| anonim_4396 a întrebat:

Sall all
am si eu o problema plss ajutati-ma
unchii mei ( care sunt si nasii mei ) sunt certati cu parintii mei deoare ce unchiul meu nu prea vrea ( sau a vrut ) sa ii de mamei mele dupa ce moare bunica mea ceva ce,, i se cuvine ". sunt certati cam de un an. eu sunt f suparata pentru ca pana acum mergeam la munte, petreceam revelioanele, sarbatorile impreuna iar acum nu mai vb parintii mei cu ei. nu stiu cum sa fac sa ii impac. tata mai ales nu vrea sa se impace. cryingcrying ajutati-ma va roog ce sa fac sad? vreau sa revina totul la normal

Răspuns Câştigător
| Luori a răspuns:

Este o cearta serioasa in familie. Cu timpul se va rezola. Cei implicati isi vor da seama de ce este bun sa faca; isi vor reveni. Iti spun din propia experienta. Sunt adulti, si isi rezolva singuri aceste genuri de probleme.

Tu trebuie sa nu te amesteci, si in ciuda faptului ca ei nu isi vorbesc tu nu trebuie sa faci asta. Daca ei nu pot, atunci macar tu tine legatura cu nasii tai. Du-te la ei in vizita, iesi in oras, la o plimbare cu ei. Tine legatura cu ei, daca parintii nu o fac.
Incearca sa nu te afecteze atat de mult ce se intampla.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui se pare ca este vorba de impartirea mostenirii ce va ramane dupa ce va deceda bunica ta materna. N-ar trebui sa se faca atata problema din asta deoarece impartirea bunurilor din masa succesorala se va face conform cotelor legale, respectiv daca sunt numai doi mostenitori(si bunicul tau matern nu mai traieste) fiecare va mosteni jumatate din bunurile ce vor compune masa succesorala. Tu nu poti face mare lucru in asemenea cazuri, am vazut destule familii certate pentru ca nu s-au inteles la impartirea unor bunuri, mai ales a terenurilor, dupa anul 1990. Numai bine!

| mihaela_7412 a răspuns:

Pai ar trebuie sa vb cu ai tai si sa le sp ca asta te doare si pe tine crede-ma ca si la mine e asa numa ca al mine nu vb ca bunicii si ne desp un gard la tara adica noi avem magazin si ei ksa.si e foarte najap nu ma lasa sa ma duc nici la ei nu stiu ce sa iti zic pentru ca ei is adulti si oricum nu tin cont de sfaturile noastre de multe ori de sp ca suntem prea mici ca sa intelegem sau sa nu ne bagam e najpa nu stiu ast si u ca timpu sa le rezolve pe toate bafta