| FeliciaMandache a întrebat:

Sa va spun și eu ceva.
Sunt măritată de 8 ani,copii,etc... O căsnicie cu urcușuri și coborâșuri,certuri,lipsa de încredere de sine,vocabular violent (din partea lui). Am ales să mă răzbun fiiltrand cu alți bărbați, dar nu și înșelând... Intr un final am înțeles că nu vreau nimic cu respectivii și am rupt orice legătură cu ei. Înseamnă înșelat?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Problema mea nu e ca flirtezi...ci ca o faci ca sa te razbuni. O faci pentru ca vrei sa te razbuni = esti inca sub papucul lui emotional si nu vrei de fapt sa iesi din relatie asa ca iti faci singura rau.
O faci pentru ca efectiv asta simti = ai sanse sa scapi de casnicia asta nefericita.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, inseamna inselat!
Daca esti femeia maritata ar trebui sa fii adulta si sa gandesti inainte sa te dai la alti barbati, flirtand cu ei, ca tot inselat se cheama

| dullcat a răspuns:

Daca sotul se comporta atat de urat, eu mi-as face griji pentru propria siguranta si a copiilor in caz ca afla despre flirtatul cu necunoscuti. In orice caz, asa cum au sugerat si altii, cel mai logic pare sa te desparti de acest individ. De la vocabularul violent pana la violenta fizica nu mai este mult, ci doar un pas.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca tii la copiii tai, iesi din mizeria asta cit mai curand cu putinta. Ieri, daca se poate. Nu de alta, dar chiar daca nu se intampla abuzuri extreme asupra lor, atmosfera asta de care zici isi va pune amprenta asupra dezvoltarii lor. Intrebarea ta e lipsia de sens, sau poate e doar un alt nume dat probelemei care te framinta cu adevarat. Ar trebui sa pleci si sa iti refaci viata? Da, da, DA! Daca nu pentru tine, fa-o macar pentru copii.

| relian a răspuns:

Lai inselat sentimental, fizic inca nu, dar cine stie, urmeaza laughing Doar ca partea asta cu ginduri, cu vorbit etc, nu prea se pun la socoteala.Sa vina ala care spune ca nu sa ganditi niciodata la alta sau la altul si avea acasa partener.

Si cand mergi pe strada si vezi o femeie frumoasa, sau un barbat atragator te gindesti la una alta, asa si asta inseamna ca inseli?
Asa luat teoretic, sa zicem ca se numeste inselat, dar eu nu prea cred ca poti inseala doara cu gindu, fara fizic nu este nimic pana la urma.
Concluzia? Nu ai inselat pe nimeni, cand o sa o faci total, adica si cu gindu si cu fizicul, ala inseamna inselat.
Pt ca nu poate exista inselat doara cu gandul si nici doara fizic, trebuie sa existe ambele, te uiti, te gindesti si apoi actionezi laughing

| Freya1 a răspuns:

Daca tu ai dorit sa te razbuni, înseamnă că mai ai sentimente fata de el. Daca nu aveai plecai pur și simplu.

Ideea e ca nu e ok sa procedezi asa nici pentru tine. Daca simți nevoia de atenție și afecțiune din partea lui ii spui, nu cauți în alta parte pentru ca asa nu ajungi nicăieri. Daca te ignora și nu îți înțelegeam nevoile, pleci, sau pleca, în funcție de caz.Te-ai gândit sa pui problema asa vreodată și sa iei o pauza? Sa mergi de la el câteva zile cu mențiunea ca îți lipsește aia sau aialaltă și sa vezi dacă ii pasa și merita sa îți bați capul?
Plus de asta.Lui i-ai spus ca ai filtrat? Sau ai facut-o doar pentru tine sa te simți mai bine?

Eu una chiar dacă as tinde sa zic ca se poate trece peste un flirt, cred ca dacă as fi în poziția celui ce i s-a întâmplat.asta tot înșelat as considera ca e.
Bun,nu s-a întâmplat. nimic fizic,dar nimeni nu cauta atenție din partea altcuiva,validare,complimente, nu ii cauta atenția și comunica mai ales în stilul de flirt cu cineva cu, care nu vrea sau nu ajunge sa facă nimic.
Eu una dacă as vedea ca iubitul meu palavrageste cu una de cât de frumoasa, sa își de-a numere de telefon, sa se hahaie, sa ii trimită pupici și inimioare sau sa își spună vorbes dulci i-as da papucii.

| Emma30555 a răspuns:

Nu se cheamă înșelat. Dar daca nu ești fericita ar trebui sa ți dai o șansă, viata e scurta. Dacă încă îți iubești soțul încearcă sa l faci sa se schimbe, trimite l la psiholog. Îl pui sa aleagă, ori se schimba ori divorțezi.

