneaza cand e intrebata, tind sa cred ca are ceva de ascuns, ceea ce nu e bine.

Normal ar fi sa-ti spuna ce si cum, asa ti-ar demonstra ca a lasat trecutul in urma, dar cat timp refuza sa vorbeasca despre asta, undeva in trecut sunt niste probleme nerezolvate care e posibil sa-ti provoace probleme in trecut.

| dannyel86 a răspuns:

Atunci cand incepi o relatie, ar trebui sa gandesti: "Tu esti prima/primul pntru mine". big grin Nu conteaza ce a fost in trecut, ci ceea ce urmeaza sa se intample pe viitor intre voi.winking
La fel ar trebui sa procedeze si ea.
Si chiar daca a avut o experienta anterioara intunecata, poate s-a schimbat intre timp si nu avem dreptul sa o judecam.
Daca o intrebi despre trecut, e posibil sa o indepartezi de tine. Poate ca nici trecutul tau nu e de pus la icoana, iar ea trece cu vederea aceste lucruri.

| Plato a răspuns:

Bineinteles ca e absolut normal sa te intereseze. Daca a fost toaleta publica a cartierului, ai dreptul sa stii, inainte de a o numi iubita sau pe viitor sotia ta. Din moment ce face asa, e clar ca are ceva nereguli acolo, kilometri dati inapoi, accidente, vopseaua nu e originala etc. iar tu, repet, ai tot dreptul sa stii, inainte de a o lua.
Daca reactioneaza asa urat, e cazul sa-ti pui intrebari serioase. Eu, sincer, i-as dat ultimatum. Ori imi spune absolut tot, apoi decid in ce masura pot accepta, ori adio din start. Pai nu se poate sa bage totul sub pres, cine stie ce a facut, apoi sa vina la mine cu pretentii si aere de genul. S-a-ntalnit hotul cu prostul, sau cum? A fost toaleta acum se vrea lady? Nu merge asa. Ok, se poate schimba, dar e musai sa-ti spuna si tie, ca poate tu nu accepti foste toalete. Eu n-as accepta, de exemplu. Eu nici macar n-as discuta serios cu ea inainte de a sti tot trecutul. Dar tot, nici un detaliu, nici un sarut sau imbratisare omisa. Da, vreau raport, uite. Care e problema? E dreptul tau.

Vorba aia cu "doar viitorul conteaza" e o replica inventata de foste panarame, ca sa isi justifice trecutul murdar de toalete publice. Nu crede vorba aia. Despre partenerul de viata trebuie sa stii tot, trecut, prezent, viitor. Nu accepta scuze sau compromisuri.

| AliGab a răspuns:

Lucrurile stau cam asa: daca te intereseaza asa mult trecutul ei roaga-o sa iti povesteasca ea. Dupa ce iti povesteste, incheie orice conversatie pe acest subiect. Si mie mi se pare pierdere de vreme si, recunosc, iau foc atunci camd sotul insista pe acest subiect, in conditiile in care i l-am povestit cu lux de amanunte.

| OrdanKarris a răspuns (pentru AliGab):

Inseamna ca ascunzi ceva, inseamna ca luxul tau de amanunte nu e atat de "lux" pe cat vrei sa para. Barbatul ofera casnicia sau relatia, iar omul vrea sa stie pentru cine plateste, sau pentru ce. Omul vrea sa stie daca primii 100 de oameni te-au spart gratuit, fara obligatii iar el este fraierul care a aterizat in viata ta fix la momentul in care te-ai decis sa devii casnica, ba mai mult, unde altii te-au avut usor si gratuit, sotul sa se simta constrans si neglijat. Muierea incalca reguli pentru barbatii care-i plac, si creeaza reguli pentru barbatii care nu-i plac. Probabil nu-ti prea place sotul tau, dar n-ai ce face, altul nu te-ar cere in casatorie. Daca ai fi infatuata cu sotul tau, nu ai avea motiv sa te enervezi si sa-l tratezi cu iritare. Faptele spun tot. Si tu ai scheleti in dulap. Bravo tie ca ai gasit fraierul care sa-ti plateasca greselile din adolescenta.winking Probabil urmeaza celebra replica a muierilor: "nu ma cunosti deloc". Nu trebuie sa te cunosc in detaliu ca sa-ti stiu tiparulwinking

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru OrdanKarris):

Raspunsurile tale sunt de pus in rama laughing
Felicitari!

| Dalmore a răspuns:

Nu, inseamna ca nu a trecut peste niste traume si nu vad cu ce te-ar ajuta sa stii lucruri, oricum, conteaza relatia prezenta dintre voi doi. Trecutul e trecut, e plin de greseli si oamenii mai invata din ele. Daca sunteti la inceput, poate nu are inca incredere in tine.

| Mircea08 a răspuns:

