| sdfsfsdfsdfsdf a întrebat:

Sa mori singur, sau sa nu mori singur? Asta este intrebarea mea interexistentiala

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu as raspunde dintre cele doua variante: sau

https://youtu.be/kxpRSyPUc7A?t=25

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oricine moare singur. Dar, dar. Dac[ ai transmis viața din tine la urmași, viața din tine nu moare, ci se perpetuează prin ei. Dacă nu ai avut acest noroc, dar ai luptat pentru cei mulți din jurul tău, să îi ajuți să trăiască, viața ta s-a împletit cu a lor, și se continuă prin viețile lor. Ambele cazuri se numesc supra viețuire.
Cavalerii aceia sunt acum doar tină,
Armurile lor sunt numai rugină,
Dar ei sunt cu sfinții în cereasca lumină.

| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza, mori si gata, indiferent cum.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru Mosotti):

Atunci de ce te mai chinui sa traiesti?

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

De ce sa faci patul daca urmeaza sa l strici iar?

| Mosotti a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Eu am zis ca mori si gata in sens ca nu conteaza daca mori singur sau nu. Pai pana mor vreau sa ma bucur de fiecare zi placuta, iar a doua zi sa ma bucur iar de una si alta, cum de ce traiesc?

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru Mosotti):

N am citit bine, am inteles.Ai dreptate

| Bizon95 a răspuns:

Toti mor singuri, intotdeauna!
intrebarea e daca te tine cineva de mana cand te duci
iar raspunsul e ca mie nu mi se pare ca are vreo importanta, pentru ca oricum... MORI!

nici macar ce lasi in urma nu are importanta, pentru ca mori si deci nu mai exista singura persoana care conteaza si anume tu insuti

tot ce conteaza e cum ai trait...

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru Bizon95):

Am reflectat asupra lucrurilor de genul de atat de multe ori. Mi am facut o baza reprezentativa a asa numitei vieti.
O data ce realizezi ca dumnezeu nu exista realizezi si de restul, te impaci cu ideea insemnificativitați vietii tale, si incerci ca macar sa faci din iluzia asta in care traim o experienta frumoasa (neavand de ales).
Uite asa faci parte fara sa vrei dintr un perete infinit unde tu esti o caramida. O etapa a vietii complet lipsita de sens unde inevitabil vei fi uitat pentru totdeauna.
viata ta totodata a si schimbat cursul universului pentru totdeauna, moarte care nu a fost in van, din contra.
Viata pe pamant se baseaza pe urmatorul principiu: dupa ce te distrezi destul trebuie sa faci loc pentru urmatorul.
Daca moartea nu exista, noi nu eram acum aici. Moartea este cel mai frumos lucru si cel mai urat- si uite asa totul ramane in echilibru.

| Panamax a răspuns:

Tot acolo ajungi.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru Panamax):

Da, dar ar fi pacat de drumul pana la destinatia finala.

| Jus7t a răspuns:

Am visat că schimbăm lumea...ne-a schimbat tot ea e culmea, n-am visat că ne schimbăm..ne-am schimbat nu mai visam.
Să nu mori singur dacă poți, nu zic să stai doar de dragul de a sta cu cineva și a vedea alții că nu ești singur, stai cu cineva care îți face bine.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru Jus7t):

Frumos spus. Sincer, eu ca personalitate, decat sa stau cu cineva de dragul altora/ sau ca *** mai bine ma mut pe luna si dau laba toata viata. E alegerea mea. Sper sa am noroc macar de o fata cu care sa mi impart din mine cu ea si ea din ea cu mine, daca nu. voi trai foarte bine fara.

| slayer09 a răspuns:

De murit oricum mori singur, ca nu te tine nimeni de mana sa vina cu tine....intrebarea e: ce am facut bine, si ce am lasat bun in urma mea, pe pamantul asta?

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru slayer09):

Sunt constient de asa numita legasy. Si pot sa spun ca la 17 ani ai mei am lasat destule lucruri frumoase in urma.
Prietenele, astea s etapa urmatoare.

| DorelExpertu a răspuns:

Sa nu mori deloc.

| sdfsfsdfsdfsdf explică (pentru DorelExpertu):

Prima celula, cea din care a pornit toata viata pe pamant a avut 2 alegeri posibile care sa respecte echilibrul in univers:
A) traieste pentru totdeauna, dar va trai de una singura o infinitate
B) se multiplica si nu moare singura.

Tu ce alegi?

| Anamariaebuna a răspuns:

Oricum mori! Si nu cred ca locuiești în pădure sa nu fie nimeni acolo asa ca na. Sincer nici eu nu știu ce fac cu viata mea dar sper sa nu te superi