| MattteoAbz1111 a întrebat:

Am 12 ani, și am o problema!
Eu am părinții despărțiți de cand aveam 3-4 ani. Am custodia comuna, dar ar trebui sa stau la mama doar în weekend, dar eu m-am stabilit la ea de 2 ani, deoarece tata a trebuit sa plece la munca, iar bunica este destul de batrana și nu mai poate avea mereu grija de mine,de curând mama a întâlnit pe cineva și s-a cam înfiripat ceva între ei, eu nu vreau sa fie impreuna, dacă se vor cupla nu voi putea sa ma mut la el acasă, deoarece tata ar afla și m-ar lua imediat acasă, iar eu nu vreau sa plec de la mama, dar nici nu vreau sa stau la probabil "viitorul ei iubit" ce fac?

5 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Mama ta are dreptul sa fie fericita cu altcineva daca tatal tau nu a reusit sa faca asta, nu ai nimic de facut. Lasa totul sa decurga de la sine, vorbeste despre treaba asta cu mama ta si vezi ce zice si ea

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic, fiindca si mama ta are dreptul la fericire si are dreptul sa decida ce vrea sa faca si pe cine sa urmeze.
Tu mergi dupa cum au ales parintii. daca tatal tau este plecat in strainatate, nu are cum sa te ia cu el, deci ai toate sansele sa ramai tot cu mama ta.
Incearca sa nu fii egoist si sa-i strici mamei sansele sa fie si ea fericita, ca nu-i este usor unei femei, sa fie singura cu un copil.

| Emma30555 a răspuns:

E dreptul ei sa își refacă viata. Nu fi egoist/a, dacă omul acela e ok nu trebuie sa te opui, dacă ți iubești mama ar trebui sa ți dorești ca ea sa fie fericita. Tatăl tău nu are de ce sa te ia de la ea fiindcă nu e treaba lui dacă ea a cunoscut pe cineva, probabil și tatăl tău și a refăcut sau își va reface viata, e ceva normal sa ști

| christall a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si spune-i ce iti doresti inainte sa fie tarziu

| Clytia a răspuns:

Din experiență personală îți spun că nu trebuie să te opui posibilei relații dintre mama ta și acel bărbat.
E fix problema ei dacă vrea să-și refacă viața. Cel mai bine ar fi să-ți vezi de-ale tale pentru că poți genera alte probleme inutile și oricum decizia nu-ți aparține.