| KameliaKq a întrebat:

Sal TPU e cam mult de scris ca sa intelegeti tot ...Deci locuiesc impreuna cu iubitul meu si mama lui dar am impresia ca nu prea ma place mama soacra orce as face nu e bine!
1Curatenia trebuie sa o fac zilnic, aceleasi lucruri pe fiecare zi e deranjant pentru mine adica parerea mea ar trebui sa se mentina! Dar lucrul care ma enerveaza chiar la culme este ca dupa ce termin de facut si dansa ajunge acasa gasestea ea cate o scama ceva si imi zice : Hai sa facem curat ca uite ce dezordine este, pai unde pana mea e?
2 Trebuie sa gatesc numai si numai eu cred ca pe ea o dor mainile sa ma ajute ...pe langa asta mananca o data din mancare si dupa a doua zi numai este buna vrea alta. Pai ce eu sunt pe post de bucatareasa si menajera?
3 Vorbeste pe un ton foarte deranjant ex : am vrut sa-mi iau un epilator si ea a vazut o lenjerie de pat oribila... Si imi zice vai ce-mi place hai sa o lom ca e frumoasa etc.Nu mai lua tu ca nu-ti trebuie ce sa faci cu el etc.
Asa ca am loat carpa! Cu bani mei. Si imi face o gramada de faze enervante si fisu nu vede!
Va rog ajutati-ma cu un sfat ceva ca nu mai suport o sa ajung la nebuni numai cand ma gandesc ma apuca draci! Voi in situatia mea ce ati face?

14 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Singura solutie este sa te muti in alta parte cu prietenul tau si sa fiti pe cont propriu.atat timp cat stai in casa ei, are tot dreptul sa te sece la cap, nu ai ce ii face. vorbeste cu prietenul tau si plecati de acolo.zi-i ca vrei intimitate pentru voi doi.

| Ririru a răspuns:

Buna,

Pai daca "fisu" pe care tu-l iubesti si repecti, caruia la inceput i-ai facut toate astea, cu drag, ca poate asa i-ai invatat pe amandoi NU VEDE- spune-i tu.

Si eventual incepe sa-i bati apropouri ca vrei locuinta voastra, ca ar cam fi momentul(asta daca iti doresti). Asta trebuie sa faci, ii spui ca nu mai suporti si aia e. Pana la urma, ar trebui sa vorbesti si cu mama-soacra, sa ii spui toate astea, poate o sa te inteleaga mai bine. Pentru ca altfel o sa-i dai impresia ca esti impotriva ei, daca o vorbesti de rau in fata fiului ei. Si pana la urma, mama e mama. Asa ca ia atitudine, pune-i pe amandoi la masa aia buna pe care o pregatesti tu si spune ce-ai pe suflet. In functie de raspunsurile primite, gasesti tu solutie. Ori pleci si-l lasi cu "masa", ori ramai si accepti situatia( asta in cazul in care o sa vorbesti degeaba).
Succes happy

| Violleta2022 a răspuns:

Fetita, daca stai in casa femeii, joci dupa regulile ei!
Nu-ti convine? Ia-ti hainele si pleaca!
Regula este simpla, cand stai in casa cuiva, pe masa, mancare si intretinere, trebuie sa respecti regulile impuse de aceasta, ca vrei sau nu!
Pana una alta, tu esti doar o amanta care sta in casa femeii cu baiatul ei. Daca nu ma insel, nu prea ai nici servici, deci, cumva trebuei sa-ti platetsi partea in ce primesti, prin munca bineinteles:spalat, gatit, curatenie.

Dar, dupa cum spuneam, daca nu-ti convine, poti sa-ti iei lucurile si sa pleci, sunt convinsa ca nu te tine nimeni legata.
Iar legal, barbatul ala nu are de ce sa te intretina, ca nu-i esti nevasta. Iubitele azi sunt, maine nu mai sunt!