| anonim3247 a răspuns:

Nu înseamnă înșelat ce ai făcut

| anonim3247 a răspuns:

Dacă ai făcut pe internet e fix 0 și pentru tine și pentru ăia.

| haileewatson a răspuns:

De ce stai cu un barbat care te abuzeaza verbal si probabil emotional?

| 120bulevard a răspuns:

Da, ai inselat emotional, chiar daca nu ai inselat fizic tot denota neloialitate. E mai usor sa inseli decat sa divortezi daca lucrurile nu mai merg? Ce ai face daca ti-ai prinde sotul flirtand si vorbind murdar cu alte femei? E o linie foarte subtire intre inselat emotional si fizic care poate fi neglijata foarte usor si are cam acelasi grad de gravitate. Felicitari, ti-ai patat imaginea in fata lui si cand o sa vina divortul ala crunt n-o sa regrete dupa tine pentru gesturile pe care le-ai facut, pentru ca deja i-ai inglobat imaginea de femeie usuratica in retina, mai exista demnitate, asumare si curaj in secolul 21? Asta e cea mai penibila si josnica razbunare posibila.

| FeliciaMandache explică (pentru 120bulevard):

Ce prostie ai putut scrie, că el n a căutat alte femei și nu s-a uitat la femei deochiate, hai lasă!

| 120bulevard a răspuns (pentru FeliciaMandache):

Eu cred ca tu cauti validare de la lingai pentru a nu te simtii vinovata pentru lucrurile pe care le-ai facut, prostie maxima. Spor cu casnicia ta, bucura-te, pentru ca nu va mai dura prea mult laughing

| FeliciaMandache explică (pentru 120bulevard):

Pai nu mă simt vinovată cu nimic, am făcut exact ce face o femeie când nu e apreciată și iubita, mai ales când e umilită, caută să fie apreciată in alta parte daca nu e reciproc. Nu mă victimizez, citește clar de ce am făcut asta!

| anonim3247 a răspuns (pentru FeliciaMandache):

Nu se considera inselat

| 120bulevard a răspuns (pentru FeliciaMandache):

Hotul striga hotul, daca el a facut asta trebuia sa te cobori la nivelul lui? Cea mai mare razbunare e sa divortezi, sa-ti iei copii si sa pleci, actiunile pe care le-ai facut i-au demonstrat ipotezele create in jurul tau si i-au oferit satisfactia dorita, tu ce concluzie tragi? Ca esti usa de biserica pentru ce ai facut si el e uns cu rahat?

| FeliciaMandache explică (pentru 120bulevard):

Eu nu l am umilit, am cerut o părere și punct, n am venit să fac terapie de refacere a relației, Intr o relație amândoi greșesc.

| 120bulevard a răspuns (pentru FeliciaMandache):

Eu cred ca aia nu se mai numeste relatie ci se numeste coexistenta cu sila, nu mai incerca sa-ti justifici actiunile prin niste argumente penibile, rahatul chiar daca-l dai cu parfum tot pute, flirt = inselat si punct, e greu sa intelegi? happy

| wannabe a răspuns:

Da, pe scurt gândul este începutul faptelor. Iar pe părtea cealaltă, dragostea nu este răzbunătoare. Atenție la ce simți cu adevărat

| just4ubr2015 a răspuns:

Daca relatia voastra este una toxica de ce mai stai cu el de ce te complaci sa fi jignita si sa stai de dragul copiilor.suntem in 2023 nu in 1989 cand stateai cu sotul pana moartea va va desparti daca te respecti pe tine si vrei sa fii femeie fericita lasa-l si urmeazati calea spre fericire si nu mai flirta cu toti cainii in calduri...

| dolceromania a răspuns:

Da l-ai înșelat, te-ai expus pe tine și familia ta, ai o căsnicie 8 ani, copii(nu ești sub papucul lui emoțional)vă iubiți, sau faptul că-l iubești se numește sub papuc emoțional? Ești răzbunătoare ești periculoasă, pentru familia ta. Daca tia vorbit urat trebuia alta cale, nu cea aleasă de tine!

| Geo1987 a răspuns:

Du-te urgent la psiholog pentru ca este clar ca te afunzi din ce în ce mai rău, cu ultimul lucru pe care l-ai făcut doar ai reușit sa ii dai lui motive sa fie mai nenorocit ca pana acum. Oricum ai un caracter extrem de slab și de aici și existenta respectivului care e violent cu tine, dacă aveai un caracter ok cel mai probabil nu mai exista respectivul demult.
Pune mana și fa ceva măcar copiii aia sa nu ajungă ultimii ratați, e greu sa învețe ceva de la niste părinți care habar nu au ce este frumusetea/iubirea.