| adrianbestboy98 a întrebat:

Sall,ce as putea face sa nu mai fiu obligat de maicamea sa invat? invat cand vreau eu,de exemplu, am venit acum de la scoala si nu am intrat bine in casa ca deja imi spune "mana pe carte". funda PS:sunt foarte feriicit cand sunt singur

16 răspunsuri:
| DenisaMetal a răspuns:

Trebuie sa inveti macar niste lucruri necesare pe care le trebuie sa le stii. Si mama ta iti vrea binele tau.

Răspuns utilizator avertizat
| kida_3825 a răspuns:

Incearca sa-i explici ca nu e nevoie sa iti spuna mereu - "TREBUIE SA INVETI!", PENTRU A INVATA, spune-i ca te descurci si singur.

| neutrino a răspuns:

Atata timp cat esti intretinut, trebuie sa asculti de parinti. Acesta este tributul pe care trebuie sa-l platesti.

| Brâncuşi a răspuns:

Salut Adrian nu trebuie să fi răutăcios familia îţi vrea binele nici eu nu am fost şi sunt un geniu dar am învăţat să-mi port de grijă şi să-mi iubesc aproapele, nu suntem la fel dar sunt sigur că părinţi tăi ca orice alţi părinţi încearcă să-ţi facă un program acceaptăl şi spune-i că între 2 şi 5 scrii apoi poţi sta pe calculator nu e greu între timp poţi citi o carte care îţi place cu adevărat sau faci alte treburi, succes şi concetreazăte mai mult pe viitor.
O seară bună!

| Alexandru0007 a răspuns:

Inveti pentru tine nu pentru mama.sa nu devii lenes cu fericirea aia

| Sfinnx a răspuns:

Spune]i ca ai si tu nevoie de putina libertate si esti perfect constient ca trebuie sa inveti.Asa face si mama mea, dar nu o bag in seama si imi vad de treburi.
Doar poarta o discutie cu ea explicandu-i ca esti constient si ca nu trebuie sa isi faca griji!
Succes! :*

| IAmAFreak a răspuns:

Asa mi se intamola si mie laughing De parca eu nu invat laughing Cica imi iau lumea in cap, incep sa ma domnisoresc o.o daca mi-ar vedea parintii parsutele din clasa laughing
Si sa-ti raspund la intrebare: punete singur cu mana pe carte, daca nu vrei sa inveti prefate si tu ca citesti lectia aia nenorocita big grin Ai sa vezi ca nu vei mai fi cicalit.

| HouseHouse a răspuns:

Asa sunt si eulaughing Mai bine singur, si spune-i ca inveti pentru tine cand vreti u nu cand vrea ea.

| AidaCR a răspuns:

Spune-i ca esti si tu constient ca trebuie sa inveti si daca te bate atat la cap nu mai poti sa fii concentrat.

| vitaminastefan a răspuns:

Poarta o discutie serioasa cu ea. Fa-o sa inteleaga clar si concis ca esti constient de ce ai de facut, si ca-i apreciezi ajutorul. Un argument real si bun ar fi acela ca : "Invat pentru mine, lasa-ma sa decid spre ce ma indrept, si ce vreau sa fac ". Repet pune accentul foarte mult pe faptul ca ii apreciezi ajutorul, si esti constient ca trebuie sa inveti pentru a-ti cladi un viitor. Succes!

| perfectsmile12345 a răspuns:

Ba frate fa uite asa : vii acasa, mananci daca ti-e foame si pleci afara si la 4 dupa amiaza pana la 6 tot iti faci temele fa-ti un program

| MihaiStefan13 a răspuns:

Adrian parerea mea este sa stai si sa vorbesti cu ea si sa ii zici uite mama eu cand vin de la scoala stau 1 ora si apoi imi fac toate temele si daca mai am timp mai ies afara sau stau la calculator si nu e nevoie sa ma stresezi.Stiu si eu am fost ca si tine si crede-ma ma facea cu nervi si acum dar acum are alte motive.O mama mereu va fi cu gura pe tine pentru ca sa faci ceva iti vrea bine si stiu ca uneori si exagereaza.Eu cand nu aveam chef stateam cu cartea in fata si ma jucam la calculator cand venea in camera rapid puneam jocul in bara si ma faceam ca invat.Desigur cand era de invatat invatam.

| Gabriel21073 a răspuns:

..nu poti sa iti obligi parinti sa faci ce vr tu. asta este apa imi fac si parintii mei dar uneori nu ii bag in seama de parca n-ar fi in camera

| Patricia2002 a răspuns:

Stai un timp pe invatat dupa aia pune mana pe caretewinkingSucces