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu partenerul tău și luați o decizie împreună. Dar nu o acuza pe mama lui, ci spune-i cum acțiunile ei te afectează. E bine sa stabiliți unele reguli și limite legat de cât de mult sa intervină mama lui în relație. Dar vorbeste-i cu tact, blândețe și respect profund.

| DeeaMarry a răspuns:

M-as muta de acolo. Preferabil cu iubit cu tot, dar daca nu se poate, fara el. Cat mai repede.
Ce fel de barbat e el daca nu e in stare sa fie independent? Cu omul asta vrei sa iti faci o familie? Crezi ca o sa poate intretine un copil sau doi? Plus ca nu zice nimeni ca trebuie sa munceasca doar el, muncesti si tu.

| KameliaKq explică (pentru DeeaMarry):

Eu as as vrea sa ne mutam sa fim doar noi doi dar nu aici as vrea sa plecam din tara dar nu pot mi-a zis masa pe un ton : Si ce crezi ca daca plecati amandoi acolo fug caini cu covrigi in coada?
Plus ca acum mai nou vrea sa il faca sa plece sa lucreze in afara si eu sa ramn cu ea pe cap...acum fug caini cu covrigi in coada cand i-am zis eu nu fugeau! Am incercat sa vb cu el sa-i explic anumite chesti dar degeaba ea continua tot asa si eu simt ca nu mai pot rezista

| DeeaMarry a răspuns (pentru KameliaKq):

De ce tii neaparat sa ramai cu el daca vezi ca e inca baiatul mamei? Daca acum nu e in stare sa puna piciorul in prag, nu o va face niciodata.

| KameliaKq explică (pentru DeeaMarry):

Pentru ca il iubesc si nu e ca toti ceilati... E un baiat super ok numai ca nu intelege unle chesti, de fapt nu vede anumite gesturi si vb care ma deranjeaza si toate acestea venind din partea mamei lui

| DeeaMarry a răspuns (pentru KameliaKq):

In ochii mei defectul asta eclipseaza oricare alta calitate.
Daca nu deschide ochii prea curand, sa nu te minti singura spunandu-ti ca se va schimba peste x ani.

| Alexandru0007 a răspuns:

Eu m-as muta cu el singura. punct. cu asa soacra pe cap o sa ajungi la nebuni. cu comportamentul asta vrea sa te indeparteze de el. prietenul tau ce spune de fazele astea?

| KameliaKq explică (pentru Alexandru0007):

Nu am cum sa ma mut cu el...eu i-am zis de prima data sa facem lucru asta dar se tot vaita de bani

| kandaraki a răspuns:

Pai ea special face sa te alunge din casa, dar nu te poate pur si simplu alunga, ci o face in asa mod sa pleci tu singura, daca ii vezi zice prietenului tau si ea va vorbi cu ea, atunci va nega totul si va fi bine o zi doua, pe urma iar isi va relua acea atitudine fata de tine, cel mai bine e sa treceti aparte sa locuiti

| Santo2190 a răspuns:

Spune-i la "fisu" treburile astea si fa cumva sa se convinga cu ochii / urechile lui
1: fa si tu curatenie cand apare ea, de ce sa o faci de 2 ori, vine ea va apucati de curat
2: esti casnica? daca da, presupun ca nu iti e greu sa faci niste mancare + ca ai si barbat si lui ii trebuie nu doar mamei soacra, ca ea nu vrea sa te ajute asta tine de omenie, nu mai fa mancare, ii faci sotului cand vine si aia e. daca nu esti casnica, atunci ajungi si tu frumos acasa si te pui in pat la odihna pana ajunge "fisu" si va apucati de treaba amandoi
3: Las-o sa vorbeasca cum doreste, nu pune la suflet, nu baga in seama..pe banii tai isi cumpara ea lenjerie si nu-ti cumperi tu epilator? ...stai putin frate, aici deja e total vina ta, tu esti stapana pe banu tau daca zici ca e al tau... zici pur si simplu nu am bani..vii a 2a zi si-ti cumperi epilatoru sau etc

| Nix15 a răspuns:

Vorbeste cu iubitul tau si spune-i ce simti, ar trebui sa te inteleaga. Sa ii zica mamei lui ca nu faci nimic gresit si sa nu se mai comporte asa (ar fi mai bine sa vorbeasca el, daca are ceva cu tine). Iti trebuie putin curaj sa te impui