| GuN7h3R a întrebat:

Salut, am 14 ani si am nevoie de un raspuns in urmatoarele, dau funda.
Mama mea de obicei nu ma lasa afara, adica cu prieteni sau sa merg prin parc sau cu bicicleta, cel putin nu singur pentru ca nu are incredere, ba ca, ma calca masina, ba ca nu stiu ce, alte ori nici nu imi spune de ce si e intepata e ca si cum ar fi " NU, NU AI CE CAUTA SINGUR, CE SA FACI TU?" fara ca macar sa stiu de ce?
Nu ma lasa cu tiganii probabil pentru ca ii considera o rasa mai josnica cu toate ca si noi suntem putin mai tuciurii. Totusi ea a zis ca nu am ce cauta cu ei, la care eu am intrebat dar cu altcineva am voie sa fiu prieten? Si ea a zis ca nu stie, ca nu e buna atata prietenie, ca nu am nevoie de un prieten bun ca e mai ok asa si ea incearca sa ma forteze sa fiu prieten doar cu cei usa de biserica, stiu ca imi vrea binele dar ma simt aiurea si nu prea am voie sa imi spun o opinie, ca zice ca sunt obraznic si comentez.
Si dupa ce zice ca cu x nu am voie, cu y nici atat, tot eu sunt de vina dupa ca stau cu telefonul in pauza si nu fac nimic si nu sunt sociabil, pe langa asta m-am ingrasat pentru ca doar stau in casa si ea nu prea are timp ca vine de la lucru si doarme si dupa tot eu sunt ala gras. Dupa ma intreaba ce tot fac eu pe telefon toata ziua, pai eu ce pot sa fac avand in vedere ca nu am voie afara, (va rog nu radeti de mine) tot imi umbla prin mesaje crezand ca vorbeam cu cineva, a zis ca imi ia telefonul si mi-l sparge daca ma uit la filme pentru adulti si cand o intreb de ce tot face asta zice ca e mama si ca are dreptul si ca sunt sub "tutela" ei pana la 18 ani, alteori zice ca nu e obligata sa ma creasca si ca ma poate arunca oricand deci relatia mea cu ea nu merge prea ok, cum as putea sa o conving macar sa ies pe afara, sa iau aer, dar singur?

13 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Maică -ta are nevoie de un psiholog.

| Anonima32145 a răspuns:

In primul rand, in ultimul timp fazele de la Caracal i-au speriat pe toti si poate de asta. Cand vrei sa iesi ii spui ca iesi cu X de care stii ca ii place cat de putin.
In al doilea rand, tiganii sunt de obicei foarte nesimtiti si mitocani. Nu sunt rasista, dar tiganii au inceput sa fie foarte cocalari, sa te ameninte "baiatu imi dai si mie... sa ma uit doar", si majoritatea persoanelor se feresc de tigani din multe alte motive. Sunt si tigani super ok, bine crescuti etc, dar nu foarte des.
Prietenii, un alt subiect important. Ai nevoie de prieteni la orice varsta, oricand. Presupun ca mama ta are prieteni. Intreab-o de ce ea are si tu nu poti sa ai.
Telefoanele... In 2019 nu poti trai fara telefon. Ca tot incepe scoala (din pacate). Stai pe telefon si vine ea si te cearta.: zici ca tu cautai nu stiu ce pentru scoala, vorbeai cu X de un proiect etc. Spune-i ca ai sa te imbolnavesti de la atata stat in casa. Te oferi sa ii cumperi paine si stai 30-40 de minute afara. Incearca sa stai cu telefonul in baie, dus ca nu intra peste tine. Si daca te mai ameninta ca te bate sau ca te da afara din casa spune-i ca ai sa pleci singur.
Da stiu, as face din tine un rebel cu sfaturile astea, dar poate ca o sa ii para rau si o sa-si dea seama ca a gresit. Sau nu. Sper ca ai sa-ti imbunatatesti relatia asta fara sfaturile mele duse la extrem, dar nu cred.

