| anoximBaiatuIntim a întrebat:

Salut, am 13 ani si acum 2 luni mama mea a nascut, nu mai are deloc grija de mine, nu ma mai baga in seama, ma cearta din orice. Ce imi recomandati sa fac? Ma simt foarte singur, nu ma mai baga in seama deloc. Ce sfaturi imi puteti recomanda? Mai pe scurt, nu mai are deloc grija de mine.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la bunicata ca ea se va ocupa de tine. Asa sant romanii de fel cu stres si scandal in general

| MihaelaDart a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nu ii mai pasa de tine si nici grija de tine nu are? Te-a lasat cumva nespalat, nemancat, dezbracat? Nu cred. Reiese gelozia pe bebelus unde ii ofera atentia celui mic. Este si normal, un bebelus nu isi poata schimba singur scutecele/hainele, nici sa se hraneasca, nici sa se spele, nici sa se joace, nici sa invete sa vorbeasca etc etc etc... Ar trebui sa intri in actiunile mamei de ingrijire a celui mic, caci vei vedea ca mama ta nu te-a uitat! Doar in mintea ta este asta, esti prea gelos, nimic mai mult, se intampla des la venirea noului membru in familie sa apara ura intre frati.

| mihai69 a răspuns:

E și normal să fie așa.
E timpul să crești mare și să pricepi că nu ești doar tu centrul universului.
Poate chiar s-o ajuți la treabă ca să poată la rândul ei avea grijă de bebe și să mai apuce și ceva timp de odihnă.

| Freya1 a răspuns:

Ai 13 ani si esti destul de mărisor sa intelegi ca acum mama ta trece printr-o perioadă mai grea iar tu trebuie sa o înțelegi si ajuți.Un copil mic cred ca vezi si tu ca are nevoie de foartă multa atentie sa nu cada,sa mănânce la timp,sa nu se imbolnaveasca,sa doarmă suficient, sa il schimbe la timp.Iar stresul e foarte mare până când începe să umble, sa vorbeasca pentru ca plânge mult, nu stie sa spuna ce il doare, daca ii e foame, daca ii e somn si este greu sa iti dai seama de toate. Daca vrei sa primesti atenție poti sa faci ceva drăguț pentru mama ta.Sa mergi si tu sa cumperi câte o pâine, sa iti supraveghezi fratioru/surioara cand e nevoie, sa iti faci curat in camera, sa iti faci lecțiile si sa fi ascultător si dupa o sa vezi ca o sa ai parte de atenție și multumiri.

| Fatamuntilor a răspuns:

La 13 ani nu numai ca esti destul de mare ca sa te poti descurca singur, ba chiar poti ajuta si tu in treburile casei si sa nu mai astepti sa fii servit!
Mamicile dupa ce nasc devin putin mai nervoase, nu are ceva cu tine.
Bebelul are nevoi speciale! Trebuie schimbat la timp, hranit, poate il boare burtica.
Poti de asemnea pregati un mic pregati un mic dejun sau o gustare cu ce prin frigider sau chiar poti cafea.
O mamaisi iubeste copiii la fel atata doar cand apare un bebe atentia trebuie la cel mic!

| alina2k18 a răspuns:

E normal sa fie obosita si irascibila, nu e usor cu un nou nascut mai ales daca nu o ajuta nimeni [ mama-soacra sau mama ei ].
Ai si tu un pic de rabdare, cand face bebele 6 luni o sa fie mai relaxata.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Este doar o perioadă, lucrurile vor reveni la normal. Va fi obosită și stresată la fel cum a fost și când te-a avut pe tine micuț. Cei din jur probabil că-i reproșau faptul că nu prea se mai odihnește, că se îngrijorează prea mult, să te mai lase lase și singur că nu mori, chiar dacă ești bebeluș, dar mamele (și femele care au pui) nu pot fi nepăsătoare și se implică foarte mult. PS. Este foarte posibil uneori să uite mâncarea pe foc, fierul în priză...etc,să ai tu grijă te rog, dacă poți, și dacă nu uiți! Și pe cât posibil, grijă la orele când doarme bebe sau mama ta, pentru că orice mic zgomot pare de fapt un zgomot mare.

| EveLinA32 a răspuns:

As spune ca ii normal dar poate par nesimtita...incearca si tu sa o intelegi putin pentru ca ii un nou copil in casa care cere foarte multa atentie.
Este si ea foarte obosita si stresata acuma.Incearca sa o mai ajuti cum poti si tu si sa fi intelegator cu ea.