| Missperfect a întrebat:

Am 12 ani si am o grava problema! Deci...parintii mei sunt despartiti iar eu in mai trebuie sa decid cu cine sa raman.Am stat cu taty 6 ani pentru ca mami era in Italia la munca :Anul asta m-am dus la mami ca sa vad cum e si cu ea. tati punea mana pe mine imi zicea sa-i demonstrez ca il iubesc(deci cu el nu vreau sa stau)iar mami are un amant si cand se cearta cu el sta suparata cu toti in casa, pune niste reguli stupide iar pe mine ma tine izolata de lume in loc sa se bucure ca sunt in Italia si am reusit sa imi fac prietene ea nu ma lasa sa vorbesc cu nimeni nici cinci minute. trebuie sa stau inchisa.Pe ea o doare undeva daca nu avem de mancat in casa pentru ca ea e la munca si sorumea trebuie sa isi bata capul. Din salariul ei de 500 de euro la sfarsitul lunii zice ca mai are de luat doar 250 (desi ea in casa nici 100 nu a pus)sorumea i-a zis sa-si caute casa pentru ca ea are 24 de ani si trebuie sa isi faca si ea o viata iar mami a stat suparata si a zis ca-si gaseste dar nu si-a mai gasit! Sorumea trebuie sa se gandeasca ca trebuie sa plateasca chiria, curentul, apa, etc! Eu nu vreau sa stau nici cu mami nici cu taty! Si in plus cu sorumea am stat si cand eram mica pt.ca ei erau la munca si acum, ca mami e la munca! Sora mea vrea sa ma ia sa stau la ea dar nici ea nu stie daca ma poate lua prin lege! Voi ce credeti daca ii povestesc toate astea la judecatoare ma poate intelege si ma poate lasa la sora mea? Daca nu ce sa fac pt.ca mami cu tati nu ar fi de acord sa ma duc la sorumea niciodata! Este aceiasi intrebare care am pus-o ieri doar ca am adaugat cateva detalii! MULTUMESC!

15 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

E majoră deci îţi poate devenii tutore. Dacă prezinţi toate astea, indiferent că vor sau nu părinţii tăi, având în vedere că mamei tale nu-i prea pasă de tine, iar tatăl te atinge (nu ştiu în ce mod, dar nu vreau să cred că abuzează de tine), te poate lua ea.

| Classy a răspuns:

Stai putin... Tatal tau a incercat sa abuzeze de tine? Eu zic mai bine sa discuti cu mama ta, si sa ii explici sa fie mai intelegatoare, spune-i cat iti e de greu fara ajutorul ei, si spune-i sa fie mai grijulie cu tine.Mentioneaza-i ca ai nevoie de iubirea ei. AAA, si daca cumva vrei, cand o gasesti intr-o stare mai buna, roag-o sa te lase macar putin timp cu sora ta, sa vada cum te descurci. Dar sa nu faci prostia sa ramai cu tatal tau daca "Se da la tine".

| Crisu a răspuns:

Da, cred ca judecatorul va intelege. Trebuie incercat, pentru ca parintii tai se pare ca nu isi iau in serios aceasta responsabilitate.

| Missperfect explică:

Roxanagabriella nu, nu este de acord!

| roxanagabriella a răspuns (pentru Missperfect):

Tu pe cât trebuie să te prezinţi la proces? Am să îmi întreb profesoara de legislaţie şi drepturile copilului şi îţi spun mai clar.Scuze de întârziere.Joi,3 mai, cred că o să am un răspuns mai clar şi am să te anunţ. E ok aşa? O zi frumoasă!

| roxanagabriella a răspuns (pentru Missperfect):

Bună! Voiam să te întreb...tu în ce zonă stai? Am vorbit cu profesoara de legislaţie şi a spus că înainte de a se putea decide unde să rămâi trebuie ca părinţii să fie decâzuţi din drepturi.Deci tu trebuie ca mai întâi să declari toate neglijenţele şi comportamentul părinţilor la Protecţia Copiluluui, pentru a se face o anchetă în care să se demonstreze asta. Încă ceva.Sora ta lucrează? Ca să te poată ţine trebuie să demonstreze că are cu ce să te întreţină, să aibă salariu.Şi ai foarte multe şanse să rămâi cu sora! Ideea e ca mai întâi să dovedeşti că nu ţi-e bine cu părinţii şi abia după aia vei fi chemată să decizi dacă rămâi la sora sau la casa de copii.Fă tot posibilul să demonstrezi că nu ţi-e bine cu părinţii!

PS. Cum te numeşti?

| Missperfect explică (pentru roxanagabriella):

Sallut! Pai stau in Italia si ma numesc claudia ...sora mea nu lucreaza si in plus am ales deja sa stau la mama! multumesc mult pentru ajutorul tau!

| Ebsghjs a răspuns:

Tatăl tau a incercat sa te abuzeze?!
O Doamne! Rămâi cu mama ta daca nu vrei să ajungi să fi chiar violată de tatăl tau.

| ionalexandru98 a răspuns:

Avand in vedere faptul ca ai 12 ani, poti vorbi la tribunal.Sorei tale nu te poate lasa atita timp cat parintii tai sunt in viata sau nu sufera de vreun handicap etc. Daca vei spune ce ai scris tu acolo la tribunal, te va lasa la taty deoarece vor considera ca nu ai un argument logic pentru a nu fi plasata in custodia lui.Sincer iti spun sa ramai cu tata.Cu sora nu prea ai sanse.

