| WhatABeautifulDay a întrebat:

Sa zicem ca copilul tau are peste 18 si se muta. Daca e inca la liceu sau e la colegiu, ca parinte ai voie sa te duci si sa ceri noua sa adresa? Poate institutia de invatamant sa aiba o problema daca elibereaza aceasta informatie parintelui deoarece ar fi considerata o incalcare a protectiei datelor personale avand in vedere ca copilul este major?

Edit: nu e o situatie reala, scriu o mica poveste si pentru asta am nevoie de informatie asa ca vreau doar raspunsuri direct la subiect. Multumesc.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Avand 18 ani nu se mai poate face mare lucru ca la un copil sub varsta aia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de unde e el asa bazat sa se mute singurel la 18 ani?

| gogu220 a răspuns:

Intrebarea ar fi dacă el şi-a făcut mutaţia unde stă acum. E posibil să nu.

| ibaal a răspuns:

In primul rand, de ce nu stie parintele unde se muta?!laughing
In al doilea rand, in Romania se poate orice cu lugu-lugu, desi nu este normal asa.
Poate sunt motive intemeiate pentru care copilul se muta si poate cere si cadrelor didactice sa nu dezvaluie aceasta informatie.