Sau poti sa o asculti, sa fii un copil model, o ajuti la treaba, inveti bine... Dar ar fi mari sanse sa iti pierzi "poate cei mai frumosi ani din viata" si chiar nu merita pentru ca ai avut o mama "prea protectoare", chiar incuiata. Sper ca te-am ajutat si ca o sa iti poti imbunatati relati cu ea.

| Adry05 a răspuns:

Maică-ta habar n-are să crească un copil lol

| GuN7h3R explică (pentru Anonima32145):

Eu un timp am stat la bunica si am zis ca nu mai vreau nimic, vreau doar ca stau la ea si daca stau pe camera.(ea e in Germania si eu acum la fel) si daca ii zic ca ma imbolnavesc sigurat o sa zica ca de obicei "ai vrut la Germania, stai la Germania pentru ca aici nu sunt cainii cu covrigi in coada cum ai crezut, sa vezi si tu cat de frumos e. La magazin nu mai merg de cand o turcoaica de la casa m-a furat la 30 de euro si de atunci nu ma mai trimite, nu stiu ce sa fac, si chiar ma gandeam ca in noiembrie fac 15 ani si incercam sa imi amintesc momentele mele din copilarie dar nu mi-am amintit nimic, si nu e faza de pe acum cu caracalul, eu cand eram mic de eram la sat ma incuia mama in casa si imi lasa un lighean ca sa imi fac nevoile, e ciudat rau.

| Anonima32145 a răspuns (pentru GuN7h3R):

Inseamna ca singura 'solutie" ar fi sa o ameninti ca fugi de-acasa

| anonimg a răspuns:

Crezi că maică-ta este singura femeie nebună din lume? Sunt o mulțime ca ea.
Și când spun om nebun mă refer la acei părinți care nu știu să câștige inima propriilor lor copii; ei nu știu cum să și-i facă prieteni.
Poate că unele reguli ale ei or fi bune. Dar dacă habar nu are cum să le implementeze în inima copilului ei pentru ca tu să le iubești, acele reguli sunt egal cu zero. Măcar dacă ea s-ar opri doar la atât; dar nebunia ei merge și mai departe prin faptul că te silește să o asculți.
Lumea e plină de părinți nebuni care spun copiilor lor: "Eu te-am făcut, eu te omor." Sau folosesc alte cuvinte și expresii asemănătoare.
Soluția este ca să zici ca ei, dar să faci ca tine. Spune-i că copii nu pot fi ținuți în casă. Ei trebuie să socializeze cu alții. Ei trebuie să facă mișcare ieșind pe afară.
Spune-i că omul poate să moară și dacă traversează strada să cumpere o pâine. Iar tu să nu scapi nici o ocazie când poți să ieși afară.
Cât despre mama ta este scris:
"Pe nebun chiar dacă l-ai pisa cu pisălogul în piuă, în mijlocul grăunţelor, nebunia tot n-ar ieşi din el." Biblia, (Proverbe.27:22)

| mirceakitsune a răspuns:

Fii mai dur cu ea, nu ca o fetita

| Demidol a răspuns:

De un prieten, ai nevoie. Dar mama ta are grija de tine si de educatia ta. De asta nu te lasa cu oricine. Si, are dreptate cu "tot eu sunt de vina dupa ca stau cu telefonul in pauza si nu fac nimic si nu sunt sociabil". Chiar asa, de ce stai mereu pe telefon in loc sa socializezi cu colegii tai in fiecare pauza?

| GuN7h3R explică (pentru Demidol):

Poate pentru ca tot ea a zis ca nu am voie cu nimeni, dupa a zis ca de ce nu am prieteni.

| GuN7h3R explică (pentru anonimg):

Nu o va schimba nimic, cred sad

| mgtow a răspuns:

Multe pericole se intampla afara macar pe timpul zilei sa poti iesi, e marcata cu stiriile de aia nu te lasa afara pentru ca ie frica

| GuN7h3R explică (pentru mirceakitsune):

Nu are sens ce spui tu, imi va strica si mai mult relatia cu ea.

| denisQ00 a răspuns:

Ai de... Imi vina sa ma omor cand aud ce fel de părinți exista, uite cum e faza, asta e viata ta... Ok? Ce treaba are mama ta? Viata ta ti-o faci cum vrei, nu are dreptul sa iti impuna ceva, vorbeste cu ea, ca e tare proasta zicală aia ca *Eu te-am facut eu te omor* e o tampenie, nu ea iti coordonează viata.