| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU, am cunoscut o fata mai exact în biserica foarte drăguță exact cum mi-am dorit am vb noi ceva timp cu ieșit prin orasi toate bune si frumoase într-o zi relatia noastra de prietenie a devenit o relatie serioasa 4 luni a foat cele mai frumoase momente petrecute împreună imi zicea ca ea nu ar renunta niciodată la mine pentru nimic în lume si ca ma iubește enorm de mult ca eu sunt acea persoana cu care vrea sa trăiască mereu si sa avem o familie pana acum 2 zile a inceput sa nu mai imi zica te iubesc erea mai distanta cu mine nu mai raspundea la mesaje si imi zice un te iubesc mai tras de par pe seara ma suna sa imi zica ca nu mai vrea sa continuam aceasta relatie pentru ca eu nu am suficienți banii sa intretin aceasta relatie si ea isi doreste o familie si i-am zis ca banii nu aduc fericirea si poti sa ai bani si sa plangi cu ei in mana ca fericirea nu se cumpara si ea imi zice pentru o viitoare familie sunt necesari. eu sunt incurcat acum si cu prima casa si necesita anumite cheltuieli si ea a zis ca nu vrea sa aiba pe cineva care are rate la banaca nu înțeleg de ce a mai continuat nu am suparato cu nimic lucrez ca bucatar chef am un salariu bun ea erea tot pentru mine eream langa ea la bibe si la greu anulam anumite lucruri numai ca sa petrec timp cu ea si nu înțeleg unde am greșit

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De obicei persoanele materialiste nu recunosc ca sunt materialiste. Probabil nu banii sunt motivul, ci cu totul altceva. E alegerea ei, de fapt nici nu conteaza motivul. Mai intreab-o o data daca e sigura de decizia ei, dupa care las-o in pace. Chiar daca se razgandeste, nimic nu va mai fi la fel. Incearca sa nu te umilesti, nu ai nimic de castigat. Si cu timpul vei realiza ca nu ai pierdut nimic, o femeie care iti spune ca nu ai suficienti bani ca sa o intretii nu te merita.

Bula
| Bula a răspuns:

Fata si-a gasit altul, mai cu bani, casa, masina etc.
Tu n-ai nici unul la nivelul pretentiilor ei.

Poate odata se va intoarce la tine (daca va fi dat afara de celalalt) cerand iertare sau cu alte pretexte, dar eu n-as mai relua relatia cu ea mai strans decat la limita unei cafele la o terasa...

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
E vorba aia cum ca banii nu aduc fericirea dar o intretin.
Din cate vad eu esti cam naiv in relationarea cu femeile, alfel nu erai asa surprins de atitudinea si rotirea ei brusca la 180 de grade.
Toate vorbele care ti le-a zis pot fi reale, aici as fi si eu curios daca e produce ceva inainte sa te acuze pe tine.
Familia si tot ce tine de bani etc etc se fac impreuna nu?
Nu stiu ce ti-a mai zis ea dar faci o greseala imensa prin simplu fapt ca te acuzi singur.
De ce traiesti tu cu impresia ca ai gresit?
Daca vorbim de o fata pe interes, cu un salariu clasic nu aveai cum sa o ti langa tine.
Asta ar fi o varianta.
A doua varianta ar fi ca tot ce ti-a zis sa fie un pretext si altul sa fie motivul real...
Uite, simple ti-a dat un raspuns destul de relevant.
Cum am zis si eu, totul se face impreuna.
Daca vrei sa evizi suferinte de genu, uit-o si cauta-ti o fata calumea.
E spre binele tau.
Succes!

| Skyline9 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Ea lucreaza pe partea de contabilitate are un salariu mediu
Si am aflat de la cineva ca este cu cineva si sincer eu am gresit ca de fiecare data când eseam mergeam aproape zi de zi la restaurant si in ultimul timp nu am mai mers ca sunt cu prima casa si am cheltuit o suma maricica de bani si am mai rarit lucrul acesta si de aici a început totul si imi zice ca pe viitor trebuie sa ne permitem sa mergem mereu la restaurant.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Skyline9):