P.S.: Ce am spus eu aici e valabil numai in Romania, nu si in Italia dar presupun ca procesul va avea loc in Romania.

Succes!

| roxanagabriella a răspuns (pentru ionalexandru98):

"Sincer îţi spun să rămâi cu tata"?
Cum să îi spui unui copil de 12 ani să rămână cu tatăl, în timp ce el are un comportament nesimţit faţă de copil?

Poate că ai dreptate, nu poate rămâne la sora (deşi mă îndoiesc), dar poate rămâne totuşi la mama. Cel puţin scapă de sila de a fi atinsă de propriul tată, nu crezi?

| roxanagabriella a răspuns:

Bună! Uite părerea unei fete de 20 de ani, ai cărei părinți sunt în Italia și nu s-au înțeles niciodată prea bine:vorbește cu surioara ta, ca să știi dacă te poate ține cu ea. Își poate dori foarte mult sa te țină, dar trebuie să și poată. Dacă ea te poate ține, cel mai bine este să rămâi la ea. Daca simți că tatăl tău are gesturi indecente, NU RĂMÂNE CU EL. Un copil de 12 ani simte foarte bine ce i se întâmplă, nu încape îndoială că tatăl tău are tendințe indecente.Eu cred mult în ceea ce simt copiii, deci părerea mea este să nu rămâi cu el. Ia-ți surioara de mânuță și mergeți la un centru pentru protecția copilului sau la un tribunal, pentru a pune întrebarea care te frământă. În afară de asta... aveți psiholog în școală? Dacă da, fă tot posibilul să vorbești cu el/ea, ca să îți poți da seama ce ai de făcut și să faci față cu brio problemelor. Cei ce merg la psiholog pot fi oameni normali (ca tine, ca mine) care au nevoie să își facă ordine în minte și în suflet, nicidecum nebuni, cum spune lumea în general.
Mult, mult succes! Doamne ajută să iasă totul spre binele tău și al surioarei.Aminteșteți să dai cât mai multe detalii în instanță pentru ca cei de acolo să vadă cât mai clar situția și să te protejeze. Fii pregătită sufletește și...Curaj! În acea perioadă toată lumea va trage de tine colo și dincolo și probabil se vor purta impecabil. Fă tot posibilul să rămâi la surioara ta. Dacă surioara ta nu te poate ține, gândește-te la posibilitatea de a sta într-un centru de plasament până la 18 ani. Este f important să fii într-un loc unde să fii ferită de nervii mamei și pipăielile tatălui.Succes mult!

| Missperfect explică (pentru roxanagabriella):

Sallut! multumesc pentru raspunsul tau roxanagabriella eu vreau sa stau la sora mea si sora mea vrea sa ma tina dar ea cu mine nu poate sa vina in Romania pentru ca inca nu se stie daca este posibil sa ma tina pentru ca ea are 2 copii nu este maritata si nici nu lucreaza cu contract! Friica sorei mele e ca daca ma duc sa spun toate astea si nu este posibil sa stau la sora mea ma trimit la casa de copii unde nu vreau sa ma duc!

| roxanagabriella a răspuns (pentru Missperfect):

Înţeleg. Dar mama ta ar fi de acord să te lase în drija surorii? Dacă da, poţi alege la tribunal să rămâi cu mama, dar mama să te lase de fapt la sora ta. Înţelegi?

Aştept noutăţihappy
Numai bine!

| andreeapop14 a răspuns:

Off. te inteleg, si eu am patit la fel si inca patesc. parintii mei au divortat acum 2 an si inca sunt in procese. si altele. cel mai bine ar fi sa discuti cu amandoi si sa clarifici lucrurile. intrebo pe sora ta daca e dispusa sa te tina la ea si daca nu du-te sa stai cu bunici. numai bine si tinene la curent, sper sa iti rezolvi problemele.

| ClYocliX a răspuns:

Offf, chiar nu stiu ce sa zic... Te inteleg pentru ca stiu ce include o ruptara de acest gen chiar si doar cu unul dintre parinti. Incearca sa discuti cu mama ta, sa ii explici ce simti, situatia cu tatal tau, iar daca nu poti ajunge la un punc comun incearca sa discuti si cu sora, care vad ca are destule pe cap.Ar trebui, cred, sa discuti si cu doamna judecatoare care este mai in masura decat toti sa te inteleaga, sa te ajute decat suntem noi, cei de pe TPU.Cred ca cel mai bine ar fi sa apartii tutorei surorii mai mari care e majora, dar acest lucru se poate rezolva doar in instanta.