Poate ca are ceva de ascuns. Exista insa si o alta varianta, si anume modul in care intrebi. Intrebarile de acest gen trebuiesc puse cu ceva diplomatie
Nu stiu daca trecutul cuiva conteaza asa mult. Oamenii se mai schimba, si conteaza ceea ce este un om nu ceea ce a fost. Acest lucru este valabil insa numai pentru cei care spun adevarul. Daca cineva minte, niciodata nu vei sti ce fel de om este, sau mai bine spus inseamna ca nu trebuie sa faca parte din cercul tau de prieteni.

| samsung2012 explică (pentru Mircea08):

E vorba de o relatie aici

| OrdanKarris a răspuns:

Este absolut normal sa te intereseze trecutul ei. Devreme ce tresare asa, e clar ca are scheleti in debara. Mai stii, poate a facut gangbang cu 100 de barbati, iar acum tu trebuie sa platesti. Altii au avut-o gratis, iar tu esti fraierul care joaca jocul relatiei, care nu primeste nici 10% din ce au primit primii 100 care au spart-o la veverita fara bariere si fara conditii, iar acum probabil s-a decis ca nu mai poate continua cu sexul la discretie si si-a gasit un fraier ca re sa plateasca si sa joace rolul relatiei, sa plateasca pretul integral pentru o masina nu doar uzata, dar si probabil abuzata. Este absolut normal sa te intereseze trecutul ei, daca vrea relatie. Tu ca barbat oferi relatia, nu ea. Este interesul ei sa fie intr-o relatie, iar asta nu se va intampla in veci decat daca barbatul e de acord sa-si sacrifice banii, fidelitatea, resursele, timpul si libertatea pentru ea, unde altii probabil au avut-o fara nici o obligatie. O poti avea si tu, dar fara obligatii, fara implicare, fara relatie. Poti fi si tu nr 101 daca nu-i place sa o intrebi de trecut. Daca vrea relatie, trecutul e absolut important. Sa stii si tu pentru cine platesti, sau pentru ce, daca ma intelegi.

Răspuns utilizator avertizat
| DorelExpertu a răspuns:

Spune-i ca ai facut puscarie in trecut, sau ca ti-ai inselat iubita de la vremea aceea.
Daca te ia la intrebari, trebuie sa o iei si tu pe ea.

| qwertpro a răspuns:

Salut,inteleg ca esti curios sa afli care este trecutul ei, dar incearca sa nu grabesti nimic.Nimeni nu are un trecut perfect, fiecare are in el suferintele, greselile si regretele sale. Unii trec si uita mai usor de el, altii continua mereu sa-l traiasca si astfel nu trec peste tot ce a fost.Important e prezentul si viitorul, oricum ce a fost facut nu mai poate fi reparat, si de altfel nici nu trebuie.Din cate se vede ea inca nu a acceptat trecutul si continua sa mai traiasca cu el, sau poate pur si simplu îi este rusine sa iti relateze anumite situatii prin care a trecut.Cu timpul, daca va veti apropia si mai mult, incetul cu incetul ea singura ti se va deschide, totul la momentul potrivit.Nu fi prea insistent.

| Horus35 a răspuns:

"Dacă o vrei pentru viitorul tău, de ce o întrebi de trecut?
Se numește regresie liniară și e foarte utilă în clasa de statistică pentru a prezice"
https://www.instagram.com/p/Bto8wRxl30b/?igshid=qr0webdky6fi
Cu alte cuvinte, nu faci din cocș găină, nici din...

Nu poți să "accepți un om cu totul" fără să-i cunoști trecutul pentru că nu știi ce accepti. E ca și cum ai semna un contract fără sa citești termenii și condițiile. După ce cunoști un om cu toate calitățile și defectele sale poți să spui: "Da, îl/o iubesc exact așa cum e!", dar până atunci habar nu ai ce iubești pentru că habar nu ai cine e cu adevarat. Poți să iubești fără să cunoști ce iubești? Nu ți se pare straniu că încearcă să-ți ascundă trecutul?

| DanielIlie a răspuns:

Doar în relația patron/ angajat contează trecutul. În dragoste, e pierdere de timp. În dragoste, doar viitorul poate conta! Baftă!

| Simpatic a răspuns (pentru DanielIlie):

Corect,dar nu ar trebui sa te intereseze pe cine saruti? sau saruti Italia intreaga? poate e vreo sandra roumain care a luat covrigelul (aluzie covrigelul lui nicusor de la Braila) de la 2000 de persoane...eu zic ca cine nu dezvaluie trecutul nu are rost sa aiba o relatie in prezent.dar trecutul nu e usor de aflat asa ca mai bine te lasi la mana ta.

| zashaa00 a răspuns:

Eu zic ca trecut nu aduce nimic bun trebuie lasat acolo in spate daca accepti un om accepta asa cum e cu toto cu trecut fara sa te afecteze ce a fost ci ce va fi