Astea sunt mai mult fite.
Pana la urma casa are prioritate, nu distractile.
Ti-am zis, cauta o fata calumea si lasa fetele de genu.
O sa te simti si implinit sentimental cand o sa gasesti o fata care sa te aprecieze pentru ceea ce esti nu doar pentru statul financiar.
Cu acea fata o sa faci totul impreuna...
Asta ti-am zis asa dupa cum vad eu situatia, in rest e decizia ta.

| Adry05 a răspuns:

Ori si-a gasit pe unu mai pe placul ei ori chiar vorbea serios. PRobabil nu vede ca tu din salariul tau si eventual si al ei, s-ar putea intretine o casa si niste copii asa ca prefera sa mearga pe ratiune in situatia asta.

| RAY a răspuns:

Daca crezi in vorbele fetelor asa patesti,multe din ziua de azi sunt pe interes, oferind doar sex dar vrand mule, numai fi asa credul, fete sincere in Romania sunt extrem, extrem de putine, vezi de una de afara poate reusesti ceva serios

| Mirris a răspuns:

Probabil si-a gasit unul cu bani si vrea sa scape de tine.Am mai vazut asa ceva la o cunostinta.Materialiste.Eu personal nu suport astfel de fete care vad numai bani, insa nu si dincolo de ei.

| GabrielGL a răspuns:

Daca ii dai la copii dulciuri si dupa nu i mai dai si plange e clar, asa si la unele femei daca le obisnuiesti si dupa nu mai au si plang e clar nu-s serioase, fai bagajul si cauta alta, repejorrr altfel ai sa regreti mai tarziu

| MrSnow a răspuns:

Păi, probabil era pe interes, pentru bani, dorea o viață fără griji, tu să muncești ca fraieru' și atât. Nu pot știi ce fel de persoană era ea, dar din spusele tale cam asta cred că reiese. Rate? Dacă te iubea cu adevărat asta nu era un impediment în relația voastră. Poate e mai bine așa, crede-mă, ea are de pierdut

| ItsSimple323 a răspuns:

Interes my dude, daca era o relatie cum a zis ea'' ca vrea sa isi petreaca timpul cu tine pentru tot restul vietii'', cautati solutii amaondoi, parerea mea.

| Topolog_Ana_1990 a răspuns:

O sa fiu sincera cu tine.Sunt unele fete care nu stiu sa aprecieze ceea ce au pana nu pierd persoana respectiva. Poate pentru ea faptul ca-i ofereai ce aveai tu mai bun si ma refer la timpul tau, nu i-a fost indeajuns ca sa o faca fericita.Nu trebuie sa renunti sa-ti mai faci relati din cauza ca te gandesti ca ti se poate intampla la fel.Sunt fel si fel de fete care merita atentia ta.Nu sta sa suferi dupa una care este materialista pentru ca sunt unele situati in care ea mereu se intoarce la tine, dar sfatul meu este sa nu-i acorzi o alta sansa, pentru ca este ca si cum te-ar insela.Iar ea sigur a gasit pe altcineva care o intretine financiar mai bine, dar nu si sentimental.Gandeste-te ca peste ani vei avea o sotie si un copil, iar asta doar din cauza ca ea a renuntat la relatia voastra pentru banii.O iubire nu se uita peste noapte, dar daca ea te-a uitat peste noapte inseamna ca nu te-a iubit la fel de mult cum ai iubit-o tu pe ea. Sfatul meu este sa iti continui munca si sa iti cauti pe altcineva care sa merite toate eforturile pe care le depui si sa le aprecieze. Sper ca nu am fost atat de rea si te-am dezamagit, doar am incercat sa-ti deschid ochii.

| Skyline9 a răspuns (pentru Topolog_Ana_1990):

Mulțumesc mult, nu m-ai dezamăgit si o persoana care a gresit odata va gresi mereu