| Dalmore a întrebat:

Să zicem că o persoană cu care nu ai mai vorbit de 4-5 ani pentru că ați terminat-o prost te contactează și vrea să fiți prieteni/să ieșiți ca pe vremuri. Îi spui că nu vrei să ai nicio legătură cu ea, însă continuă să îți scrie. Îți povește viața ei și așa mai departe, fără ca tu să o întrebi ceva. Ce faci:
1) block pentru tot, că nu e treaba ta că a rămas ea fără prieteni și are un job plictisitor.
2) vorbești cu ea din milă, pentru că trebuie să fii în ultimul hal de singură să te porți așa.

Persoana respectivă are 25 de ani.

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

„Îi spui că nu vrei să ai nicio legătură cu ea, însă continuă să îți scrie."

Cu alte cuvinte, nu o interesează dorința ta și îți calcă ilegal teritoriul personal. Deci, dacă prin cuvinte nu a funcționat, arată-i că teritoriul îți aparține prin acțiuni fără cuvinte. Block etc.

Fă-o cu același calm cu care scoți din casă o insectă rătăcită. Nu e nevoie de cuvinte neprietenoase, priviri urâte, emoții negative. Dacă cere explicații, dă-i-le civilizat. Are fiecare om interesele lui, spui că e pentru binele lui / ei să-și caute prieteni pe aceeași lungime de undă.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am avut parte de situatia asta si am fortat-o sa ma blocheze pentru ca nu rezistam sa nu o vad in Facebook. Iam trimia mesaj lu masa pentru ca ea nu vroia s-o faca si m-a blocat

| Adry05 a răspuns:

Nu-i dau block ca mi se pare dubios, ii raspund sec, ii dau de inteles ca nu citesc ce zice si astept sa se prinda si sa ma lase in pace.

| darrio2007 a răspuns:

Nu i-as acorda nici o atentie. Probabil persoana este singura acum si printre amintirile ei, mai vechi, erai si tu. Si-a dat seama ce a pierdut.

| Freya1 a răspuns:

Eu am patit chestia asta cu un baiat. Vroia sa tine legatura, insista sa vorbim iar eu nu puteam si nici nu vroia sa vorbesc ca imi aminteam alte chestii ce ma enervau maxim.
Am vorbit la inceput dar pe scurt si sec, apoi treptat tot mai putin, il ignoram tot mai mult, nu ii mai raspundeam pana m-a lasat in pace.

| sofisis a răspuns:

Daca deja I-ai spus ca nu te intereseaza si persoana tot insista, da-I block.

| SG1995 a răspuns:

Dacă nu te interesează persoana respectivă, block.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu iti place, nu o vrei in viata ta, iti face rau, atunci nu are are cauta acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2. pentru ca sunt in ultimul hal de singur.

Iar tu? Cu ce rost mai pui intrebari de genu?
Ce norocoasa esti tu 2-persoane bombã

| Dalmore explică (pentru anonim_4396):

Intrebarea nu este despre tine. Ce rost are sa dai raspunsuri de genu?

| Dandinelle a răspuns:

I-as spune persoanei respective ca nu ma intereseaza sa fac parte din viata ei.
Sa dai block cuiva fara sa ii spui nimic mi se pare o miscare de cacao. Vorba aia: "ce tie nu-ti place altuia nu-i face", aia sa o ai in minte mereu. Tie nu ti-ar convent ca cineva pe care tu consideri aproape sa iti dea block asa fara nici un fel de comentariu nu?
Scrie-i frumos si drept in fata, fii sincer/a cu tine si cu cei din jur. E ok sa nu-ti mai fie aproape cineva si sa-i zici in fata ca gata, nu mai merge. E chiar foarte sanatos asa.

| Dalmore explică (pentru Dandinelle):

Nu mi-e deloc aproapiata, am zis ca nu am vorbit cu persoana de 4-5 ani. I-am zis ca nu ma intereseaza. Nu ii pasa.

| OrdanKarris a răspuns:

Block direct.

| crud a răspuns:

In asemenea cazuri, mila poate face daune mari. Nu e bine pentru tine, pentru ca nu-ti doresti sa reiei nici macar o conversatie cu persoana respectiva, nu e bine nici pentru ea, pentru ca ar putea trai cu iluzia ca o incurajezi.

| Floareaalbastra1918 a răspuns:

Poți să-i explici persoanei respective că nu te interesează nimic din ceea ce îți povestește, și dacă ea nu înțelege, prima variantă ar fi o alegere bună